artykuły

Test 15 laptopów hybrydowych

Laptop czy tablet? A może 2w1?

30 25 maja 2016, 18:18 Arkadiusz Piasek, Mateusz Skrycki

HP Pavilion 10 x2

HP Pavilion 10 x2 to urządzenie, które trudno przeoczyć na tle konkurencji za sprawą dominującego białego koloru. Głośniki stereo umieszczone po bokach ekranu sugerują multimedialny charakter laptopa i faktycznie trudno nie dostrzec napisu B&O (od Bang & Olufsen), który ma zapowiadać ponadprzeciętną jakość brzmienia.

Dane techniczne (egzemplarz testowy)
Procesor Intel Atom Z3736F
Pamięć 2 GB
Ekran 10,1 cala (1280 × 800), IPS, dotykowy
Układ graficzny Intel HD Graphics (Bay Trail)
Nośnik danych eMMC 64 GB
Napęd optyczny Brak
Wymiary i waga 264 mm × 173 mm × 19,8 mm, 1,2 kg
Łączność Wi-Fi 802.11 n, Bluetooth 4.0
Wejścia-wyjścia

USB typu C, USB 2.0, mikro-HDMI, mikro-SD, audio

Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 10
Cena

1199 zł (tablet + klawiatura)


Dostępne konfiguracje

Urządzenie jest dostępne w dwóch konfiguracjach. Na tej stronie opisujemy model HP Pavilion x2 10-n000nw, wyposażony w układ Atom Z3736F oraz 2 GB pamięci operacyjnej. Istnieje również model HP Pavilion x2 10-n130nw, który pod maską skrywa procesor Intel Atom x5-Z8300 oraz 2 GB RAM.

Wygląd, wykonanie

HP Pavilion 10 x2 nie sposób nie zauważyć w tłumie. Biały kolor obudowy momentalnie przykuwa wzrok, więc to komputer dla tych, którzy lubią budzić zainteresowanie ;) W obudowie użyto wysokiej jakości tworzywa. Bliższy rzut oka ujawnia, że nie jest białe, lecz ma perlisty odcień i zapewnia wrażenie obcowania ze sprzętem kosztującym więcej niż tylko 1199 zł. Ten efekt trochę psuje co najwyżej poprawne spasowanie elementów i skrzypienie przy próbie skręcania.

W centralnym miejscu pokrywy umieszczono duże logo producenta, które bardzo dobrze komponuje się z resztą projektu, ale ponieważ użyto w nim błyszczącego srebrnego plastiku, zbiera ślady po palcach nie gorzej od lustra.

Bardzo dobrze spisuje się mechanizm konwersji. Żeby odczepić ekran, wystarczy zdecydowanie za niego pociągnąć, ale nie odnosi się wrażenia, że trzeba użyć nadmiernej siły lub że tablet może sam się odczepić, na przykład podczas przenoszenia.

Złącza

Zestaw złączy jest dość skromny. Do dyspozycji są: USB typu C, USB 2.0, mikro-HDMI oraz slot na karty mikro-SD. Po drugiej stronie umieszczono gniazdo audio.

Z przodu znalazł się tylko wyłącznik. Przyciski do zmiany głośności oraz ten wywołujący menu „Start” umieszczono na prawej krawędzi.

Klawiatura

Klawiatura w modelu HP Pavilion 10 x2 pozytywnie zaskakuje. Rzadko w tak małych urządzeniach trafiają się klawiatury, które nie dość, że są wygodne, to jeszcze nie wymagają przyzwyczajenia. Dużą rolę odegrały tu szerokie czarne ramki po bokach ekranu oraz głośniki, które zwiększyły ogólne wymiary urządzenia i pozwoliły producentowi zastosować układ bliski typowemu. Klawisze wciąż są pomniejszone, ale nie jest to zbytnio dokuczliwe. Skok jest trochę twardy, lecz na tle konkurencji i tak wyróżnia się na plus. Płytka dotykowa jest duża, gładka i bezproblemowa.

Wyświetlacz

Wyświetlacz nie jest najmocniejszą stroną modelu HP Pavilion 10 x2. Rozdzielczość to skromne 1280 × 800, maksymalna jasność – tylko 271 cd/m2, a pokrycie palety sRGB – 63,6%. To słabe rezultaty na tle osiągów rywali. Małym pocieszeniem może być dobre odwzorowanie czerni, które przekłada się na wysoki kontrast statyczny, 1200 : 1.

Matryca LCD (egzemplarz testowy)
Rozmiar i typ matrycy 10,1"/IPS /dotykowa
Rozdzielczość 1280 × 800
Kąty widzenia b. szerokie
Maksymalna jasność 271 cd/m2
Pokrycie palety sRGB 63,6%
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 92,6/92,6/93,8%
Kontrast statyczny 1200 : 1

Wydajność

Sercem tabletu jest układ Intel Atom Z3736F, który składa się z czterech rdzeni taktowanych z bazową częstotliwością 1,3 GHz, przyspieszających w trybie Burst do 2,13 GHz. Towarzyszą mu 2 GB pamięci operacyjnej, co jest ilością niewystarczającą, by dało się wygodnie korzystać z Windows. Tego sprzętu można używać co najwyżej do przeglądania internetu czy sporadycznej edycji dokumentów, ale na pewno nie zastąpi on zwykłego laptopa. Wydajność wbudowanego układu graficznego również jest bardzo niska.

Temperatury, głośność

Urządzenie wyposażono w pasywny układ chłodzenia, więc nawet podczas największego obciążenia nie usłyszymy szumu wentylatorów, bo po prostu ich nie ma. Wskazania temperatury są zadowalające: we wspomnianym (najbardziej wymagającym) scenariuszu laptop osiąga maksymalnie 40 stopni, czyli jeszcze w granicach komfortu.

Czas działania

Wbudowany akumulator o pojemności 33 Wh zapewnia bardzo dobre osiągi. Można liczyć na przeszło 7 godzin typowego użytkowania i blisko 8 godzin odtwarzania filmu HD! To świetny rezultat, choć na pewno duży udział ma w tym ekran o niskiej rozdzielczości i niezbyt wydajny procesor.

Czas działania
Maks. oszczędność energii (?) 700 min
Typowe użytkowanie (?) 440 min
Film HD (?) 470 min

Podsumowanie

HP Pavilion 10 x2 to przykład niedrogiego laptopa hybrydowego (1199 zł), który swoje braki, to jest niską wydajność Atoma Z3736F, tylko 2 GB pamięci operacyjnej oraz słabą matrycę, zdołał ukryć za atrakcyjnym wyglądem, wygodną (jak na 10-calowca) klawiaturą, wydajnym akumulatorem oraz niezłymi głośnikami. Nie można powiedzieć, że to urządzenie dobre na każdym polu, ale mocne strony w połączeniu z atrakcyjną ceną mogą wielu przekonać, nawet jeśli będą oni świadomi wymienionych wcześniej wad.

HP Pavilion 10 x2
Zalety
  • USB typu C
  • wygodna klawiatura, jak na 10-calowca
  • bezgłośne działanie
Wady
  • bardzo słaba wydajność
  • 2 GB pamięci operacyjnej
  • bardzo mała maksymalna siła podświetlenia ekranu
  • słabe pokrycie palety sRGB
Do testów dostarczył:HP
Cena w dniu publikacji (z VAT):1199 zł
Zobacz bieżące oferty:
RTV Euro AGD
1589 zł
Komputronik.pl
1589 zł
MediaExpert
1745 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
10