artykuły

Test 15 laptopów hybrydowych

Laptop czy tablet? A może 2w1?

30 25 maja 2016, 18:18 Arkadiusz Piasek, Mateusz Skrycki

Goclever Insignia 2 1010 Win

Goclever Insignia 2 1010 Win to najtańsze spośród przetestowanych urządzeń: w sklepach można je kupić za 699 zł. Już na wstępie możemy powiedzieć, że niska cena wiąże się z licznymi kompromisami w dziedzinie zarówno jakości wykonania, jak i wydajności. Ale jak mówią, nie można mieć wszystkiego.

 

Dane techniczne (egzemplarz testowy)
Procesor Intel Atom Z3735F
Pamięć 2 GB
Ekran 10,1 cala (1280 × 800), IPS, dotykowy
Układ graficzny Intel HD Graphics (Bay Trail)
Nośnik danych eMMC 32 GB
Napęd optyczny Brak
Wymiary i waga 259 mm × 174 mm × 10,5 mm, 1,2 kg
Łączność Wi-Fi 802.11 n, Bluetooth 4.0
Wejścia-wyjścia

mikro-USB 2.0, USB 2.0, mini-HDMI, mikro-SD, audio

Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 10
Cena

699 zł (tablet + klawiatura)


Dostępne konfiguracje

Urządzenie jest dostępne wyłącznie w jednej konfiguracji: z Atomem Z3735F, 2 GB pamięci operacyjnej oraz pamięcią eMMC o pojemności 32 GB.

Wygląd, wykonanie

Urządzenie składa się z dwóch części. Podstawą jest tablet z ekranem o przekątnej 10,1 cala, zawierający wszystkie podzespoły, który po wpięciu w klawiaturę przekształca się w wyświetlacz laptopa.

Sprzęt cechuje się stonowanym wyglądem, dalekim od wszelkiej ekstrawagancji. Dominuje czerń, a elementy wykonane z tworzywa zawierają lekką domieszkę gumy, dzięki czemu są miłe w dotyku. Niestety, komfort opuszek nie idzie w parze z praktycznością, gdyż powierzchnia ma silną skłonność do zbierania śladów po palcach.

Jakość wykonania nie jest najmocniejszą stroną urządzenia. Próba wykręcania kończy się tym, że laptop wydaje skrzypiące dźwięki. Klawiatura mocno ugina się nawet przy delikatnym nacisku, a system konwersji woła o pomstę do nieba. Sposób umieszczania ekranu w podstawce nie przysparza problemów, ale odwrotny proces to prawdziwa próba sił i należy naprawdę mocno szarpnąć, żeby odłączyć tablet. Zawias, który służy do regulacji kąta nachylenia ekranu, wykazuje bardzo dużą „bezwładność” i stawia zdecydowanie zbyt silny opór.

Złącza

Zestaw złączy w modelu Goclever Insignia 2 1010 Win możemy określić jako poprawny. W części tabletowej znalazły się porty mikro-USB 2.0 i USB 2.0, wyjście mini-HDMI oraz gniazdo audio. Pod klapką ukryto slot na karty mikro-SD. Klawiatura udostępnia tylko USB 2.0 na prawym boku. Szkoda, że zabrakło jakiegokolwiek portu USB 3.0.

Na górnej krawędzi tabletu umieszczono wyłącznik oraz przyciski do zmiany głośności. Tył jest wolny od wszelkich złączy.

Klawiatura

Klawiatura w modelu Goclever Insignia 2 1010 Win jest typu wyspowego. Klawisze cechują się miękkim i wyczuwalnym skokiem, ale są bardzo małe, więc wymagają dłuższego przyzwyczajenia i nie sposób bezboleśnie się przestawić z typowego układu. Pisanie powoduje uginanie się klawiatury, co z kolei sprawia, że ekran chwieje się ze względu na luz na zawiasach. Jakby tego było mało, w testowanym egzemplarzu zaraz po wyjęciu z pudełka stwierdziliśmy uszkodzenie klawisza 1, który nie do końca się wciskał. Zdziwiło nas to, że zabrakło skrótu klawiszowego do funkcji regulacji podświetlenia i że można to zrobić wyłącznie z poziomu systemu operacyjnego.

