artykuły

Test 15 laptopów hybrydowych

Laptop czy tablet? A może 2w1?

30 25 maja 2016, 18:18 Arkadiusz Piasek, Mateusz Skrycki

Acer Aspire Switch 12S

Acer Aspire Switch 12S to urządzenie 2w1 z odłączanym ekranem o przekątnej 12,5 cala i rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli. Wyposażono je w procesor Intel Core m-6Y30 i 4 GB pamięci operacyjnej.

 

 

Dane techniczne (egzemplarz testowy)
Procesor Intel Core m-6Y30
Pamięć 4 GB
Ekran 12,5" (1920 x 1080), IPS, dotykowy
Układ graficzny Intel HD Graphics 515
Nośnik danych SSD 128 GB
Napęd optyczny Brak
Wymiary i waga 325 mm × 215 mm × 17,3 mm, 1,4 kg
Łączność Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 4.0
Wejścia-wyjścia 2 × USB 3.0, USB 3.1 Typ C, mikro-HDMI, mikro-SD, audio
Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 10
Cena

ok. 5500 zł


Dostępne konfiguracje

W dniu publikacji artykułu Switch 12S jeszcze nie był dostępny w Polsce (mimo że po raz pierwszy pokazano go już we wrześniu ubiegłego roku, podczas targów IFA 2015). Nie znamy więc jego oficjalnej ceny. Producent zapowiada jednak, że komputer ma trafić do polskich sklepów już pod koniec maja.

W sprzedaży mają się pojawić modele z 4 GB i 8 GB pamięci operacyjnej oraz nośnikami SSD o pojemności 128 GB lub 256 GB. W zachodnich sklepach dostępna jest również wersja z ekranem 4K, jednak nie mamy w tej chwili pewności, czy ujrzymy ten wariant także w Polsce.

Wygląd, wykonanie

Hybryda Acera nie jest najsmuklejszym urządzeniem w naszym zestawieniu. Wykonana z anodyzowanego aluminium obudowa mierzy w najgrubszym miejscu około 17 mm (z dołączoną klawiaturą), a całość waży 1,4 kg. Musimy jednak przyznać, że Switch 12S mimo to wygląda bardzo elegancko.

Sztywność obudowy jest niezła, podobnie jak jakość łączenia poszczególnych elementów – nic nie skrzypi ani nie trzeszczy. Ekran z klawiaturą łączy się szybko i wygodnie za pomocą mocnego magnesu wspieranego przez metalowe haczyki. Pełnią one jednocześnie funkcję złącza do ładowania klawiatury. Ta zaś komunikuje się z tabletem za pośrednictwem protokołu Bluetooth. Korzystają z niego również złącza USB w części z klawiaturą.

Złącza

W części tabletowej umieszczono złącze USB 3.1 typu C (z obsługą protokołu Thunderbolt 3), czytnik kart pamięci mikro-SD, wyjście mikro-HDMI, gniazdo audio oraz gniazdo zasilacza. W części z klawiaturą znalazło się miejsce dla wspomnianych dwóch pełnowymiarowych portów USB 3.0.

Warto również wspomnieć o umieszczonej na tyle tabletu kamerce RealSense (model R200). Więcej o tej technice piszemy w poświęconym jej artykule.

Klawiatura

Klawiatura w modelu Acer Aspire Switch 12S charakteryzuje się dość krótkim skokiem. Na szczęście rekompensuje to niezła sprężystość klawiszy, dzięki której dynamiczne pisanie nie powinno być niekomfortowe. Znaki są podświetlane.

Nie mamy żadnych zastrzeżeń co do precyzji działania i wygody użytkowania płytki dotykowej. Jest ona duża i gładka, a zintegrowane z nią przyciski sterujące pracują cicho i pewnie, nie powodując przy tym niechcianych przesunięć wskaźnika na ekranie.

Wyświetlacz

Ekran o przekątnej 12,5 cala wykorzystuje matrycę IPS o rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli. Ma ona dość dużą maksymalną jasność podświetlenia, blisko 385 cd/m2. W połączeniu z niezłą głębią czerni (0,16 cd/m2 przy jasności podświetlenia ustawionej na 180 cd/m2) skutkuje to wysokim współczynnikiem kontrastu statycznego, pozwalającym na dość komfortowe użytkowanie sprzętu nawet w jasnym otoczeniu.

