artykuły

Test 15 laptopów hybrydowych

Laptop czy tablet? A może 2w1?

30 25 maja 2016, 18:18 Arkadiusz Piasek, Mateusz Skrycki

Kruger&Matz Edge 1161

Kruger&Matz Edge 1161 z wyglądu może przypominać tylko jedno urządzenie: Microsoft Surface. Podobieństwa między nimi są więcej niż uderzające i trudno się dziwić, ponieważ wzorować się na lepszych (i droższych) zawsze warto. Próżno pod maską Edge'a 1161 szukać równie wydajnych podzespołów, ale możliwe, że Core M też znajdzie swoich zwolenników. Już raz mieliśmy okazję przyjrzeć się temu urządzeniu, więc zainteresowanych możemy odesłać do jego pełnego testu.

Dane techniczne (egzemplarz testowy)
Procesor Intel Core M-5Y10c
Pamięć 4 GB
Ekran 11,6 cala (1920 × 1080), IPS, dotykowy
Układ graficzny Intel HD Graphics 5300
Nośnik danych SSD 60 GB
Napęd optyczny Brak
Wymiary i waga 303 mm × 179 mm × 10,3 mm, 2 kg
Łączność Wi-Fi 802.11 n, Bluetooth 4.0
Wejścia-wyjścia

mikro-USB 2.0, USB 3.0, mikro-HDMI, mikro-SD, audio

Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 10
Cena

1999 zł (tablet + klawiatura)


Dostępne konfiguracje

Urządzenie jest dostępne w dwóch konfiguracjach. Na niniejszej podstronie opisujemy model Edge 1161, wyposażony w układ Core M-5Y10c, 4 GB pamięci operacyjnej oraz nośnik SSD o pojemności 64 GB. Jest dostępny również model Edge 1160, który pod maską skrywa procesor Atom Z3736F oraz 2 GB pamięci operacyjnej.

Wygląd, wykonanie

Jak już wspominaliśmy, urządzenie wyglądem nawiązuje do Microsoft Surface. Ekran o przekątnej 11,6 cala jest otoczony przez czarną ramkę, na której z prawej strony umieszczono dotykowy przycisk wywołujący menu „Start”. Warstwa ochronna jest dobra, stawia niewielki opór i jest łatwa w czyszczeniu.

Tylna pokrywa została wykonana z aluminium, które pomalowano na czarny półmat. Dość łatwo zabrudzić ją odciskami palców, w których usuwaniu będą pomocne szmatka i środek czyszczący. Dolna połowa to odchylana podpórka, która trzyma się na dwóch zawiasach. Stawiają one duży opór (naszym zdaniem – nieco zbyt duży), a zamontowana do nich podpórka jest po prostu kawałkiem blachy. Dodajmy: trochę zbyt cienkiej, ponieważ bardzo łatwo się wygina i w sumie zaraz po wyjęciu z pudełka jest lekko wklęsła.

Okładka jest przyczepiana do tabletu za pomocą magnesu, a do komunikacji wykorzystywane jest specjalne pięciopinowe złącze. Można jej używać w dwóch pozycjach: położoną płasko na stole bądź lekko podniesioną, dzięki czemu pisze się wygodniej.

Tablet został wyposażony w dwa głośniki na prawej krawędzi, których brzmienie można określić jako co najwyżej do przyjęcia.

Złącza

Zestaw złączy w modelu Kruger&Matz Edge 1161 to taka absolutna podstawa podstaw. Można podłączyć urządzenia korzystające z pełnowymiarowego portu USB 3.0, ponadto zamontowano port mikro-USB 2.0, a do roli wyjścia obrazu wyznaczono mikro-HDMI.

Do ładowania służy specjalne gniazdo zasilacza sieciowego i na tej samej ściance znalazł się slot na karty mikro-SD, który jest ukryty pod klapką.

Na górnej krawędzi umieszczono wyłącznik oraz przyciski do zmiany głośności.

Klawiatura

Okładka, pełniąca również funkcję klawiatury, za sprawą lazurowego koloru od razu przywodzi na myśl tę z modelu Surface. Jednak klawisze, inaczej niż w produkcie Microsoftu, są czarne, a nie w kolorze otaczającego je tworzywa, które w dotyku przypomina zamsz. Pisze się niezbyt wygodnie, ponieważ skok klawiszy jest twardy i krótki, przez co mieliśmy wrażenie obcowania z drewnianą deską.