Płytka dotykowa jest zbudowana z podobnego tworzywa co reszta urządzenia, choć jest trochę bardziej chropowata. Nie możemy jej określić jako wygodną, a ponadto cała konstrukcja ugina się również pod nią.

Wyświetlacz

Goclever Insignia 2 1010 Win ma ekran o przekątnej 10,1 cala i rozdzielczości 1280 × 800 i teoretycznie można by go określić jako dobry, gdyby nie dwa zasadnicze ale: wspomniana niska rozdzielczość oraz bardzo niska maksymalna jasność, 262 cd/m2. Pozytywnie zaskakuje bardzo dobre odwzorowanie czerni, które przekłada się na wysoki kontrast statyczny, 1490 : 1.

Matryca LCD (egzemplarz testowy)
Rozmiar i typ matrycy 10,1"/IPS/dotykowa
Rozdzielczość 1280 × 800
Kąty widzenia b. szerokie
Maksymalna jasność 262 cd/m2
Pokrycie palety sRGB 69%
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 98,8/99,2/98,4%
Kontrast statyczny 1490 : 1

Wydajność

Zamontowany w testowanym egzemplarzu Goclever Insignia 2 1010 Win układ Intel Atom Z3735F to czterordzeniowa jednostka taktowana z bazową częstotliwością 1,33 GHz, która w trybie Burst może się zwiększać do 1,83 GHz. Procesorowi towarzyszy 2 GB pamięci operacyjnej i należy wprost powiedzieć, że jest to zdecydowanie za mało. Do komfortowego korzystania z Windows potrzeba minimum 4 GB, więc nawet przeglądanie internetu czy prosta edycja dokumentów mogą przyprawić sprzęt o zadyszkę.

Temperatury, głośność

Urządzenie ma pasywny układ chłodzenia, więc nawet podczas największego obciążenia nie usłyszymy szumu wentylatorów, bo po prostu ich nie ma. Wskazania temperatury potrafią być naprawdę wysokie: sięgają 46 stopni! Dotknięcie takiego miejsca dłonią będzie się wiązało ze sporym dyskomfortem.

Czas działania

Wbudowany akumulator o pojemności 28,5 Wh (7000 mAh) zapewnia jedynie dostateczne osiągi. Można liczyć na niecałe 5 godzin typowego użytkowania i trochę ponad 6 godzin odtwarzania filmu HD.

Czas działania
Maks. oszczędność energii (?) 480 min
Typowe użytkowanie (?) 280 min
Film HD (?) 370 min

Podsumowanie

Goclever Insignia 2 1010 Win to najtańszy komputer w teście i zarazem – w naszej ogólnej ocenie – najsłabszy. Niska cena musi się wiązać z wieloma kompromisami i w tym przypadku nie jest inaczej. Jakość wykonania kuleje, klawiatura się ugina i powoduje drgania ekranu, który cechuje się niską maksymalną jasnością, a ponadto osiągi w testach akumulatora są tylko dostateczne. Co więcej, 2 GB pamięci operacyjnej to zdecydowanie zbyt mało, by można było wygodnie korzystać z Windows.

Goclever Insignia 2 1010 Win
Zalety
 • Najtańszy model w teście
 • bezgłośne działanie
Wady
 • bardzo słaba wydajność
 • 2 GB pamięci operacyjnej
 • mała ilość miejsca na dane
 • bardzo słaba jakość wykonania
 • luzy na zawiasie oraz trudne odłączanie tabletu
 • brak na klawiaturze skrótu do zmiany jasności podświetlenia
 • brak USB 3.0
 • bardzo mała maksymalna siła podświetlenia ekranu
 • słabe pokrycie palety sRGB
Do testów dostarczył:Goclever
Cena w dniu publikacji (z VAT):699 zł
Zobacz bieżące oferty:
eMAG.pl
199 zł
Presto
233 zł
Komputronik.pl
249 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
9