Matryca w modelu Switch 12S umie wyświetlić jedynie około 60% odcieni z palety barwnej sRGB. Mówiąc wprost, to bardzo słaby wynik, najsłabszy w naszym zestawieniu. Boli to tym bardziej, że hybryda Acera nie jest tania. W cenie ponad 5000 zł można jednak oczekiwać nieco lepszego wyświetlacza.

Matryca LCD (egzemplarz testowy)
Rozmiar i typ matrycy 12,5"/IPS/dotykowa
Rozdzielczość 1920 × 1080
Kąty widzenia b. szerokie
Maksymalna jasność 384 cd/m2
Pokrycie palety sRGB 60%
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 96,1/96,1/97,3%
Kontrast statyczny 1131 : 1

Wydajność

Zamontowany w modelu Acer Aspire Switch 12S procesor Intel Core m-6Y30 to energooszczędna dwurdzeniowa jednostka taktowana z bazową częstotliwością 900 MHz. W trybie Turbo może się ona zwiększać do 2,2 GHz. Współczynnik TDP procesora wynosi zaledwie 4,5 W.

Wydajność procesora sprawia, że hybryda Acera nadaje się głównie do pracy w narzędziach biurowych, przeglądania internetu bądź odtwarzania multimediów. Jakiekolwiek zadania bardziej wymagające pod względem mocy obliczeniowej pozostają poza zasięgiem Switcha 12S lub będą wymagać od użytkownika sporo cierpliwości.

To samo dotyczy gier. Zintegrowany z procesorem układ graficzny Intel HD Graphics 515 pozwoli na płynną rozgrywkę tylko w mocno już wiekowych grach, ale również w takich przypadkach często konieczne będzie zmniejszenie rozdzielczości oraz zmiana ustawień jakości obrazu i ilości efektów specjalnych.

Temperatury, głośność

Stosunkowo niewielka ilość ciepła generowanego przez energooszczędny procesor pozwala zachować dość komfortowe temperatury obudowy nawet przy dużym obciążeniu podzespołów. Podczas naszego testu, polegającego na długotrwałym maksymalnym obciążeniu procesora w programie Intel Burn Test, temperatura obudowy w najcieplejszym miejscu wynosiła mniej niż 40 stopni Celsjusza. To niezły wynik, pozwalający na przyjemne użytkowanie tabletu.

Acer Aspire Switch 12S jest chłodzony pasywnie (bez użycia wentylatorów). W rezultacie jest całkowicie bezgłośny niezależnie od obciążenia.

Czas działania

Akumulator o pojemności 35 Wh z trudem radzi sobie z zapewnieniem urządzeniu energii wystarczającej do długotrwałego działania z dala od gniazdka. Tablet Acera pozwala na niecałe 4,5 godziny nieprzerwanego typowego użytkowania (średnia jasność podświetlenia ekranu, włączone Wi-Fi, przeglądanie stron internetowych). To kiepski wynik, szczególnie biorąc pod uwagę niewielkie zapotrzebowanie na energię zainstalowanych wewnątrz podzespołów.

Czas działania
Maks. oszczędność energii (?) 385 min
Typowe użytkowanie (?) 263 min
Film HD (?) 345 min


Podsumowanie

Stosunkowo wysoka (zapowiadana) cena Acera Switch 12S sprawiła, że nasze oczekiwania były równie duże. Tymczasem hybrydę tajwańskiego koncernu co prawda trudno nazwać słabą, ale naszym zdaniem zarówno wydajność, jak i czas działania nie są na tyle dobre, by uzasadniały wydatek w wysokości 5500 zł. Również ekran jest daleki od ideału, choć nie mamy żadnych zastrzeżeń co do jasności i kontrastu.

Switch 12S dość mocno nadrabia wysoką jakością wykonania i kulturą pracy (działa bezgłośnie, nie nagrzewając się przy tym zbytnio). Jako jedyny model w naszym zestawieniu został też wyposażony w kamerkę RealSense, co czyni go urządzeniem godnym uwagi niezależnie od wymienionych wad.

Acer Aspire Switch 12S
Zalety
  • bardzo dobra jakość wykonania
  • bezgłośne działanie
  • niskie temperatury obudowy
  • kamerka RealSense
Wady
  • cena
  • czas działania
Do testów dostarczył:Acer
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 5500 zł
Zobacz bieżące oferty:
Komputronik.pl
4399 zł
MediaExpert
4848 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
5