artykuły

Test 15 laptopów hybrydowych

Laptop czy tablet? A może 2w1?

30 25 maja 2016, 18:18 Arkadiusz Piasek, Mateusz Skrycki

Microsoft Surface Pro 4

Microsoft Surface Pro 4 reklamowany jest przez producenta hasłem „Tablet, który zastąpi Twój laptop”. I rzeczywiście, rzut oka na parametry pozwala oczekiwać wydajności raczej laptopowej niż tabletowej. Niestety, trzeba za nią sowicie zapłacić: Surface Pro 4 to jedno z najdroższych urządzeń w naszym zestawieniu. W testowanej konfiguracji kosztuje około 7250 zł.

Dane techniczne (egzemplarz testowy)
Procesor Intel Core i5-6300U
Pamięć 8 GB
Ekran 12,3" (2736 × 1824), IPS, dotykowy, 2 : 3
Układ graficzny Intel HD Graphics 520
Nośnik danych SSD 256 GB
Napęd optyczny Brak
Wymiary i waga 292 mm × 201 mm × 11 mm, 1,1 kg (z klawiaturą)
Mechanizm konwersji uchwyt magnetyczny
Łączność Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 4.0
Wejścia-wyjścia USB 3.0, mini-DisplayPort, mikro-SD,
SurfaceConnect (zasilanie + stacja dokująca), audio
Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 10 Pro
Cena

6599 zł (tablet) + 649 zł (klawiatura)


Dostępne konfiguracje

Najtańsza konfiguracja, obejmująca procesor Core m-6Y30, 4 GB pamięci oraz nośnik SSD o pojemności 128 GB, kosztuje około 5150 zł (cena ta zawiera kosztującą 650 zł klawiaturę Type Cover).

Z kolei w najdroższej wersji, z Core i7-6650U, 16 GB RAM oraz 512-gigabajtowym SSD, Surface Pro 4 kosztuje już około 11 tys. zł.

Wygląd, wykonanie

Smukła obudowa Surface Pro 4 została wykonana ze stopów magnezu, dzięki czemu jest nie tylko wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, ale również lekka: urządzenie waży zaledwie 786 g.

Co bardzo istotne, pomimo małej grubości i niewielkiej masy obudowa modelu Surface charakteryzuje się bardzo dużą sztywnością, a jej poszczególne elementy są ze sobą doskonale spasowane. W rezultacie nawet wymyślne tortury, jakim poddawaliśmy sprzęt podczas testów, nie sprawiły, że wydawał on jakiekolwiek niepokojące dźwięki, takie jak skrzypienie lub trzeszczenie.

Na tyle obudowy zamontowano nóżkę, która pozwala odchylić urządzenie pod dowolnym kątem. Jej regulacja odbywa się całkowicie płynnie, co znacznie zwiększa wygodę użytkowania. Na minus należy zapisać to, że do komfortowego korzystania z modelu Surface Pro 4 konieczne jest biurko lub inna twarda powierzchnia. Gdy sprzęt spoczywa na kolanach, można zapomnieć o stabilności.

Warto również wspomnieć o dołączonym w zestawie aktywnym rysiku. Producent chwali się tym, że potrafi on rozpoznać aż do 1024 poziomów nacisku, co czyni go doskonałym narzędziem nie tylko do odręcznego wprowadzania notatek, ale również do tworzenia rysunków czy szkiców. Nasze testy pokazały jednak, że w zaawansowanych narzędziach graficznych, takich jak Photoshop czy Ilustrator, pojawia się niewielkie opóźnienie pomiędzy dotknięciem rysika do ekranu a reakcją programu. Może to nieco utrudnić jego poważniejsze wykorzystanie.

Złącza

Niewielkie wymiary urządzenia spowodowały, że montaż większej liczby złączy nie był najłatwiejszy. W rezultacie otrzymujemy do dyspozycji tylko jeden pełnowymiarowy port USB 3.0, wyjście mini-DisplayPort, gniazdo audio oraz czytnik kart mikro-SD (ukryty pod wspomnianą nóżką). Problem może częściowo rozwiązać przeznaczona do Surface Pro 4 stacja dokująca, za którą jednak trzeba zapłacić dodatkowe 1000 zł.

Klawiatura

Wspomniana już klawiatura Type Cover nie wchodzi w skład zestawu, który otrzymujemy wraz z modelem Surface Pro 4. Trzeba ją kupić oddzielnie – kosztuje 650 zł. W tej cenie dostajemy lekką i cienką klawiaturę wyspową, pełniącą jednocześnie funkcję etui. Jej wierzchnia strona jest pokryta zamszem, dzięki czemu po zamknięciu całość nie tylko wygląda elegancko, ale również jest przyjemna w dotyku.

Wykonane z gumowanego tworzywa klawisze są dość duże, podobnie jak odległość pomiędzy nimi (ok. 2 mm). W połączeniu z niezłą sprężystością klawiszy i dobrze wyczuwalnym momentem pełnego wciśnięcia skutkuje to dużą wygodą użytkowania. Dodajmy, że znaki są podświetlane.

Płytka dotykowa jest niewielkich rozmiarów, ale działa bardzo precyzyjnie. Nie mamy żadnych zastrzeżeń co do tego elementu urządzenia.

