artykuły

Test 15 laptopów hybrydowych

Laptop czy tablet? A może 2w1?

30 25 maja 2016, 18:18 Arkadiusz Piasek, Mateusz Skrycki

Kruger&Matz Edge 1084 LTE

Kruger&Matz Edge 1084 LTE może przypominać wyglądem inną konstrukcję – i nie bez powodu. Otóż ma wspólne korzenie z modelem Kiano Intelect X1 FHD i różni się od niego wyłącznie ceną i nazwą polskiego dystrybutora. Edge 1084 można kupić już za 899 zł, co czyni go jednym z najtańszych urządzeń 2w1 w teście. Podstawową różnicą w stosunku do Kiano jest dostępność wersji z modemem LTE (właśnie tę testowaliśmy).

 

Dane techniczne (egzemplarz testowy)
Procesor Intel Atom x5-Z8300
Pamięć 2 GB
Ekran 10,1 cala (1920 × 1200), IPS, dotykowy
Układ graficzny Intel HD Graphics (Cherry Trail)
Nośnik danych eMMC 32 GB
Napęd optyczny Brak
Wymiary i waga 263 mm × 178 mm × 18,6 mm, 1,2 kg
Łączność Wi-Fi 802.11 n, Bluetooth 4.0
Wejścia-wyjścia

mikro-USB 2.0, mikro-USB 3.0, mikro-HDMI, mikro-SD, audio (tablet)
2 × USB 2.0 (klawiatura)

Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 10
Cena

1299 zł (tablet)


Dostępne konfiguracje

Do wyboru są dwie wersje urządzenia, które różnią się wyłącznie obecnością modemu LTE. Tańsza – Edge 1084 – kosztuje 899 zł, a droższa – Edge 1084 LTE – 1299 zł.

 

Wygląd, wykonanie

Projekt obudowy i użyte materiały są takie same jak w przypadku Kiano Intelect X1 FHD, więc nie będziemy szczególnie mocno się rozwodzić na ten temat. Tak samo tylna pokrywa oraz powierzchnia wokół klawiatury są wykonane z czarnego lakierowanego aluminium, a dolna część podstawy – z gumowanego tworzywa, które jest miłe w dotyku, ale chętnie zbiera zabrudzenia. Znalazły się tam również cztery nóżki, które stykają się bezpośrednio z podłożem.

Ekran zabezpieczono folią ochronną, pod którą znaleźliśmy kilka pęcherzyków powietrza. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by się jej pozbyć, jednak musimy zaznaczyć, że w urządzeniach z chińskim rodowodem problem ten często występuje.

System konwersji jest prosty: wystarczy pociągnąć za tablet, żeby odłączyć go od klawiatury. Mocowanie jest pewnie i nie ma ryzyka, że ekran sam się odczepi, nawet podczas przenoszenia. Niestety, pojawia się lekka „bezwładność” po dotknięciu części tabletowej, co wskazuje na luzy w zawiasach.

Jako ciekawostkę można dodać, że laptop obsługuje rysik, który można dokupić do Kiano, ale Kruger&Matz oficjalnie o tym nie wspomina ani nie sprzedaje własnego odpowiednika.

Złącza

Złącza rozdzielono między część tabletową a klawiaturę, przy czym zdecydowana większość znalazła się w tej pierwszej. Tablet został wyposażony w wyjście mikro-HDMI, złącze mikro-USB 2.0, służące zarówno do ładowania urządzenia, jak i do komunikacji, mikro-USB 3.0, przeznaczone wyłącznie do przesyłu danych, gniazdo słuchawkowe minijack oraz slot na karty mikro-SD. W podstawce zamontowano dwa pełnowymiarowe porty USB.

 

Wszystkie wersje USB bez problemu radziły sobie (oczywiście – po użyciu wymaganych przejściówek) z zewnętrznym 2,5-calowym dyskiem twardym.

Na przedniej i tylnej krawędzi nie ma żadnych portów, są jedynie dwa przyciski: wyłącznik i regulacja głośności. Cechują się bardzo krótkim skokiem i nieznacznie wystają ponad obudowę, przez co trudno zlokalizować je po omacku i nie czuć momentu aktywacji.

Klawiatura

Klawiatura w modelu Kruger&Matz Edge 1084 LTE jest taka sama jak w Kiano Intelect X1 FHD. Klawisze też cechują się twardym, krótkim skokiem i pisanie nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń.

Płytka dotykowa jest zaledwie dostateczna. Poprawnie reaguje na dotyk, a krawędzie lekkiego zagłębienia skutecznie ograniczają miejsce do poruszania palcem. Konkurencja pokazuje, że płytki mogą być lepsze.

W klawiaturze nie zamontowano dodatkowego dysku twardego ani akumulatora, a wyłącznie dwa pełnowymiarowe porty USB po bokach.

Wyświetlacz

Zastosowana matryca ma niemal takie same parametry jak w modelu Kiano Intelect X1 FHD. Jej rozdzielczość też wynosi 1920 × 1200, maksymalna jasność to 334 cd/m2, a pokrycie palety sRGB – 63,8%. Bardzo słabe jest odwzorowanie czerni, co przekłada się na niski kontrast statyczny, 630 : 1.

Matryca LCD (egzemplarz testowy)
Rozmiar i typ matrycy 10,1"/IPS/dotykowa
Rozdzielczość 1920 × 1200
Kąty widzenia b. szerokie
Maksymalna jasność 334 cd/m2
Pokrycie palety sRGB 63,8%
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 94,1/94,5/93,8%
Kontrast statyczny 630 : 1

Wydajność

Zamontowany w testowanym egzemplarzu Kiano Intelect X1 FHD układ Intel Atom x5-Z8300 to czterordzeniowa jednostka taktowana z bazową częstotliwością 1,44 GHz, która w trybie Burst może wzrastać do 1,84 GHz. Towarzyszą mu 2 GB pamięci operacyjnej. Wolna pamięć kończy się bardzo szybko i do komfortowego korzystania z Windows jest niewystarczająca. Tego sprzętu można używać co najwyżej do przeglądania internetu czy sporadycznej edycji dokumentów, ale na pewno nie zastąpi on zwykłego laptopa. Wydajność wbudowanego układu graficznego również jest bardzo niska.

O jakimkolwiek graniu w nowoczesne (sprzed kilku lat) produkcje można praktycznie zapomnieć, jeśli laptop zapewnia 11,4 kl./s w Counter-Strike: Global Offensive w najniższych ustawieniach jakości grafiki i rozdzielczości 1280 × 720.

Temperatury, głośność

Urządzenie jest wyposażone w pasywny układ chłodzenia, więc nawet podczas największego obciążenia nie usłyszymy szumu wentylatorów, bo po prostu ich nie ma. Wskazania temperatury również są zadowalające, gdyż we wspomnianym (najbardziej wymagającym) scenariuszu laptop osiąga maksymalnie 39 stopni, co nie przekracza granicy komfortu.

Czas działania

Wbudowany akumulator o pojemności 30,75 Wh (7500 mAh) zapewnia dobre osiągi. Można liczyć na 5 godzin typowego użytkowania z lekkim okładem i niespełna 8 godzin odtwarzania filmu HD, co powinno zadowolić większość użytkowników.

Czas działania
Maks. oszczędność energii (?) 590 min
Typowe użytkowanie (?) 370 min
Film HD (?) 520 min

Podsumowanie

Kruger&Matz Edge 1084 LTE należy do nielicznych modeli w dzisiejszym teście, które zostały wyposażone w modem LTE, i producent, a jakże, liczy sobie za to ekstra. Do wersji bez tego dodatkowego modułu należy dopłacić 400 zł, czyli sporo. Przedstawiony model to brat bliźniak konkurencyjnego Kiano Intelect X1 FHD. (Obie firmy specjalizują się w tzw. B-brandach, więc urządzenia mają wspólny, chiński rodowód). Największym problemem w tablecie jest zamontowane zaledwie 2 GB pamięci operacyjnej, co jest ilością zdecydowanie zbyt małą do komfortowego korzystania z Windows.

Kruger&Matz EDGE 1084 LTE
Zalety
  • ekran o rozdzielczości 1920 × 1200
  • LTE
  • bezgłośne działanie
Wady
  • bardzo słaba wydajność
  • 2 GB pamięci operacyjnej
  • mała ilość miejsca na dane
  • słaba jakość wykonania
  • brak pełnowymiarowego złącza USB 3.0
  • słabe pokrycie palety sRGB
  • niski kontrast statyczny
Do testów dostarczył:Lechpol
Cena w dniu publikacji (z VAT):1299 zł
Zobacz bieżące oferty:
eMAG.pl
907 zł
MediaExpert
1047 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
13