artykuły

Test 15 laptopów hybrydowych

Laptop czy tablet? A może 2w1?

30 25 maja 2016, 18:18 Arkadiusz Piasek, Mateusz Skrycki

Co warto wziąć pod uwagę przy zakupie urządzenia 2w1?

Laptop hybrydowy to wciąż laptop. Dlatego podczas zakupu urządzenia 2w1 należy brać pod uwagę praktycznie te same parametry i cechy co w przypadku „normalnego” komputera przenośnego. Z zastrzeżeniem, że hybrydy to urządzenia projektowane (przynajmniej w teorii) głównie z myślą o mobilności.


Źródło zdjęcia: Asus.com


Oceniając testowane laptopy hybrydowe, braliśmy pod uwagę następujące cechy i parametry:

 • mobilność
  Na to – często nadużywane przez producentów sprzętu – określenie składa się kilka podstawowych parametrów, z których najważniejsze to wymiary i masa, a więc łatwość przenoszenia, oraz czas działania na zasilaniu akumulatorowym. 
 • metoda konwersji
  Sprawdziliśmy, jaki rodzaj mechanizmu wykorzystuje dany model do tego, by z laptopa zmienić się w tablet. Zastosowane metody konwersji opisujemy w dalszej części artykułu.

 • wydajność
  Tutaj opis wydaje się zbędny. Wpływ na wydajność ogólną mają przede wszystkim: szybkość działania zastosowanego w danym modelu procesora, ilość pamięci operacyjnej oraz rodzaj i pojemność nośnika danych. Nie bez znaczenia jest również skuteczność układu chłodzenia, gdyż mocno nagrzewający się procesor będzie automatycznie spowalniany w celu zmniejszenia ryzyka przegrzania i uszkodzenia (zjawisko to znane jest jako throttling).

 • wyświetlacz
  Zarówno maksymalna jasność podświetlenia, jak i kontrast statyczny mają ogromny wpływ na wygodę użytkowania każdego, nie tylko hybrydowego, komputera przenośnego. Szczególnie na zewnątrz, w jasnym świetle słonecznym. Duże pokrycie palety barwnej sRGB i wierne odwzorowanie kolorów przekładają się z kolei na naturalnie wyglądający obraz. Nie bez znaczenia jest również rozdzielczość ekranu. Zbyt mała wpłynie negatywnie na ostrość wyświetlanych elementów (zwłaszcza fontów), a zbyt duża może utrudnić obsługę systemu i oprogramowania za pomocą dotyku (ze względu na zbyt małe elementy interfejsu).

 • układ chłodzenia
  Skuteczność i kultura pracy układu chłodzenia to jedne z najważniejszych parametrów każdego komputera, nie tylko przenośnego. W przypadku laptopów, a więc także konstrukcji hybrydowych, sprawnie i cicho pracujący układ chłodzenia przekłada się jednak nie tylko na małą głośność sprzętu i (pośrednio) wydajność, ale również na niską temperaturę obudowy. Każdy, kto miał okazję korzystać z działającego pod dużym obciążeniem laptopa czy tabletu w upalny letni dzień, wie, jak bardzo niekomfortowe może być trzymanie w rękach urządzenia, którego obudowa rozgrzana jest do czterdziestu kilku czy 50 stopni Celsjusza.

 • klawiatura
  Obok intuicyjnego i „nieprzekombinowanego” układu klawiatury ogromny wpływ na wygodę użytkowania ma odpowiednio dobrana długość skoku i sprężystość klawiszy, jak również dobrze wyczuwalny moment ich pełnego wciśnięcia (tzw. informacja zwrotna). Mile widzianym dodatkiem jest podświetlenie klawiatury.

 • wyposażenie, złącza
  Zbyt mała liczba dostępnych złączy może być bardzo irytująca. Możliwość podłączenia sensownej liczby urządzeń zewnętrznych, wyświetlaczy czy nośników danych jest nie do przecenienia w codziennym użytkowaniu. Coraz częściej spotykanym dodatkiem, szczególnie w droższym sprzęcie, jest też rysik, ułatwiający obsługę systemu za pomocą dotyku.
2