Wyświetlacz

Jednym z najmocniejszych punktów Surface Pro 4 jest jego ekran o dość nietypowych proporcjach, 2 : 3, i równie nietypowej rozdzielczości, 2736 × 1824. Panel jest zbudowany, rzecz jasna, w technice IPS. Charakteryzuje się przede wszystkim znakomitą głębią czerni, która wprost przekłada się na bardzo wysoki współczynnik kontrastu statycznego, aż 1300 : 1. W połączeniu z ogromną maksymalną jasnością podświetlenia, 410 cd/m2, daje to niemal gwarancję komfortowego użytkowania nawet w bardzo silnym oświetleniu. To jednak nie koniec. Surface Pro 4 umie wyświetlić aż 98% odcieni z palety barw sRGB, co stawia go w absolutnej czołówce ekranów montowanych zarówno w tabletach, jak też laptopach. 

Matryca LCD (egzemplarz testowy)
Rozmiar i typ matrycy 12,3"/IPS/dotykowa
Rozdzielczość 2736 × 1824
Kąty widzenia b. szerokie
Maksymalna jasność 410 cd/m2
Pokrycie palety sRGB 98%
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 98/98/98%
Kontrast statyczny 1300 : 1

Wydajność

Zamontowany w testowanym egzemplarzu Surface Pro 4 układ Intel Core i5-6300U to dwurdzeniowa jednostka taktowana z bazową częstotliwością 2,4 GHz, która w trybie Turbo może wzrastać do 3 GHz. Wydajność procesora z powodzeniem wystarczy do komfortowej pracy w narzędziach biurowych, przeglądania internetu czy prostej edycji grafiki lub wideo. 

Nieco gorzej Surface Pro 4 radzi sobie w grach. Zintegrowany z Core i5-6300U układ graficzny Intel HD Graphics z trudem zapewni moc obliczeniową wystarczającą do komfortowej rozgrywki w starszych produkcjach, pokroju Skyrima czy Counter-Strike'a, a i to jedynie w niskiej rozdzielczości oraz niskich ustawieniach jakości obrazu i efektów specjalnych.

Temperatury, głośność

Niewielka grubość obudowy modelu Surface Pro 4 powoduje, że skuteczne schłodzenie pracujących wewnątrz podzespołów nie jest łatwym zadaniem. Na szczęście układ chłodzenia tabletu całkiem nieźle radzi sobie z utrzymaniem bezpiecznych warunków wewnątrz urządzenia. Maksymalna temperatura, jaką osiągnął procesor podczas długotrwałej pracy z maksymalnym obciążeniem, wyniosła 72 stopnie Celsjusza – to naprawdę bardzo dobry wynik.

Nieco gorsze wrażenie robią wskazania temperatury na obudowie. Podczas testu w jej najcieplejszym miejscu zmierzyliśmy 44 stopnie Celsjusza. Jest to wartość wykraczająca już poza granice komfortowego użytkowania. Szczególnie mocno może się to dawać we znaki w upalne letnie dni.

Przez większość czasu Surface Pro 4 działa całkowicie bezgłośnie. Oczywiście, wyjąwszy momenty, gdy urządzenie pracuje pod dużym obciążeniem. Wentylatory potrafią wtedy rozpędzić się dość mocno, generując dźwięk o natężeniu nawet 39 dB. To sporo, na szczęście taki scenariusz zdarza się dość rzadko.

Czas działania

Zamontowany w Surface Pro 4 akumulator o sporej pojemności, 38 Wh, nie pozwala, niestety, na rekordowo długi czas działania sprzętu z dala od gniazdka. Można liczyć na mniej więcej 5,5 godziny nieprzerwanego typowego użytkowania (średnia jasność podświetlenia ekranu, włączone Wi-Fi, przeglądanie stron internetowych). Nie jest to zły wynik, jednak daleko mu do rekordów naszego zestawienia.

Czas działania
Maks. oszczędność energii (?) 460 min
Typowe użytkowanie (?) 335 min
Film HD (?) 355 min


Podsumowanie

Microsoft Surface Pro 4 to jedno z najdroższych urządzeń w teście. Za ponad 7300 zł otrzymujemy jednak sprzęt dopracowany w niemal najdrobniejszych szczegółach. Surface Pro 4 jest lekki, świetnie wykonany, wyposażony w bardzo wydajne (jak na tak niewielkie rozmiary) podzespoły, znakomity wyświetlacz, wygodną klawiaturę, aktywny rysik oraz wydajny układ chłodzenia. Jeśli budżet nie jest ograniczeniem, zdecydowanie warto wziąć go pod uwagę w poszukiwaniach urządzenia 2w1, pamiętając jednak o jego ograniczeniach (głównie w postaci niewielkiej liczby portów i niezbyt dobrej ergonomiczności w niektórych scenariuszach użytkowania).

Microsoft Surface Pro 4
Zalety
 • Smukły i lekki
 • bardzo dobra wydajność
 • fantastyczny wyświetlacz
 • piórko Surface Pen w zestawie
 • Wygodny w użyciu (tylko na płaskiej powierzchni)
 • wygodna klawiatura (na płaskiej powierzchni)
 • skuteczny układ chłodzenia
 • dobra jakość dźwięku
Wady
 • Klawiatura jest sprzedawana oddzielnie, w dodatku jest bardzo droga
 • tylko jeden port USB
 • Niewygodny w użyciu, gdy spoczywa na kolanach
 • Głośny pod obciążeniem
 • niezbyt długi czas działania
 • cena
Do testów dostarczył:Microsoft
Cena w dniu publikacji (z VAT):6599 zł + 649 zł klawiatura
18