artykuły

Test 15 laptopów hybrydowych

Laptop czy tablet? A może 2w1?

30 25 maja 2016, 18:18 Arkadiusz Piasek, Mateusz Skrycki

Dell XPS 12

Dell XPS 12 to tablet z dołączaną klawiaturą, który kosztuje aż 6999 zł. To naprawdę dużo. Można by sądzić, że producent zrobił wszystko, co w jego mocy, by urządzenie było maksymalnie dopracowane. I choć możemy powiedzieć, że Dell XPS 12 to fantastyczny tablet (podkreślamy: tablet) o bardzo mocnych parametrach, tak po przekształceniu w laptop traci większość swojego uroku za sprawą podstawki, która jest po prostu niefunkcjonalna.

 

Dane techniczne (egzemplarz testowy)
Procesor Intel Core m5-6Y57
Pamięć 8 GB
Ekran 12,5 cala (3840 × 2160), IPS, dotykowy
Układ graficzny Intel HD Graphics 515
Nośnik danych SSD 256 GB
Napęd optyczny Brak
Wymiary i waga 291 mm × 198 mm × 25 mm, 1,3 kg
Łączność Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth 4.0
Wejścia-wyjścia

USB 3.0, USB typu C, mini-DisplayPort, mikro-SD, audio (tablet)
HDMI, USB 3.0, port stacji dokującej OneLink+ (opcjonalny moduł)

Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 10
Cena

6999 zł


Dostępne konfiguracje

Na rynku znaleźliśmy dwie wersje Della XPS 12, które różnią się wyłącznie zainstalowanym systemem oraz długością gwarancji. Tańsza, za 6999 zł, ma zainstalowany Windows 10 i 2-letnią gwarancję, a droższa, za 7399 zł, otrzymała Windows 10 Pro oraz 3-letnią gwarancję.

Wygląd, wykonanie

Obudowa tabletu jest wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego z domieszką gumy, dzięki czemu nie ma obawy, że tablet wyślizgnie się z ręki. Zastrzeżeń nie mamy również co do spasowania elementów czy powłoki chroniącej matrycę.

Powyższe zdjęcie pokazuje jednak drugą stronę medalu: widoczne odciski palców. Usunięcie ich jest naprawdę trudne, więc do tego widoku prędzej czy później trzeba będzie się przyzwyczaić.

Wspominaliśmy, że podstawka nie jest najmocniejszą cechą testowanego Della. Słowo podstawka jest tutaj jak najbardziej na miejscu, ponieważ tablet dosłownie „stoi” w specjalnie wyprofilowanym miejscu i nie można zmienić kąta nachylenia ekranu. Ba, wielokrotnie podczas otwierania konstrukcji zdarzyło nam się, że klawiatura „odpadła” i zostaliśmy z ekranem w ręku! Po prostu odruchowo zakładaliśmy, że tablet jest połączony z dolną częścią za pomocą zawiasu. Podobne rozwiązanie spotkaliśmy jedynie w modelu Lenovo Miix 2 10 i myśleliśmy, że umarło ono śmiercią naturalną, ale jak widać, Dell postanowił je niejako reanimować.

Złącza

Powiedzieć, że zestaw złączy jest skromny, to nic nie powiedzieć. Tablet wyposażono jednie w dwa porty USB typu C, które obsługują interfejs Thunderbolt, gniazdo audio oraz slot na karty mikro-SD. Sprzęt ładuje się za pomocą jednego z tych portów. Czyli znaczna większość użytkowników będzie musiała się ratować przejściówkami, by podłączyć jakieś urządzenie korzystające ze „zwykłego” USB.

Klawiatura

Dołączana do Della XPS 12 klawiatura spisuje się bardzo dobrze. Jest podświetlana, wygodna, skok klawiszy ma miękką, dobrze dobraną charakterystykę, a za sprawą sporego ekranu układ znaków mocno przypomina typowy.

Płytka dotykowa sprawuje się bardzo dobrze. Jej rozmiar jest odpowiedni i dobrze radzi sobie ona z odczytywaniem ruchu palca. Pod spodem zintegrowano dwa przyciski.