Zdecydowanie źle sprawuje się płytka dotykowa, którą ze względu na małą funkcjonalność szybko porzuciliśmy na rzecz ekranu dotykowego. Jej powierzchnia jest zdecydowanie zbyt mała, nie zawsze reaguje na dotyk, a do tego ukryte pod nią mechaniczne przyciski zakrawają na kpinę. Klikać można praktycznie całą powierzchnią płytki i najczęściej aktywuje się odpowiednik lewego przycisku myszy. Można wręcz było odnieść wrażenie, że prawy przycisk działa losowo. Jest to tym bardziej problematyczne, że zabrakło klawisza wyświetlającego właściwości zaznaczonego elementu.

 

Wyświetlacz

Kruger&Matz Edge 1161 został wyposażony w ekran o przekątnej 11,6 cala i rozdzielczości 1920 × 1080. Zastosowana matryca nie jest najwyższej jakości. Największym problemem jest efekt wiecznie brudnego ekranu, co jest prawdopodobnie spowodowane warstwą kleju między matrycą a digitizerem. Maksymalna jasność, 336 cd/m2, jest zaledwie dostateczna, podobnie jak odwzorowanie czerni, 0,22 cd/m2, które przekłada się na niski kontrast statyczny, 815 : 1.

Matryca LCD (egzemplarz testowy)
Rozmiar i typ matrycy 11,6"/IPS/dotykowa
Rozdzielczość 1920 × 1080
Kąty widzenia b. szerokie
Maksymalna jasność 336 cd/m2
Pokrycie palety sRGB 67,7%
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 97,3/98,0/97,3%
Kontrast statyczny 815 : 1

Wydajność

Sercem tabletu jest układ Intel Core M-5Y10c, który składa się z dwóch rdzeni (obsługujących łącznie cztery wątki) taktowanych z bazową częstotliwością 0,8 GHz i przyspieszających w trybie Turbo do 2 GHz. Towarzyszą mu 4 GB pamięci operacyjnej, co w tego rodzaju urządzeniu powinno być wystarczającą ilością. Wydajność w codziennych zastosowaniach można określić jako dobrą i przy niewielkiej dozie samozaparcia można nawet uruchamiać starsze gry w rozdzielczości HD i niskich ustawieniach jakości obrazu.

Temperatury, głośność

Urządzenie jest wyposażone w pasywny układ chłodzenia, więc nawet podczas największego obciążenia nie usłyszymy szumu wentylatorów, bo po prostu ich nie ma. Temperatura pod obciążeniem może już powodować lekki dyskomfort w najgorętszym miejscu, gdzie sięga 41 stopni.

Czas działania

Wbudowany akumulator o pojemności 39,8 Wh (9500 mAh) zapewnia jedynie dostateczne osiągi. Można liczyć na 5 godzin typowego użytkowania i przeszło 6 godzin odtwarzania filmu HD.

Czas działania
Maks. oszczędność energii (?) 500 min
Typowe użytkowanie (?) 300 min
Film HD (?) 370 min

Podsumowanie

Kruger&Matz Edge 1161 najprościej podsumować słowem przeciętny. Procesor Core M i 4 GB pamięci operacyjnej pozwolą już na dość komfortowe użytkowanie, a wbudowany nośnik danych to SSD, a nie eMMC, co ma bezpośrednie przełożenie na wydajność. Niestety, we znaki daje się to, że ten sprzęt to tzw. B-brand, który trapią bolączki typowe dla „chińczyków”: słaba jakość wykonania, efekt brudnej matrycy czy nie najlepszy ekran. Klawiatury również nie można uznać za wygodną, a jeszcze mniej wygodna jest płytka dotykowa.

Kruger&Matz EDGE 1161
Zalety
  • dobra wydajność
  • ekran o rozdzielczości 1920 × 1080
  • bezgłośne działanie
Wady
  • słabej jakości podpórka
  • efekt „brudnej” matrycy
  • twarda klawiatura
  • fatalna płytka dotykowa
Do testów dostarczył:Lechpol
Cena w dniu publikacji (z VAT):1999 zł (tablet + klawiatura)
Zobacz bieżące oferty:
eMAG.pl
907 zł
MediaExpert
1047 zł
Mall.pl
1329 zł
RTV Euro AGD
1269 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
15