artykuły

Test 15 laptopów hybrydowych

Laptop czy tablet? A może 2w1?

30 25 maja 2016, 18:18 Arkadiusz Piasek, Mateusz Skrycki

ThinkPad X1 Tablet

ThinkPad X1 Tablet to sprzęt stworzony z myślą o biznesie i można by powiedzieć, że producent nie szedł na żadne kompromisy. To, że tablet należy do serii ThinkPad, niejako automatycznie oznacza manipulator TrackPoint czy wygodną klawiaturę, ale to dopiero początek listy zalet tego modelu. Parametry naprawdę robią wrażenie, 12-calowy ekran ma rozdzielczość 2160 × 1440, do urządzenia można podłączyć stację dokującą czy zastosować wymienne moduły: dodatkowy akumulator, projektor lub kamerę Intel RealSense, a to wszystko za „jedyne” 5000 zł. Wspominaliśmy już, że tanio nie będzie?

Już raz mieliśmy okazję przyjrzeć się tej konstrukcji, więc wszystkich zainteresowanych bliższym opisem możemy odesłać do jej pełnego testu.

Dane techniczne (egzemplarz testowy)
Procesor Intel Core m7-6Y75
Pamięć 16 GB
Ekran 12 cala (2160 × 1440), IPS, dotykowy, 3 : 2
Układ graficzny Intel HD Graphics 515
Nośnik danych SSD 512 GB
Napęd optyczny Brak
Wymiary i waga 291 mm × 209,5 mm × 8,45 mm
1,3 kg (z dodatkowym modułem)
Łączność Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth 4.0
Wejścia-wyjścia

USB 3.0, USB typu C, mini-DisplayPort, mikro-SD, audio (tablet)
HDMI, USB 3.0, port stacji dok. OneLink+ (opcjonalny moduł)

Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 10
Cena

ok. 5000 zł


Dostępne konfiguracje

Opisanie dostępnych konfiguracji sprawia nam nieco problemów, ponieważ do testów otrzymaliśmy wczesny egzemplarz i ze względu na niedostępność sprzętu w sklepach nie wiemy, czego należy się spodziewać. Możemy jedynie stwierdzić, że przetestowana przez nas wersja będzie tą najmocniejszą, co potwierdza strona producenta.

Wygląd, wykonanie

Urządzenia z serii ThinkPad nigdy nie miały budzić uznania estetów; ich projektanci raczej kierowali się bardziej pragmatycznymi pobudkami. Praktyczność i (domniemana) wytrzymałość ponad względy wizualne, do tego dodatki dla biznesu, między innymi rozszerzona (opcjonalna) obsługa techniczna czy stacja dokująca – oto przepis na komputer doskonały. Oczywiście, doskonały z punktu widzenia wspomnianej grupy docelowej, ponieważ „zwykły” użytkownik sporej części tej funkcjonalności po prostu nie potrzebuje.

Nie dziwi więc obecność dodatków, których próżno szukać w modelach projektowanych dla typowego konsumenta. Klawiatura jest podświetlana i z możliwością regulacji kąta nachylenia, a dołączane w dolnej części tabletu moduły rozszerzają funkcjonalność. Można wybrać spośród trzech (nie ma ich w zestawie):

 • moduł z dodatkowym akumulatorem (24 Wh) oraz złączami: USB 3.0, HDMI i stacji dokującej OneLink+, który otrzymaliśmy wraz z tabletem,
 • moduł z kamerą Intel RealSense,
 • moduł z projektorem.

Do naszej redakcji dotarła wersja z modułem z dodatkowym akumulatorem, która ponadto została wyposażona w port HDMI oraz złącze OneLink+, umożliwiające podłączenie stacji dokującej (ją też należy dokupić).

Jakość wykonania trudno opisać inaczej niż słowem wzorowa. Zastosowane tworzywa są wysokiej jakości, wysuwaną podpórkę zapożyczono z modelu Lenovo Yoga Tablet i nawet widać, że dołączane moduły są wyprofilowane w sposób podobny do charakterystycznego cylindrycznego zgrubienia. Jeśli czerpać pomysły, to tylko od najlepszych – i my w pełni się z tym podejściem zgadzamy.

System konwersji jest prosty i skuteczny. Okładkę przyczepia się do tabletu (bądź dołączanego modułu) za pomocą magnesu, a ponadto użytkownik może regulować kąt nachylenia klawiatury w zależności od upodobań.

Złącza

Zestaw złączy jest bogaty i nawet najbardziej wymagający nie będą mieli powodów do narzekań. Na bocznych ściankach tabletu znalazły się: pełnowymiarowy port USB 3.0, USB typu C, mini-DisplayPort oraz slot na karty mikro-SD. Zestaw uzupełniają przycisk do zmiany głośności i wyłącznik. Oczywiście, jeśli ten zestaw okaże się niewystarczający, zawsze można skorzystać z opcjonalnej stacji dokującej.

