artykuły

Test 15 laptopów hybrydowych

Laptop czy tablet? A może 2w1?

30 25 maja 2016, 18:18 Arkadiusz Piasek, Mateusz Skrycki

Metody konwersji

W przetestowanych urządzeniach dominowały dwie, w dodatku bardzo do siebie podobne, metody konwersji na tryb tabletu. Obie polegają na „zadokowaniu” wyświetlacza w specjalnym uchwycie znajdującym się na krawędzi części z klawiaturą. Różnica polega na tym, że część laptopów hybrydowych wykorzystuje mocne neodymowe magnesy, a pozostałe polegają na mechanicznych zatrzaskach i haczykach, zwalnianych za pomocą specjalnego przycisku lub dźwigni. 

To pierwsze rozwiązanie (a więc oparte na magnesach) zastosowano m.in. w modelu Microsoft Surface Pro 4. Metodę mechaniczną wybrało zaś m.in. Lenovo w modelu ThinkPad Helix. Co ciekawe, spora liczba urządzeń łączy zalety obu tych rozwiązań i korzysta z mechanizmów, w których połączenie magnetyczne jest wspierane przez spłaszczone bolce, zamontowane w części bazowej laptopa i wsuwające się do wnętrza obudowy wyświetlacza, co usztywnia połączenie. Taką metodę wybrali m.in. projektanci modelu HP Pavilion 12 x2.


Lenovo ThinkPad Helix – połączenie mechaniczne

Microsoft Surface Pro 4 – połączenie magnetyczne

HP Pavilion 12 x2 – połączenie magnetyczno-mechaniczne

Wyjątkiem od tej reguły jest Dell XPS 12, w którym wyświetlacz nie jest utrzymywany w stacji bazowej w żaden z wymienionych sposobów. Tablet po prostu stawia się w specjalnym „korytku”, którego ścianki, odpowiednio wyprofilowane, starają się utrzymać urządzenie we właściwej pozycji, dbając jednocześnie o to, by złącza komunikacyjne na spodniej krawędzi tabletu stykały się ze swoimi odpowiednikami w stacji bazowej. Niestety, takie rozwiązanie nie sprawdza się zbyt dobrze w praktyce.


Dell XPS 12 – brak wspomagania połączenia ekranu ze stacją bazową

Dell XPS 12 – brak wspomagania połączenia ekranu ze stacją bazową

3