artykuły

HTC 10 – test flagowca HTC z ambicjami

Nowe rozdanie HTC

38 7 maja 2016, 16:00 Mieszko Krzykowski

Typowa flagowcowa kamera

W funkcji nagrywania filmów HTC 10 trudno znaleźć coś naprawdę wyjątkowego, ale nie zalicza ona też żadnych większych wpadek. Oprogramowanie jest bardzo podstawowe i nie ma w nim żadnego dodatkowego trybu ręcznego. Można jedynie dotknąć ekranu w wybranym punkcie kadru, w którym zostaną ustawione ostrość i naświetlenie, a później lekko skorygować ekspozycję. Lepsze to niż nic, bo w wielu smartfonowych kamerach nadal nie da się poprawić ekspozycji przed rozpoczęciem filmowania (w niektórych nie da się tego zrobić nawet po rozpoczęciu).HTC 10 pozwala nagrywać wideo Ultra HD z szybkością 30 kl./sek., Full HD z szybkością 60 kl./sek. i HD z szybkością 120 kl./sek. Jakość obrazu zarejestrowanego w najwyższej dostępnej rozdzielczości jest bardzo dobra, na poziomie, do którego przyzwyczaiły nas porządne kamery w czołowych modelach smartfonów. W filmach Full HD rzuciło nam się w oczy to, że kadr jest znacznie węższy niż w Ultra HD, co miałoby sens, gdyby w HTC 10 była jakaś forma cyfrowej stabilizacji obrazu. Ale jej nie ma, więc to trochę dziwne, że klipy 1080p nie są rejestrowane z użyciem całej powierzchni matrycy. Natomiast filmy w spowolnionym tempie... owszem, są. Jakość obrazu nie jest zła, ale HTC 10 od razu spowalnia całe nagranie i zapisuje je w 30 kl./sek., więc nie da się spowolnić tylko wybranego fragmentu.

Jest jeszcze jeden drobiazg, dość dziwny. Otóż HTC 10 zapisuje filmy w kontenerze MKV (także te o rozdzielczości Full HD), a nagrany w nich dźwięk jest kodowany za pomocą kodeka FLAC. Pierwszy raz spotykamy się z czymś takim w smartfonie i choć nam to nie przeszkadza, trzeba pamiętać, że nie wszystkie odtwarzacze będą wiedziały, co zrobić z takimi plikami.

Słowem, kamera HTC 10 jest poprawna (jak na tę klasę sprzętu). Zapewnia dobrą jakość rejestrowanego obrazu, jest stabilizowana, ma najważniejsze funkcje, ale tak naprawdę niczym się nie wyróżnia.


Przykładowe nagrania Ultra HD


Przykładowe nagrania Full HD


Przykładowe nagranie w zwolnionym tempie

Oryginały

 Scena 1.Scena 2.
Ultra HD Klik Klik
Full HD Klik Klik
5