artykuły

Test 15 laptopów hybrydowych

Laptop czy tablet? A może 2w1?

30 25 maja 2016, 18:18 Arkadiusz Piasek, Mateusz Skrycki

Asus Transformer Book T300F

Asus Transformer Book T300F to 12,5-calowa hybryda wyposażona w procesor Intel Core M-5Y10, 4 GB pamięci operacyjnej oraz wyświetlacz o rozdzielczości 1366 × 768 pikseli.

 

 

Dane techniczne (egzemplarz testowy)
Procesor Intel Core M-5Y10
Pamięć 4 GB
Ekran 12,5" (1366 × 768), IPS, dotykowy
Układ graficzny Intel HD Graphics 5300
Nośnik danych SSD 64 GB + HDD 1 TB
Napęd optyczny Brak
Wymiary i waga 311 mm × 218 mm × 24 mm, 1,6 kg
Łączność Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 4.0
Wejścia-wyjścia USB 3.0, mikro-USB 2.0, USB 2.0, mikro-HDMI, mikro-SD, audio
Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 10
Cena

3000 zł


Dostępne konfiguracje

Asus Transformer Book T300F to konstrukcja obecna na rynku już od dłuższego czasu. Urządzenie coraz rzadziej można spotkać w sklepach – zwykle dostępna jest ta sama konfiguracja jak ta, która trafiła do naszego laboratorium. Można również znaleźć wariant z 2 GB pamięci operacyjnej, którego jednak radzimy unikać, bo 2 GB RAM-u to po prostu zbyt mało do komfortowej pracy.

Wygląd, wykonanie

Obudowa Asusa T300F ma 24 mm grubości, a całość waży 1,6 kg. Trudno więc nazwać urządzenie szczególnie smukłym. Do tego pokrywa ekranu została wykonana z tworzywa sztucznego.

Na szczęście bliższe zapoznanie się z hybrydą Asusa rozwiewa wątpliwości co do jakości wykonania. Wykorzystane plastiki są bardzo dobrej klasy, także precyzja spasowania poszczególnych elementów obudowy nie budzi zastrzeżeń. Nie mamy również krytycznych uwag co do sztywności zarówno samej obudowy, jak i zawiasów.

Niezłe jest też spasowanie poszczególnych elementów: nie ma żadnych nierównych przestrzeni na łączeniach i nie stwierdziliśmy skrzypienia obudowy, nawet podczas próby sztywności. Zawias ma podobną konstrukcję jak w innych Transformerach. Przycisk na stacji dokującej zwalnia dwa haczyki, które są zaczepione wewnątrz tabletu. Rozwiązanie to całkiem dobrze się sprawdza i jest wygodne w użytkowaniu. 

Złącza

Stacja dokująca została wyposażona w dwa porty USB, z których jeden działa w standardzie USB 3.0, a drugi – USB 2.0. W tablecie zamontowano wyjście mikro-HDMI, port mikro-USB, gniazdo audio oraz slot na karty mikro-SD (o pojemności do 64 GB).

Klawiatura 

Klawiatura charakteryzuje się niezłą sprężystością, dość długim skokiem i dobrze wyczuwalnym momentem pełnego wciśnięcia klawisza. Można więc liczyć na dość dużą wygodę pracy. Niestety, zabrakło podświetlenia.

Płytka dotykowa jest średnich rozmiarów. Nie mamy żadnych zastrzeżeń co do precyzji jej działania. To samo dotyczy zintegrowanych z nią przycisków.

Wyświetlacz

T300FA jest wyposażony w wyświetlacz IPS o przekątnej 12,5 cala i rozdzielczości 1366 × 768. Naszym zdaniem rozdzielczość jest nieco za mała, jak na ekran tych rozmiarów. W rezultacie ostrość obrazu jest daleka od ideału, co szczególnie mocno widać na przykładzie fontów.

Wyświetlacz Asusa ma jednak również zalety. Należy do nich niezła maksymalna jasność podświetlenia, 315 cd/m2. Pokrycie palety kolorów sRGB na poziomie 66% też nie zawodzi. Kolory są przy tym poprawnie odwzorowane. Niestety, kiepska głębia czerni (0,28 cd/m2 przy jasności podświetlenia ustawionej na 180 cd/m2) sprawia, że współczynnik kontrastu statycznego mocno kuleje.

Matryca LCD (egzemplarz testowy)
Rozmiar i typ matrycy 12,3"/IPS/dotykowa
Rozdzielczość 1366 × 768
Kąty widzenia b. szerokie
Maksymalna jasność 315 cd/m2
Pokrycie palety sRGB 66%
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 96,5/96,1/95,7%
Kontrast statyczny 646 : 1

Wydajność

Procesor Intel Core M-5Y10 zamontowany w modelu Asus T300F to już dość wiekowa dwurdzeniowa jednostka taktowana z bazową częstotliwością 800 MHz, która w trybie Turbo może się zwiększać do 2 GHz. 

Wydajność układu wystarczy tylko do najprostszych zastosowań, takich jak przeglądanie internetu i praca w narzędziach biurowych. Core M-5Y10 poradzi sobie również z płynnym odtwarzaniem wideo w rozdzielczości Full HD. Wszelkie zadania wymagające większej mocy obliczeniowej będą sporym testem cierpliwości użytkownika.

Także większość gier pozostaje poza zasięgiem zintegrowanego z procesorem układu graficznego. Wyjątkiem będą jedynie stare i mało wymagające produkcje.

Temperatury, głośność

Asus Transformer Book T300F jest chłodzony pasywnie (czyli bez użycia wentylatorów). Pomimo bardzo małego zapotrzebowania procesora na energię elektryczną odbija się to na komforcie użytkowania. Podczas testów obudowa laptopa nagrzała się aż do 45 stopni Celsjusza, co oznacza już dyskomfort, odczuwalny szczególnie mocno w upalne letnie dni.

Pasywna konstrukcja T300F zapewnia jego bezszelestne działanie, nie licząc charakterystycznego cichego „chrupania” dysku twardego w bazowej części laptopa (czyli w klawiaturze).

Czas działania

W Asusie T300F zamontowano niewielki akumulator o pojemności 30 Wh. Pozwala on na nieco ponad 4,5 godziny typowego użytkowania z dala od gniazdka.

Czas działania
Maks. oszczędność energii (?) 485 min
Typowe użytkowanie (?) 273 min
Film HD (?) 425 min


Podsumowanie

Asus Transformer Book T300FA wyposażony w procesor Core M 5Y10 umie pozytywnie zaskoczyć. Potencjalnych nabywców mogą przyciągnąć: dobra klawiatura, niezła jakość wykonania i dużo miejsca na dane za sprawą terabajtowego dysku twardego w stacji dokującej. Ich zapał może jednak ostudzić krótki czas działania, a także nie najlepszy ekran, zbyt mocno nagrzewająca się obudowa i dość wysoka, jak na możliwości sprzętu, cena.

Asus Transformer Book T300F
Zalety
  • dobra jakość wykonania
  • wygodna klawiatura
  • duża ilość miejsca na dane
  • bezgłośne działanie
Wady
  • krótki czas działania
  • zbyt mocno nagrzewająca się obudowa
  • cena
Do testów dostarczył:Asus
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 3000 zł
Zobacz bieżące oferty:
Komputronik.pl
1399 zł
Media Markt
1399 zł
RTV Euro AGD
1499 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
7