Klawiatura

Klawiatura w modelu ThinkPad X1 Tablet spisuje się po prostu świetnie i nic dziwnego – do tego właśnie nas przyzwyczaiły inne urządzenia z tej serii. Pomimo niewielkiej grubości okładki skok klawiszy jest dobrze dobrany, są one sprężyste i nie mieliśmy poczucia, że piszemy na desce, co jest częstą przypadłością okładkowych klawiatur. Skoro mamy do czynienia z ThinkPadem, nie mogło zabraknąć TrackPointa z dodatkowymi przyciskami pod klawiaturą. Dodatkowo klawiatura jest podświetlana i można regulować kąt jej nachylenia – czy można chcieć więcej?

Wyświetlacz

Lenovo zadbało o wysoką jakość ekranu w swoim nowym urządzeniu i zastosowało 12-calową matrycę o rozdzielczości 2160 × 1440, która osiąga pokrycie palety sRGB rzędu 81%. Maksymalna jasność, 337 cd/m2, jest dobra. Głębia czerni, 0,19 cd/m2, zapewniająca kontrast na poziomie 940 : 1, mogłaby być trochę lepsza, szczególnie w sprzęcie tej klasy. Obok ekranu znalazł się czytnik linii papilarnych, który działał bez zarzutu. Uważamy jednak, że matrycę można określić jako dobrą.

Matryca LCD (egzemplarz testowy)
Rozmiar i typ matrycy 12"/IPS/dotykowa
Rozdzielczość 2160 × 1441
Kąty widzenia b. szerokie
Maksymalna jasność 337 cd/m2
Pokrycie palety sRGB 81%
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 95,3/95,3/96,5%
Kontrast statyczny 940 : 1

Wydajność

Lenovo ThinkPad X1 Tablet na każdym kroku podkreśla swoje biznesowe przeznaczenie i dotyczy to, rzecz jasna, także podzespołów. Użyty w nim procesor, Intel Core m7-6Y75, to dwurdzeniowa (czterowątkowa) jednostka z obsługą techniki vPRO. Współpracuje z 16 GB pamięci operacyjnej, taktowanej z częstotliwością 1866 MHz i działającej w trybie dwukanałowym. Oczywiście, w tablecie nie ma dysku twardego i zastosowano jedynie nośnik SSD. I to nie byle jaki, bo korzysta on z protokołu NVMe, więc można liczyć na 800 MB/s odczytu sekwencyjnego oraz 515 MB/s zapisu sekwencyjnego (jeśli oprzeć się na testach w Crystal Disk Marku).

Temperatury, głośność

Urządzenie ma pasywny układ chłodzenia, więc nawet podczas największego obciążenia nie usłyszymy szumu wentylatorów, bo po prostu ich nie ma. Wskazania temperatury potrafią być naprawdę wysokie: we wspomnianym (najbardziej wymagającym) scenariuszu sięgają 48 stopni. Poniekąd to rozumiemy, gdyż zastosowany procesor, Core m7-6Y75, w swojej klasie jest naprawdę wydajny, co oczywiście wiąże się ze zwiększonym wydzielaniem ciepła.

Czas działania

Wbudowany akumulator o łącznej pojemności 60 Wh (7000 mAh) zapewnia bardzo słabe osiągi. Jest to o tyle dziwne, że testowaliśmy wersję z dołączonym modułem, w której znalazł się dodatkowy akumulator. Wiążemy to z przedprodukcyjnym charakterem egzemplarza, który do nas dotarł, i zakładamy, że w przypadku wersji sklepowej będzie już lepiej.

Czas działania
Maks. oszczędność energii (?) 590 min
Typowe użytkowanie (?) 370 min
Film HD (?) 520 min

Podsumowanie

Lenovo ThinkPad X1 Tablet to dobry przykład urządzenia, które wielu doceni, ale za które nie każdy będzie gotowy zapłacić około 5000 zł. Drogo, prawda? Dla przeciętnego zjadacza chleba – bez wątpienia drogo i Lenovo nawet przez moment nie ukrywa, że X1 Tablet jest kierowany do użytkownika biznesowego. Jego wymagania są inne i jest on skłonny zapłacić za sprzęt cenę znacznie wyższą od tej, którą powszechnie określa się jako przystępną.

Jednak rzut oka na parametry, możliwość dołączania modułów i stacji dokującej czy podświetlana klawiatura z regulacją kąta nachylenia szybko pokazują, że wysoka cena nie wzięła się znikąd. Podczas testów pojawił się problem z wysoką temperaturą pod obciążeniem oraz krótkim czasem działania. Zakładamy, że to wina przedprodukcyjnego egzemplarza, który mieliśmy okazję testować, i że wersje sklepowe nie będą się już borykać z tymi niedociągnięciami.

Lenovo ThinkPad X1 Tablet
Zalety
 • ekran o rozdzielczości 2160 × 1440
 • bardzo dobra matryca
 • 512-gigabajtowy SSD
 • system dołączanych modułów
 • możliwość podłączenia przewodowej i bezprzewodowej stacji dokującej
 • wygodna i podświetlana klawiatura
 • TrackPoint
 • USB typu C
 • bezgłośne działanie
Wady
 • bardzo wysoka temperatura pod obciążeniem
 • bardzo krótki czas działania
Do testów dostarczył:Lenovo
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 5000 zł
Zobacz bieżące oferty:
Komputronik.pl
13490 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
17