artykuły

Test 15 laptopów hybrydowych

Laptop czy tablet? A może 2w1?

30 25 maja 2016, 18:18 Arkadiusz Piasek, Mateusz Skrycki

Acer Aspire Switch 10V

Acer Aspire Switch 10V to przedstawiciel urządzeń 10-calowych. W oczy rzuca się przede wszystkim wysoka cena, 1999 zł. To dość dużo, biorąc pod uwagę parametry, przyjrzyjmy się więc, czym jeszcze tablet Acera zamierza rywalizować na rynku.

Dane techniczne (egzemplarz testowy)
Procesor Intel Atom x5-Z8300
Pamięć 2 GB
Ekran 10,1 cala (1920 × 1200), IPS, dotykowy
Układ graficzny Intel HD Graphics (Cherry Trail)
Nośnik danych eMMC 32 GB
Napęd optyczny Brak
Wymiary i waga 262 mm × 180 mm × 9 mm, 1,15 kg
Łączność Wi-Fi 802.11 n, Bluetooth 4.0
Wejścia-wyjścia

USB typu C, mikro-HDMI, mikro-SD, audio (tablet)
USB 2.0 (klawiatura)

Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 10
Cena

1999 zł (tablet)


Dostępne konfiguracje

Producent przygotował wyłącznie jedną konfigurację i właśnie ją testowaliśmy: z Atomem x5-Z8300, 2 GB pamięci operacyjnej oraz ekranem o rozdzielczości 1920 × 1200.

Wygląd, wykonanie

Obudowę zrobiono z tworzywa, którego faktura może przypominać „szczotkowany” plastik. Jest on lekko chropowaty w dotyku, a u szczytu tylnego panelu znalazła się ciemniejsza wstawka, na której rogu umieszczono kamerę. Próba wyginania sprawia, że sprzęt wydaje skrzypiące odgłosy, co nie świadczy najlepiej o jakości wykonania.

Ekran zabezpieczono szklaną taflą, która zapewnia odpowiedni poślizg i z której łatwo usunąć ślady po palcach. Po bokach producent zastosował szerokie czarne ramki i choć urządzenie może wydawać się przez to nieco zbyt duże, jak na tę przekątną ekranu, dzięki temu było więcej miejsca na klawiaturę.

Konwersja z tabletu na laptop polega na wsunięciu ekranu w dwa wystające zaczepy. W drugą stronę jest równie łatwo. Ponadto można zamontować tablet „tyłem na przód”, czyli klawiatura zamiast przed ekranem znajdzie się za nim.

Złącza

Złącza rozdzielono między część tabletową a klawiaturę, przy czym zdecydowana większość znalazła się w tej pierwszej. To USB typu C, mikro-HDMI, sloty na karty mikro-SD, gniazdo ładowania oraz gniazda audio. W klawiaturze zamontowano wyłącznie pojedyncze złącze USB 2.0.

Przednia oraz tylna krawędź są wolne od złączy. Wszystkie przyciski trafiły na prawą, gdzie towarzyszą im: wyłącznik, przyciski do zmiany głośności oraz przycisk wywołujący menu „Start”.

Klawiatura

Klawiatura w modelu Acer Aspire Switch 10V cechuje się przede wszystkim twardym i krótkim skokiem. Zdecydowanie nie zachęca do tworzenia dłuższych tekstów, choć jak wspominaliśmy, za sprawą szerokich ramek wokół ekranu zyskała więcej przestrzeni i jej układ jest mocno zbliżony do typowego.

Płytka dotykowa jest dobra. Poprawnie reaguje na dotyk, jest dość duża i ma dwa zintegrowane przyciski.

Wyświetlacz

Zastosowana matryca cechuje się dobrą maksymalną jasnością, 340 cd/m2, oraz świetnym odwzorowaniem czerni, dzięki czemu kontrast statyczny wynosi 1300 : 1. Niestety, bardzo słabe jest pokrycie palety sRGB: 60,6% to jeden z najgorszych wyników w teście. Na pocieszenie zostaje rozdzielczość, 1920 × 1200, ale wybór laptopa właśnie ze względu na ten parametr wiązałby się z dużym kompromisem na pozostałych polach.

Matryca LCD (egzemplarz testowy)
Rozmiar i typ matrycy 10,1"/IPS/dotykowa
Rozdzielczość 1920 × 1200
Kąty widzenia b. szerokie
Maksymalna jasność 340 cd/m2
Pokrycie palety sRGB 60,6%
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 97,3/97,7/97,3%
Kontrast statyczny 1300 : 1

Wydajność

Wydajność użytego w modelu Acer Aspire Switch 10V czterordzeniowego układu Intel Atom x5-Z8300, taktowanego z bazową częstotliwością 1,44 GHz (w trybie Burst – do 1,84 GHz), nie odbiega od osiągów innych konstrukcji wyposażonych w podobne układy, jednak ilość pamięci operacyjnej, zaledwie 2 GB, zdecydowanie nie wystarcza do komfortowej pracy i Windows po prostu potrzebuje więcej. Tego sprzętu można używać co najwyżej do przeglądania internetu czy sporadycznej edycji dokumentów, ale na pewno nie zastąpi on zwykłego laptopa.

Temperatury, głośność

Acer Aspire Switch 10V został wyposażony w pasywny układ chłodzenia, więc nawet podczas największego obciążenia nie usłyszymy szumu wentylatorów, bo po prostu ich nie ma. Temperatury również są zadowalające, gdyż we wspomnianym (najbardziej wymagającym) scenariuszu laptop osiąga maksymalnie 39 stopni, czyli nie przekracza granicy komfortu.

Czas działania

Wbudowany akumulator o pojemności 27 Wh (6300 mAh) zapewnia dobre osiągi. Można liczyć na przeszło 5 godzin typowego użytkowania i ponad 6 godzin odtwarzania filmu HD. W tej cenie spodziewaliśmy się trochę więcej.

Czas działania
Maks. oszczędność energii (?) 620 min
Typowe użytkowanie (?) 320 min
Film HD (?) 370 min

Podsumowanie

Acer Aspire Switch 10V naszym zdaniem jest przykładem urządzenia, które jest zbyt drogie i zapewnia zbyt mało. Jakość wykonania nie jest najwyższa, ekran zachęca wysoką rozdzielczością, 1920 × 1200, i dużą maksymalną jasnością, jednak zastosowana matryca ma problem przede wszystkim z odwzorowaniem kolorów. Wydajność Atoma x5-Z8300 w połączeniu z 2 GB pamięci operacyjnej jest niewystarczająca do komfortowego korzystania z Windows, także akumulator pozostawia pewien niedosyt. Zastrzeżenia mamy również co do klawiatury, która pomimo dużych (jak na 10-calowca) wymiarów jest twarda i niewygodna. Sporo krytycznych uwag, jak na urządzenie za 1999 zł...

Acer Aspire Switch 10V
Zalety
  • ekran o rozdzielczości 1920 × 1200
  • USB typu C
  • bezgłośne działanie
Wady
  • wysoka cena
  • słaba wydajność
  • 2 GB pamięci operacyjnej
  • mała ilość miejsca na dane
  • słabe pokrycie palety sRGB
Do testów dostarczył:Acer
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 1999 zł
Zobacz bieżące oferty:
Komputronik.pl
4399 zł
MediaExpert
4848 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
4