Wyświetlacz

Producent poszedł na całość: ekran zastosowany w modelu Dell XPS 12 jest po prostu fenomenalny. Pierwszym parametrem rzucającym się w oczy jest wysoka rozdzielczość, 3840 × 2160 (4K). Na szczęście testowany Dell jest wolny od częstych bolączek związanych z tak wysoką rozdzielczością, wręcz może uchodzić za wzór do naśladowania na tym polu. Maksymalna jasność podświetlenia wynosi 462 cd/m2, odwzorowanie palety sRGB sięga 99,9 % (!), a kontrast statyczny wynosi 1290 : 1. Brawo, taki ekran chcielibyśmy widzieć w każdym z testowanych urządzeń!

Matryca LCD (egzemplarz testowy)
Rozmiar i typ matrycy 12,5/IPS/dotykowa
Rozdzielczość 3840 × 2160
Kąty widzenia b. szerokie
Maksymalna jasność 462 cd/m2
Pokrycie palety sRGB 99,9%
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 97,7/97,7/96,7%
Kontrast statyczny 1290 : 1

Wydajność

Wydajność zamontowanego w modelu Dell XPS 12 dwurdzeniowego (ale czterowątkowego) układu Core m5-6Y57 jest... niesatysfakcjonująca. Słowo to najlepiej tu pasuje, bo dla przykładu HP Pavilion 12 x2, wyposażony w słabszy (teoretycznie) układ Core m3-6Y30, potrafi osiągnąć lepsze wyniki niż testowany Dell, więc można się domyślać, że coś jest nie tak. To skuteczność odprowadzania ciepła i agresywne mechanizmy spowalniania taktowania. Wyniki testów bardzo często nie odzwierciedlają teoretycznej wydajności jednostek mobilnych i podobnie jest w tym przypadku. Trudno stwierdzić, że tablet jest wolny, ale lekki niedosyt pozostaje.

Temperatury

Urządzenie jest wyposażone w pasywny układ chłodzenia, więc nawet podczas największego obciążenia nie usłyszymy szumu wentylatorów, bo po prostu ich nie ma. Wskazania temperatury również są zadowalające, gdyż we wspomnianym (i najbardziej wymagającym) scenariuszu laptop osiąga maksymalnie 40 stopni, zatem nie przekracza granicy komfortu.

Czas działania

Wbudowany akumulator o pojemności 28,5 Wh (3600 mAh) zapewnia słabe osiągi. Można liczyć na trochę ponad 3 godziny typowego użytkowania i niespełna 4 godziny odtwarzania filmu HD. W tej cenie spodziewaliśmy się znacznie więcej, choć z drugiej strony trudno oczekiwać od tak małych ogniw rekordów na tym polu.

Czas działania
Maks. oszczędność energii (?) 415 min
Typowe użytkowanie (?) 191 min
Film HD (?) 265 min

Podsumowanie

Kosztujący 6999 zł Dell XPS 12 powinien być, naszym zdaniem, urządzeniem bez poważnych wad, a tak nie jest. Podstawowe zastrzeżenie dotyczy systemu konwersji, który zwyczajnie się nie sprawdza. Brak możliwości regulacji ekranu jest uciążliwy, a ponadto połączenie przez brak zawiasów nie jest najpewniejsze. Akumulator zapewnia bardzo krótki czas działania, znacząco poniżej oczekiwań. Z drugiej strony użytkownik dostaje fenomenalny 12,5-calowy ekran o rozdzielczości 3840 × 2160 i praktycznie 100-procentowym pokryciu palety sRGB, którego rywale mogą tylko pozazdrościć. Jakość wykonania i klawiatura również są bardzo dobre, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że tak podstawowa funkcja urządzenia 2w1 jak sposób konwersji powinna być lepiej pomyślana.

Dell XPS 12
Zalety
  • USB typu C
  • ekran o rozdzielczości 3840 × 2160 (4K)
  • fenomenalna matryca
  • wygodna klawiatura
  • bezgłośne działanie
Wady
  • brak innych portów niż USB typu C
  • fatalny system łączenia z podstawką
  • bardzo krótki czas działania
Do testów dostarczył:Dell
Cena w dniu publikacji (z VAT):6999 zł
8