Monitory i projektory
Artykuł
Arkadiusz Piasek, Poniedziałek, 13 czerwca 2016, 15:30

Menu, dostępne funkcje

Modelem Asus ProArt PA329Q steruje się za pomocą małego dżojstika umieszczonego z tyłu obudowy, blisko prawej krawędzi. Dostęp do niego jest łatwy i wygodny. Pod nim umieszczono sześć przycisków, ułatwiających szybki dostęp do poszczególnych funkcji. Podczas testów bardzo szybko przyzwyczailiśmy się jednak do wybierania poszczególnych pozycji menu właśnie za pomocą dżojstika, więc dodatkowe przyciski okazały się właściwie bezużyteczne.

Asus ProArt PA329Q

Do dyspozycji mamy sześć predefiniowanych trybów wyświetlania, a także dwa dodatkowe, w których można zapisać własne ustawienia. Co ciekawe, w trybie Standard nie ma możliwości regulacji nasycenia barw, zabarwienia obrazu (Tint), a także zaawansowanych ustawień wyświetlania kolorów (sześcioosiowej regulacji jasności, nasycenia i odcieni poszczególnych barw składowych). 

Tryby sRGB oraz Adobe RGB są jeszcze bardziej restrykcyjne. Po ich wybraniu użytkownik nie ma możliwości regulacji żadnych podstawowych parametrów obrazu, w tym jasności i kontrastu. Z kolei w trybie Reading można zmieniać tylko jasność podświetlenia obrazu.

Jedynym trybem, w którym do dyspozycji są wszystkie ustawienia, jest Darkroom (ciemnia). Jak sugeruje nazwa, może on być z powodzeniem wykorzystywany do zaawansowanej edycji fotografii lub wideo, a to dzięki możliwości bardzo precyzyjnego dostosowania parametrów obrazu do własnych potrzeb oraz panujących w pomieszczeniu warunków oświetleniowych.

Przykładowe ekrany w menu

Monitor został wyposażony w funkcję BlueLight Filter, ograniczającą ilość emitowanego przez ekran, szkodliwego dla wzroku, światła w „niebieskiej” (400–500 nm) części widzialnego spektrum. Do dyspozycji jest pięć poziomów redukcji, przy czym poziom 0 oznacza poziom domyślny, bez ingerencji oprogramowania monitora.

Funkcja Trace Free pozwala ograniczyć efekt smużenia obrazu w dynamicznych scenach w grach lub filmach. Do dyspozycji są cztery poziomy, przy czym dwa najwyższe mogą czasem powodować powstawanie niepożądanych artefaktów (np. tzw. odwróconego ghostingu). Ponieważ jednak Asus ProArt PA329Q nie jest monitorem przeznaczonym dla graczy (o czym świadczy choćby odświeżanie z częstotliwością 60 Hz), jego użytkownicy nie powinni być tym zbyt mocno rozczarowani.

Funkcja Uniformity Compensation pozwala, jak sama nazwa wskazuje, na wyrównanie różnic w jasności i temperaturze barwowej podświetlenia poszczególnych fragmentów ekranu. Piszemy o tym bardziej szczegółowo na stronie poświęconej równomierności podświetlenia.

Inna ciekawa funkcja to VividPixel. Pomaga ona uwydatnić (wyostrzyć) krawędzie obiektów na ekranie, co może być szczególnie przydatne podczas wyświetlania obrazu w niskiej rozdzielczości. Również w tym przypadku zalecamy ostrożne dozowanie natężenia działania tego mechanizmu, może on bowiem spowodować pojawienie się brzydkich, poszarpanych krawędzi.  

Warto również wspomnieć o funkcji PiP (Picture-in-picture), pozwalającej wyświetlać obraz nawet z czterech źródeł Full HD jednocześnie. Z kolei QuickFit Virtual Scale umieszcza na ekranie podziałkę, pomagającą porównać rozmiar wyświetlanego dokumentu z jego rzeczywistą wielkością.

Ocena artykułu:
Ocen: 9
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane