artykuły

Test 15 laptopów hybrydowych

Laptop czy tablet? A może 2w1?

30 25 maja 2016, 18:18 Arkadiusz Piasek, Mateusz Skrycki

Kiano Intelect X1 FHD

Kiano Intelect X1 FHD to jedno z najtańszych urządzeń 2w1 w naszym teście, bo można je kupić już za 799 zł (za wersję z ekranem o niższej rozdzielczości). Do testów otrzymaliśmy je w zestawie z aktywnym rysikiem (Kiano Virtual Pen). Już raz mieliśmy okazję przyjrzeć się temu sprzętowi, dlatego osobom bliżej nim zainteresowanym polecamy lekturę pełnego testu.

 

Dane techniczne (egzemplarz testowy)
Procesor Intel Atom x5-Z8300
Pamięć 2 GB
Ekran 10,1 cala (1920 × 1200), IPS, dotykowy
Układ graficzny Intel HD Graphics (Cherry Trail)
Nośnik danych eMMC 32 GB
Napęd optyczny Brak
Wymiary i waga 263 mm × 178 mm × 18,6 mm, 1,2 kg
Łączność Wi-Fi 802.11 n, Bluetooth 4.0
Wejścia-wyjścia

mikro-USB 2.0, mikro-USB 3.0, mikro-HDMI, mikro-SD, audio (tablet)
2 × USB 2.0 (klawiatura)

Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 10
Cena

899 zł (tablet) + 149 zł (rysik)


Dostępne konfiguracje

Do wyboru są dwie wersje urządzenia, które różnią się wyłącznie rozdzielczością ekranu. Tańsza, Kiano Intelect X1, kosztuje 799 zł i jest wyposażona w ekran o rozdzielczości 1280 × 800. Droższa, testowana przez nas, Kiano Intelect X1 FHD, ma wyświetlacz o rozdzielczości 1920 × 1200 i kosztuje 899 zł.

Wygląd, wykonanie

Obudowa Kiano Intelect X1 FHD jest wykonana z dwóch rodzajów materiału: pokrywę oraz powierzchnię wokół klawiatury zbudowano z czarnego lakierowanego aluminium, a dolną część podstawy – z gumowanego tworzywa, które jest miłe w dotyku, ale chętnie zbiera zabrudzenia. Znalazły się tam również cztery nóżki, które stykają się bezpośrednio z podłożem.

Krawędzie części tabletowej zeszlifowano, co przydaje urządzeniu nieco charakteru. Próba wyginania kończy się skrzypieniem konstrukcji. Ekran jest zabezpieczony folią ochronną, pod którą dostrzegliśmy kilka pęcherzyków powietrza. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by się jej pozbyć, jednak musimy zaznaczyć, że w sprzęcie o chińskim rodowodzie ten problem często występuje.

System konwersji z laptopa na tablet jest banalny w działaniu: wystarczy pociągnąć za tę drugą część, by odłączyła się od klawiatury. Mocowanie jest pewne, więc można nawet przenosić sprzęt za ekran bez ryzyka, że nastąpi niekontrolowane wypięcie. Maksymalny kąt odchylenia wyświetlacza nie jest imponujący, ale przynajmniej urządzenie nie przewraca się na plecy, co czasami zdarza się tak niewielkim (10-calowym) laptopom. Regulacja kąta nachylenia odbywa się płynnie, choć czuć spory luz. Po prostu ekran nie jest w pełni sztywno połączony z podstawką i pojawia się lekka „bezwładność” po dotknięciu go. Będzie to szczególnie przeszkadzać podczas korzystania z laptopa w pociągu czy samochodzie, gdzie urządzenie będzie narażone na drgania.

Rysik Kiano Virtual Pen, który otrzymaliśmy do testów wraz z laptopem Kiano Intelect X1 FHD, nie jest dołączany standardowo w zestawie i kosztuje 149 zł. Nie przekonał nas do siebie. Zasilany jest pojedynczym „paluszkiem” AAAA i ma dwa przyciski: ten niżej, bliżej spiczastej końcówki, działa jak prawy przycisk myszy, a ten wyżej – jako lewy przycisk. Intuicja podpowiada nam, że powinno być odwrotnie, i kompletnie nie mogliśmy się do tego przyzwyczaić. Producent wraz z rysikiem nie dostarcza instrukcji (brak jej również na stronie internetowej), więc działanie rysika musieliśmy sprawdzać metodą prób i błędów. Nie tego się spodziewaliśmy, a już na pewno nie spodziewa się tego przeciętny użytkownik, któremu może to sprawić jeszcze więcej problemów.

Złącza

Złącza rozdzielono między część tabletową a klawiaturę, przy czym zdecydowana większość znalazła się w tej pierwszej. Tablet został wyposażony w wyjście mikro-HDMI, złącze mikro-USB 2.0, służące zarówno do ładowania urządzenia, jak i do komunikacji, mikro-USB 3.0, przeznaczone wyłącznie do przesyłu danych, gniazdo słuchawkowe minijack oraz slot na karty mikro-SD. W podstawce zamontowano dwa pełnowymiarowe porty USB.

Wszystkie wersje USB bez problemu radziły sobie (oczywiście – po użyciu wymaganych przejściówek) z zewnętrznym 2,5-calowym dyskiem twardym.

Na przedniej i tylnej krawędzi nie ma żadnych portów, są jedynie dwa przyciski: wyłącznik i regulacja głośności. Cechują się bardzo krótkim skokiem i nieznacznie wystają ponad obudowę, przez co trudno zlokalizować je po omacku i nie czuć momentu aktywacji.

Klawiatura

Wraz z tabletem w zestawie znalazła się klawiatura z płytką dotykową, która pełni również funkcję stacji dokującej. Komunikacja między nimi odbywa się za pośrednictwem specjalnego złącza, a część ekranową montuje się za pomocą dwóch wystających zaczepów i przytwierdza magnetycznie. Krótki kontakt z klawiaturą pozwala stwierdzić, że nie była projektowana z myślą o tworzeniu długich tekstów i raczej nadaje się do sporadycznej edycji dokumentów niż do codziennej pracy. Przez twardy i krótki skok klawiszy można odnieść wrażenie pisania na drewnianej desce, więc klawiatury zdecydowanie nie można określić mianem wygodnej.

Płytka dotykowa jest zaledwie dostateczna. Poprawnie reaguje na dotyk, a krawędzie lekkiego zagłębienia skutecznie ograniczają miejsce do poruszania palcem. Konkurencja pokazuje, że płytki mogą być lepsze.

W klawiaturze nie zamontowano dodatkowego dysku twardego ani akumulatora, a wyłącznie dwa pełnowymiarowe porty USB po bokach.

Wyświetlacz

Testowany Kiano Intelect X1 FHD ma ekran o przekątnej 10,1 cala i rozdzielczości 1920 × 1200, co wygląda bardzo atrakcyjnie w kontekście ceny. FHD w nazwie nieco dziwi, ponieważ to określenie stosuje się do rozdzielczości 1920 × 1080. Nasze pomiary dość szybko pokazały, że matryca nie jest najwyższych lotów. Przede wszystkim kusi właśnie rozdzielczością. Maksymalna jasność jest dostateczna i wynosi 330 cd/m2. Słabe odwzorowanie czerni przekłada się na bardzo niski kontrast statyczny, 680 : 1. Za sprawą bardzo wysokiej temperatury barwowej (8800 K) barwy lekko wpadają w niebieski odcień, a pokrycie palety sRGB to zaledwie 64,4%. Widać, że matryca nie jest mocną stroną urządzenia, ale cena, 899 zł, wielu może zrekompensować niedogodności.

Matryca LCD (egzemplarz testowy)
Rozmiar i typ matrycy 10,1"/IPS/dotykowa
Rozdzielczość 1920 × 1200
Kąty widzenia b. szerokie
Maksymalna jasność 330 cd/m2
Pokrycie palety sRGB 64,4%
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 94,5/94,9/93,8%
Kontrast statyczny 680 : 1

Wydajność

Zamontowany w testowanym egzemplarzu Kiano Intelect X1 FHD układ Intel Atom x5-Z8300 to czterordzeniowa jednostka taktowana z bazową częstotliwością 1,44 GHz, która w trybie Burst może wzrastać do 1,84 GHz. Towarzyszą mu 2 GB pamięci operacyjnej. Wolna pamięć kończy się bardzo szybko i do komfortowego korzystania z Windows jest niewystarczająca. Tego sprzętu można używać co najwyżej do przeglądania internetu czy sporadycznej edycji dokumentów, ale na pewno nie zastąpi on zwykłego laptopa. Wydajność wbudowanego układu graficznego również jest bardzo niska.

O uruchamianiu jakichkolwiek gier nowszych niż kilkuletnie można praktycznie zapomnieć, jeśli laptop zapewnia 11,4 kl./s w Counter-Strike: Global Offensive w najniższych ustawieniach jakości grafiki i rozdzielczości 1280 × 720.

Temperatury, głośność

Urządzenie jest wyposażone w pasywny układ chłodzenia, więc nawet podczas największego obciążenia nie usłyszymy szumu wentylatorów, bo po prostu ich nie ma. Wskazania temperatury również są zadowalające, gdyż we wspomnianym (najbardziej wymagającym) scenariuszu laptop osiąga maksymalnie 39 stopni, co nie przekracza granicy komfortu.

Czas działania

Wbudowany akumulator o pojemności 30,75 Wh (7500 mAh) zapewnia dobre osiągi. Można liczyć na 5 godzin typowego użytkowania z lekkim hakiem i niespełna 8 godzin odtwarzania filmu HD, co powinno zadowolić większość użytkowników.

Czas działania
Maks. oszczędność energii (?) 610 min
Typowe użytkowanie (?) 310 min
Film HD (?) 460 min

Podsumowanie

Kiano Intelect X1 FHD kusi przede wszystkim ceną. Testowana wersja z ekranem o rozdzielczości 1920 × 1200 kosztuje 899 zł, co wydaje się ciekawą propozycją, choć należy pamiętać, że ten sprzęt to typowy B-brand, czyli zmaga się z typowymi bolączkami tej grupy urządzeń o chińskim rodowodzie, takimi jak przeciętna jakość wykonania, słaba matryca czy (dość częsty) rozrzut jakościowy w ramach jednej partii. W sklepach nie jest dostępna wersja z modemem 3G. Ponadto nie przekonał nas do siebie rysik, który należy dokupić osobno za 149 zł. Uważamy również, że 2 GB pamięci operacyjnej to zdecydowanie zbyt mało, by można było wygodnie korzystać z komputera.

Kiano Intelect X1 FHD
Zalety
  • ekran o rozdzielczości 1920 × 1200
  • bezgłośne działanie
Wady
  • 2 GB pamięci operacyjnej
  • mała ilość miejsca na dane
  • rysik za 149 zł bez jakiejkolwiek instrukcji i o dziwnym rozmieszczeniu przycisków
  • słaba jakość wykonania
  • brak pełnowymiarowego złącza USB 3.0
  • niski kontrast statyczny
Do testów dostarczył:Kiano
Cena w dniu publikacji (z VAT):899 zł (laptop), 149 zł (rysik)
Zobacz bieżące oferty:
MediaExpert
598 zł
Komputronik.pl
598 zł
Media Markt
599 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
12