artykuły

Dell XPS 15 9550 (2016) – test

Wymarzony laptop biznesmena

91
14 kwietnia 2016, 10:17 Arkadiusz Piasek

Klawiatura, wyświetlacz, dźwięk

Klawiatura Della XPS 15 charakteryzuje się dość krótkim skokiem. W połączeniu z co najwyżej średnią sprężystością klawiszy i równie średnio wyczuwalnym momentem pełnego wciśnięcia sprawia to, że jest po prostu zbyt twarda. W trakcie bardziej dynamicznego pisania można odnieść wrażenie, jakby uderzało się palcami w blat biurka. 

Oczywiście, klawisze są podświetlane. Nie wyobrażamy sobie zresztą, by w laptopie z najwyższej półki, jakim jest XPS 15, było inaczej.

Nie mamy natomiast żadnych zastrzeżeń co do działania płytki dotykowej oraz zintegrowanych z nią przycisków. Ruchy palców są precyzyjnie odczytywane, a przyciski działają cicho i pewnie, nie powodując przy wciśnięciu nieplanowanego ruchu wskaźnika na ekranie.

Wyświetlacz testowanego Della XPS 15 został zbudowany przez firmę Sharp w technice IPS z wykorzystaniem tranzystorów IGZO. Wyświetla on obraz w rozdzielczości UHD (3840 × 2160 pikseli) i charakteryzuje się ogromnym, jak na ekran w laptopie, blisko 100-procentowym pokryciem palety barwnej Adobe RGB, już nie wspominając o sRGB.

Matryca LCD (egzemplarz testowy)
Rozmiar i typ matrycy 15,6" / IPS (IGZO) / dotykowa
Rozdzielczość 3840 × 2160
Kąty widzenia w pionie (przód/tył) b. szerokie
Kąty widzenia w poziomie b. szerokie
Maksymalna jasność 395 cd/m2
Pokrycie palety sRGB 100%
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 97,7/97,7/97,3%
Kontrast statyczny 857 : 1

 
Ekran jest przy tym bardzo jasny (niemal 400 cd/m2), a kolory są nieźle odwzorowane. Głębia czerni również nie zawodzi, choć 0,21 cd/m2 (przy jasności podświetlenia ustawionej na 180 cd/m2) na pewno nie jest rekordowym wynikiem. Przekłada się ona na bardzo dobry (choć nie wybitny) współczynnik kontrastu statycznego, 857 : 1.


Parametry wyświetlacza (kliknij, aby powiększyć)

W połączeniu z niezwykle wąskimi ramkami okalającymi wyświetlacz (Dell nazwał to rozwiązanie InfinityEdge) całość daje wręcz hipnotyzujący rezultat. XPS 15 jest drugim laptopem, od którego wprost nie mogliśmy oderwać wzroku. Wcześniej doświadczyliśmy tego uczucia podczas testów... Della XPS 13, który również wykorzystuje wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości i bardzo wąskich ramkach.

Warto w tym miejscu wspomnieć o oprogramowaniu Dell PremierColor, które firma instaluje w laptopach z serii XPS. Pozwala ono wybrać jeden z predefiniowanych profili barwnych, dzięki którym można dopasować obraz do wykonywanego zadania. Oczywiście, możliwa jest także ręczna modyfikacja najważniejszych parametrów, takich jak jasność, kontrast, współczynnik Gamma i temperatura barwowa.

Przyjemnie zaskoczyła nas również jakość dźwięku z wbudowanych głośników. Za dobrym brzmieniem w dużej mierze stoi narzędzie Dell Audio, pozwalające dostosować różnorakie parametry do odtwarzanego materiału oraz własnych upodobań. To dość rzadka sytuacja, ponieważ tego typu oprogramowanie zwykle bardziej psuje dźwięk, niż go poprawia. 

2