artykuły

Test 15 laptopów hybrydowych

Laptop czy tablet? A może 2w1?

30 25 maja 2016, 18:18 Arkadiusz Piasek, Mateusz Skrycki

Asus Transformer Book T100HA

Asus Transformer Book T100HA to 10-calowy laptop z odłączanym ekranem, wyposażony w procesor Intel Atom x5-Z8500 oraz wyświetlacz o rozdzielczości 1280 × 800 pikseli.

  

Dane techniczne (egzemplarz testowy)
Procesor Intel Atom x5-Z8500
Pamięć 2 GB
Ekran 10,1" (1280 × 800), IPS, dotykowy
Układ graficzny Intel HD Graphics
Nośnik danych eMMC 64 GB
Napęd optyczny Brak
Wymiary i waga 265 mm × 175 mm × 23 mm, 1,1 kg
Łączność Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0
Wejścia-wyjścia USB 3.1 typu C, mikro-USB 2.0, USB 2.0, mikro-HDMI, mikro-SD, audio
Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 10
Cena

1299 zł


Dostępne konfiguracje

Asus T100HA można kupić wyłącznie w konfiguracji z procesorem Atom x5-Z8500. Dostępne warianty różnią się między sobą jedynie wielkością pamięci operacyjnej. Za wersję z 2 GB RAM trzeba zapłacić 1299 zł, a za 4-gigabajtową – 1499 zł. Warto również wspomnieć, że do wyboru są trzy wersje kolorystyczne T100HA: czarna, biała oraz czerwona.

Wygląd, wykonanie

Obudowa Asusa T100HA została wykonana z aluminium, co nie tylko nadaje urządzeniu odpowiednią sztywność, ale również zwiększa jego odporność na uszkodzenia mechaniczne. Obudowa jest też wolna od niedoskonałości montażowych, które mogłyby powodować powstawanie niepożądanych dźwięków, takich jak skrzypienie lub trzeszczenie. Krótko mówiąc, jakość i solidność wykonania tabletu nie pozostawiają wiele do życzenia.

Niestety, nie możemy tego samego powiedzieć o klawiaturze. Przede wszystkim zdecydowanie zbyt łatwo się wygina, co wywołuje wrażenie bardzo małej solidności. W dodatku podczas dynamicznego pisania całość wydaje niezbyt przyjemny dla ucha i bardzo „tani” dudniąco-brzęczący dźwięk. Po sprzęcie tak renomowanego producenta jak Asus spodziewaliśmy się nieco wyższej jakości.

 

Wyświetlacz komunikuje się ze stacją dokującą za pośrednictwem specjalnego złącza, umieszczonego wewnątrz zawiasu. Dodatkowo w stacji zamontowano dwie płaskie wypustki, które wchodzą w przeznaczone dla nich otwory w tablecie, co poprawia stabilność i pewność mocowania. Oczywiście, zastosowano także neodymowy magnes, dzięki któremu wyświetlacz trzyma się stacji dokującej tak mocno, że aby rozłączyć oba elementy, trzeba je naprawdę mocno od siebie odciągnąć.

Na plus możemy również zapisać testowanemu Transformerowi całkiem niezłe wyważenie, gdy ekran jest zadokowany i odchylony. Większość urządzeń 2w1 już przy niewielkim odchyleniu ekranu przewraca się „na plecy”, tymczasem hybrydę Asusa trzeba by dodatkowo popchnąć.

Złącza

Liczba i różnorodność dostępnych złączy zdecydowanie nie rozpieszczają, jednak musimy pamiętać o niewielkich rozmiarach urządzenia, mocno utrudniających montowanie portów.

Na bocznych krawędziach tabletu umieszczono następujące złącza: USB 3.1 typu C, mikro-USB (służące również do ładowania akumulatora), mikro-HDMI oraz audio, a także czytnik kart pamięci mikro-SD. W części z klawiaturą znalazło się zaś miejsce dla jednego pełnowymiarowego portu USB 2.0.

Klawiatura

Kiepskie wrażenie wywołane jakością wykonania części z klawiaturą zostaje spotęgowane twardym zestrojeniem klawiszy, przez które podczas dynamicznego pisania mieliśmy poczucie uderzania palcami w blat biurka. Klawiatura nie jest podświetlana.

Płytka dotykowa działa poprawnie. Nie mamy do niej (ani do zintegrowanych z nią przycisków sterujących) żadnych zastrzeżeń.

Wyświetlacz

Ekran Asusa T100HA o przekątnej 10 cali wyświetla obraz o rozdzielczości 1280 × 800 pikseli. W pierwszej chwili może się to wydawać dość małą wartością, jednak naszym zdaniem przy tej przekątnej ekranu taka rozdzielczość jest optymalna. Wyświetlane elementy są całkowicie ostre i czytelne, a zwiększenie rozdzielczości mogłoby spowodować, że obsługa interfejsu systemu Windows oraz oprogramowania byłaby mocno utrudniona (szczególnie za pomocą dotyku).

Największa zaleta wyświetlacza T100HA ujawniła się gdzie indziej. Jest nią bardzo wysoka (najwyższa wśród wszystkich przetestowanych urządzeń 2w1) maksymalna jasność podświetlenia ekranu. Wynosi ona aż 460 cd/m2, co sprawia, że możliwe jest komfortowe korzystanie z T100HA nawet w ostrym świetle słonecznym. 

