artykuły

Dell XPS 15 9550 (2016) – test

Wymarzony laptop biznesmena

91
14 kwietnia 2016, 10:17 Arkadiusz Piasek

Temperatury, głośność, czas działania

Inżynierowie projektujący Della XPS 15, co oczywiste, doskonale zdawali sobie sprawę z tego, jak trudno będzie skutecznie schłodzić tak wydajne podzespoły jak Core i7-6700HQ oraz GeForce GTX 960M, zamknięte w tak ciasnej obudowie. Żeby uniknąć przegrzewania się procesora, oprogramowanie sterujące układem chłodzenia bardzo restrykcyjnie pilnuje, by częstotliwość taktowania nie osiągała zbyt dużych wartości. W rezultacie Core i7-6700HQ, który w teorii powinien móc osiągać taktowanie na poziomie 3,5 GHz, przy stałym maksymalnym obciążeniu nie rozpędza się bardziej niż do 3,1 GHz. Pozwala to utrzymać w ryzach jego temperaturę, która nie przekracza bezpiecznej wartości 87 stopni Celsjusza.


Parametry procesora podczas długotrwałego maksymalnego obciążenia (kliknij, żeby powiększyć)

Karta graficzna GeForce GTX 960M bardzo dobrze radzi sobie z długotrwałym maksymalnym obciążeniem. Częstotliwości taktowania rdzenia i pamięci od początku do końca testu utrzymywały się na wysokim poziomie. Co bardzo ważne, pozostawały przy tym cały czas stabilne, a zarazem temperatura działania, choć dość wysoka, nie przekraczała granicy bezpieczeństwa.

Jak widać na poniższych wykresach, po kilku minutach trwania testu spowolniło natomiast taktowanie procesora. I to bez wyraźnego powodu, bo temperatura zarówno CPU, jak i GPU pozostawała na stałym poziomie. 


Parametry karty graficznej podczas długotrwałego maksymalnego obciążenia (kliknij, żeby powiększyć)

Sprawdziliśmy również, jak Dell XPS 15 poradzi sobie w najczarniejszym scenariuszu, jaki może mu się przytrafić, czyli przy maksymalnym i długotrwałym obciążeniu jednocześnie procesora i karty graficznej. Tutaj dała już jednak znać o sobie fizyka: taktowanie procesora natychmiast spadło poniżej 1 GHz. Później co prawda trochę się rozpędził, jednak oprogramowanie sterujące cały czas bardzo mocno pilnowało, by temperatura nie rosła nadmiernie. 

W takim scenariuszu nie możemy więc liczyć na stabilną wydajność na wysokim poziomie. Na szczęście jednoczesne maksymalne obciążenie procesora i karty graficznej nie zdarza się w normalnym użytkowaniu zbyt często.

Parametry CPU i GPU podczas długotrwałego maksymalnego obciążenia obu tych układów jednocześnie
(kliknij, żeby powiększyć)

Mała ilość miejsca wewnątrz i trudności z odprowadzaniem gorącego powietrza skutkują, niestety, nadmiernym nagrzewaniem się niektórych miejsc obudowy. W okolicach procesora i karty graficznej temperatura sięga nawet 50 stopni Celsjusza. To dużo, ale na szczęście nie dotyczy to miejsc, w których zwykle spoczywają dłonie użytkownika. W nich bowiem temperatura jest znacznie bardziej komfortowa: nie przekracza 30 stopni.

Przez większość czasu laptop działa całkowicie bezgłośnie. Pod dużym obciążeniem natężenie dźwięku generowanego przez wentylatory sięga około 40 dB. To sporo. Na szczęście charakterystyka dźwięku powoduje, że nie jest on szczególnie uciążliwy dla ucha.

W Dellu XPS 15 zamontowano akumulator o bardzo dużej, jak na standardy laptopowe, pojemności: 84 Wh. W rezultacie pomimo zastosowania procesora Core i7-6700HQ, który nie należy do energooszczędnej serii U, oraz wyświetlacza o wysokiej rozdzielczości XPS umie działać z dala od gniazdka elektrycznego nawet przez 7 godzin. To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę konfigurację tego modelu.

Czas działania
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, żeby otworzyć wykres)
Typowe użytkowanie Maksymalna oszczędność energii Odtwarzanie filmu HD
 

6