artykuły

Test 15 laptopów hybrydowych

Laptop czy tablet? A może 2w1?

30 25 maja 2016, 18:18 Arkadiusz Piasek, Mateusz Skrycki

HP Pavilion 12 x2

HP Pavilion 12 x2 to 12-calowy laptop hybrydowy z ekranem o nietypowych proporcjach 3 : 2, procesorem Intel Core m3-6Y30, 4 GB pamięci operacyjnej i nośnikiem SSD o pojemności 128 GB.

  

Dane techniczne (egzemplarz testowy)
Procesor Intel Core m3-6Y30
Pamięć 4 GB
Ekran 12" (1920 × 1280), IPS, dotykowy
Układ graficzny Intel HD Graphics 515
Nośnik danych SSD 128 GB
Napęd optyczny Brak
Wymiary i waga 300 mm × 220 mm × 19 mm, 1,5 kg
Łączność Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0
Wejścia-wyjścia USB 3.1 typ C, USB 2.0, mikro-HDMI, mikro-SD, audio
Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 10
Cena

3000 zł


Dostępne konfiguracje

HP Pavilion 12 x2 jest dostępny wyłącznie w konfiguracji podanej w powyższej tabelce.

Wygląd, wykonanie

Obudowa hybrydy HP jest dość smukła: w najgrubszym miejscu ma zaledwie 19 mm. Sprzęt waży przy tym 1,5 kg. Wierzchnia część została wykonana z aluminium, co nie tylko nadaje urządzeniu elegancki wygląd, ale również zwiększa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.

Tym, co w Pavilionie 12 x2 najbardziej przyciąga wzrok, jest ekran o proporcjach 3 : 2. Dodatkowym urozmaiceniem (na tle innych urządzeń tego typu) są biegnące przez niemal całą wysokość tabletu maskownice skierowanych do przodu głośników

Jakość wykonania nie pozostawia wiele do życzenia. Sztywność obudowy jest bardzo dobra. Nawet przyłożenie dużej siły nie wywołuje żadnych niepożądanych dźwięków, takich jak skrzypienie i trzeszczenie, które mogłyby budzić obawy o trwałość konstrukcji.

Konwersja na tryb tabletu odbywa się przez odciągnięcie ekranu od stacji bazowej. Również solidność tego elementu nie pozostawia nic do życzenia. I to pomimo tego, że tę funkcję pełni po prostu odpowiednio wyprofilowany uchwyt magnetyczny, wspomagany przez dwa płaskie metalowe bolce wsuwane do wnętrza obudowy, bez żadnych mechanicznych zatrzasków. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się w codziennym użytkowaniu.

Złącza

Zestaw dostępnych złączy nie rozpieszcza. Do dyspozycji jest tylko jeden port USB, w dodatku działający w standardzie USB 2.0, oraz jeden USB 3.1 typu C, który... pełni równocześnie funkcję gniazda zasilacza. Na bocznych krawędziach tabletu umieszczono ponadto wyjście wizyjne mikro-HDMI, czytnik kart pamięci mikro-SD oraz gniazdo audio. 

Klawiatura 

Klawiaturę w modelu HP Pavilion 12 x2 zestrojono dość twardo, co w połączeniu z krótkim skokiem klawiszy i nieszczególnie dobrze wyczuwalnym momentem ich pełnego wciśnięcia sprawia, że pisanie, szczególnie bardziej dynamiczne, jest niezbyt wygodne. Znaki nie są podświetlane.

Niewielka płytka dotykowa działa z zadowalającą precyzją, podobnie jak zintegrowane z nią przyciski sterujące.

Wyświetlacz

Nietypowa rozdzielczość 1920 × 1280 pikseli w porównaniu z ekranami Full HD zapewnia dodatkowe 200 pikseli w pionie. Ta z pozoru niewielka różnica sprawia, że użytkowanie Paviliona 12 x2 jest naprawdę przyjemne. Łatwo to docenić szczególnie podczas przeglądania stron internetowych czy pracy nad długimi dokumentami w Wordzie lub Excelu.

Jakość obrazu nie zawodzi, chociaż parametry ekranu nawet nie zbliżają się do rekordowych. Maksymalna jasność podświetlenia powyżej 300 cd/m2, pokrycie palety sRGB na poziomie około 67% i przeciętny współczynnik kontrastu statycznego może nie zapewniają spektakularnych wrażeń wizualnych, ale też nie ma się za bardzo do czego przyczepić.

Matryca LCD (egzemplarz testowy)
Rozmiar i typ matrycy 12"/IPS/dotykowa
Rozdzielczość 1920 × 1280
Kąty widzenia b. szerokie
Maksymalna jasność 307 cd/m2
Pokrycie palety sRGB 67%
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 97,7/97,3/96,5%
Kontrast statyczny 885 : 1

Wydajność

Zamontowany w modelu HP Pavilion 12 x2 procesor Intel Core m-6Y30 to dwurdzeniowa jednostka taktowana z bazową częstotliwością 900 MHz. W trybie Turbo może się ona zwiększać do 2,2 GHz.

Wydajność procesora pozwoli na komfortową pracę w narzędziach biurowych, wygodne przeglądanie internetu czy możliwość odtwarzania filmów w wysokiej rozdzielczości. Poważniejsze zadania, wymagające większej mocy obliczeniowej, będą już dla Core m-6Y30 sporym wyzwaniem.

Zintegrowany z procesorem układ graficzny Intel HD Graphics 515 pozwoli na płynną rozgrywkę tylko w starszych i mało wymagających dla sprzętu grach.

Temperatury, głośność

HP Pavilion 12 x2, podobnie jak większość pozostałych urządzeń z naszego zestawienia, jest chłodzony pasywnie (czyli bez użycia wentylatorów). Działa więc całkowicie bezgłośnie. Mimo to temperatura obudowy jest utrzymywana w ryzach i nawet po długotrwałym dużym obciążeniu procesora nie przekracza 40 stopni Celsjusza. To dobry rezultat, pozwalający na komfortowe korzystanie z urządzenia.

Czas działania

Akumulator o pojemności 33 Wh pozwala na nieco ponad 5 godzin typowego użytkowania z dala od gniazdka. To przyzwoity wynik, plasujący hybrydę HP w środku stawki przetestowanych urządzeń 2w1.

Czas działania
Maks. oszczędność energii (?) 540 min
Typowe użytkowanie (?) 314 min
Film HD (?) 415 min

Podsumowanie

HP Pavilion 12 x2 kusi potencjalnych nabywców bardzo wysoką jakością wykonania, kulturą pracy oraz niezłym ekranem o nietypowych proporcjach i rzadko spotykanej rozdzielczości. 

Nieco gorsze wrażenie zrobiła na nas klawiatura oraz ubogi zestaw złączy. Tak czy inaczej, HP Pavilion 12 x2 to bardzo ciekawe i godne polecenia urządzenie 2w1.

HP Pavilion 12 x2
Zalety
  • wysoka jakość wykonania
  • bezgłośne działanie
  • dobry wyświetlacz
  • dodatkowe 200 pikseli rozdzielczości pionowej
Wady
  • twarda klawiatura
  • ubogi zestaw złączy
Do testów dostarczył:HP
Cena w dniu publikacji (z VAT):2999 zł
Zobacz bieżące oferty:
RTV Euro AGD
1589 zł
Komputronik.pl
1589 zł
MediaExpert
1745 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
11