Nie zawodzi również kontrast. Głębia czerni przy jasności podświetlenia ustawionej na 180 cd/m2 wyniosła 0,15 cd/m2. Przekłada się to na bardzo wysoki współczynnik kontrastu statycznego, 1200 : 1. 

Ekran Asusa T100HA umie wyświetlić niemal 75% odcieni z palety barwnej sRGB, co również jest znakomitym wynikiem w porównaniu z osiągami rywali. Do tego wyświetlane barwy są stosunkowo wiernie odwzorowane. 

Matryca LCD (egzemplarz testowy)
Rozmiar i typ matrycy 10,1"/IPS/dotykowa
Rozdzielczość 1280 × 800
Kąty widzenia b. szerokie
Maksymalna jasność 460 cd/m2
Pokrycie palety sRGB 74,8%
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 97,3/96,9/97,7%
Kontrast statyczny 1200 : 1

Wydajność

Zamontowany w modelu Asus Transformer Book T100HA procesor Intel Atom x5-Z8500 to czterordzeniowa jednostka taktowana z bazową częstotliwością 1,44 GHz i zdolna w trybie Turbo przyspieszyć do 2,24 GHz. Układ jest zbudowany w mikroarchitekturze Airmont (platforma Cherry Trail) i produkowany w procesie technologicznym klasy 14 nm.

Wydajność Atoma x5-Z8500U z powodzeniem wystarczy do podstawowych zadań, takich jak przeglądanie internetu i praca w narzędziach biurowych. Niestety, procesor ma do dyspozycji jedynie 2 GB pamięci operacyjnej, co momentami dość mocno ogranicza szybkość, z jaką może wykonywać postawione przed nim zadania. Nawet tak, wydawałoby się, prozaiczna czynność jak przeglądanie stron internetowych z kilkoma otwartymi kartami może już spowodować „zapchanie” pamięci operacyjnej, a w rezultacie spowolnienie działania laptopa. Z tego względu zdecydowanie polecamy wybór T100HA z 4 GB pamięci operacyjnej na pokładzie.

O grach właściwie nie ma co myśleć, chyba że będą to produkcje stare i mało wymagające w stosunku do sprzętu.

Temperatury, głośność

Asus T100HA jest chłodzony pasywnie (czyli bez użycia wentylatorów). Może to budzić obawy o temperaturę podzespołów oraz obudowy, jednak dzięki niewielkiemu zapotrzebowaniu Atoma x5-Z8500 na energię elektryczną zarówno on sam, jak i reszta komponentów są dość chłodne i całkowicie bezpieczne.

Również temperatury obudowy nie pozostawiają wiele do życzenia. Podczas długotrwałego obciążenia w programie Intel Burn Test nasz pirometr w najcieplejszym miejscu wskazał 38 stopni Celsjusza. To niezły wynik, biorąc pod uwagę brak aktywnego układu chłodzenia.

Ponieważ T100HA jest chłodzony pasywnie (bez użycia wentylatorów), działa całkowicie bezgłośnie niezależnie od obciążenia.

Czas działania

Zamontowany w modelu Asus Transformer Book T100HA akumulator o pojemności 29 Wh pozwala na 5,5 godziny typowego użytkowania (średnia jasność ekranu, włączone Wi-Fi, przeglądanie stron internetowych). Odtwarzanie filmu HD spowoduje rozładowanie akumulatora w czasie o 2 godziny dłuższym. Nie są to wartości, które stawiałyby T100HA na czele przetestowanych przez nas tabletów i laptopów hybrydowych, ale też nie są powodem do wstydu.

Czas działania
Maks. oszczędność energii (?) 750 min
Typowe użytkowanie (?) 330 min
Film HD (?) 450 min


Podsumowanie

Asus Transformer Book T100HA to nieźle wykonany (z wyjątkiem tej nieszczęsnej klawiatury) laptop hybrydowy. Jego najmocniejszą stroną jest bez wątpienia wyświetlacz, którego niewiarygodnie duża maksymalna jasność podświetlenia pozwoli na komfortowe użytkowanie sprzętu nawet w ostrym świetle słonecznym.

Na pochwałę zasługuje również prosty, ale bardzo solidny mechanizm łączenia ekranu z klawiaturą, a także jakość wykonania samego tabletu. Niestety, nie możemy powiedzieć tego samego o stacji dokującej, która przez swoją „miękkość” i niezbyt przyjemny odgłos podczas pisania sprawia wrażenie żywcem wyjętej ze znacznie tańszej konstrukcji. Nie najgorzej radzi sobie natomiast akumulator, który pozwala na 5,5 godziny typowego użytkowania z dala od gniazdka. 

Asus Transformer Book T100HA
Zalety
  • wysoka jakość wykonania (z wyjątkiem klawiatury)
  • bardzo dobry wyświetlacz
  • długi czas działania
  • bezgłośne działanie
  • niskie temperatury obudowy
Wady
  • Klawiatura brzmi tak, jakby miała się rozpaść
  • tylko 2 GB pamięci operacyjnej
Do testów dostarczył:Asus
Cena w dniu publikacji (z VAT):1299 zł
Zobacz bieżące oferty:
eMAG.pl
228 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
6