artykuły

Hyperbook U13S – test 13-calowego laptopa polskiej marki

Aluminiowy ultrabook „z górnej półki”

33
6 kwietnia 2016, 22:50 Arkadiusz Piasek

Temperatury, głośność, czas działania

Każdy laptop marki Hyperbook na życzenie klienta, za odpowiednią opłatą (199 zł), może zostać poddany „tuningowi” układu chłodzenia. Proces ten polega na polerowaniu powierzchni radiatorów stykających się z procesorem i kartą graficzną oraz na wymianie fabrycznie nakładanej pasty termoprzewodzącej na wyrób wysokiej klasy. Na testowanym egzemplarzu takiego zabiegu nie przeprowadzono.

Mimo to oba podzespoły działają w pełni stabilnie, wykorzystując pełnię swoich możliwości nawet podczas ich długotrwałego maksymalnego obciążenia. Temperatura procesora nie przekracza przy tym 75 stopni Celsjusza, podobnie jak temperatura GPU.


Parametry procesora przy długotrwałym maksymalnym obciążeniu (kliknij, żeby powiększyć)


Parametry karty graficznej przy długotrwałym maksymalnym obciążeniu (kliknij, żeby powiększyć)

Temperatura obudowy po kilkunastu minutach działania procesora na maksymalnych obrotach sięgnęła 40 stopni na jej wierzchniej części oraz 43 stopni na spodzie. Na szczęście dotyczy to tylko okolic procesora: temperatura w miejscach, w których zwykle spoczywają nadgarstki, pozostaje bardzo komfortowa, bo wynosi 30–31 stopni.

W upalne letnie dni Hyperbook U13S trzymany na kolanach może już powodować dyskomfort. Szczególnie jeśli będzie to wariant z Core i5 lub Core i7. Żałujemy, że nie mogliśmy sprawdzić, jak układ chłodzenia radzi sobie w komputerze wyposażonym w ten drugi procesor.

Sprzęt jest cichy. Nawet przy maksymalnym obciążeniu natężenie dźwięku generowanego przez wentylatory nie przekraczało 25 dB. Przez większość czasu laptop pozostaje jednak całkowicie bezgłośny.

Zamontowany w modelu Hyperbook U13S akumulator o pojemności 45 Wh pozwala na mniej więcej 6 godzin typowego użytkowania z dala od gniazdka elektrycznego. Nie jest to najlepszy wynik, tym bardziej że w testowanym laptopie działał przecież dość energooszczędny procesor. 

Czas działania
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, żeby otworzyć wykres)
Typowe użytkowanie Maksymalna oszczędność energii Odtwarzanie filmu HD
 

6