artykuły

Hyperbook U13S – test 13-calowego laptopa polskiej marki

Aluminiowy ultrabook „z górnej półki”

33
6 kwietnia 2016, 22:50 Arkadiusz Piasek

Klawiatura, wyświetlacz, dźwięk

Klawiatura w modelu Hyperbook U13S ma standardowy układ. Wszystko jest tam, gdzie się tego spodziewamy, bez żadnych udziwnień. Klawisze mają dość krótki skok, za to są bardzo sprężyste, a moment ich pełnego wciśnięcia – dobrze wyczuwalny. W rezultacie sprzęt dobrze się nadaje nawet do tworzenia długich tekstów. Co warte podkreślenia, w nowym modelu doczekaliśmy się podświetlenia klawiatury. Na brak tego udogodnienia narzekaliśmy w teście poprzedniej generacji U13.

HYperbook U13S

W porównaniu z wcześniejszą wersją poprawiono również solidność montażu płytki dotykowej, która nie sprawia już wrażenia zbyt luźno osadzonej. Do tego jest duża i bardzo precyzyjnie odczytuje ruchy palców użytkownika, a zintegrowane z nią przyciski działają cicho i pewnie, nie powodując przy kliknięciu przesunięcia wskaźnika na ekranie.

Matowy wyświetlacz o rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli jest zbudowany w technice IPS. Jego parametry w większości są świetne. Maksymalna jasność podświetlenia, 326 cd/m2, pozwoli dość komfortowo pracować w jasno oświetlonych miejscach, a przeszło 90-procentowe pokrycie palety barw sRGB w połączeniu z dużą wiernością odwzorowania kolorów powoduje, że maluch Hyperbooka może być z powodzeniem wykorzystywany również przez osoby zajmujące się półprofesjonalnie edycją zdjęć czy wideo.

Matryca LCD (egzemplarz testowy)
Rozmiar i typ matrycy 13,3"/IPS/matowa
Rozdzielczość 1920 × 1080
Kąty widzenia w pionie (przód/tył) szerokie/szerokie
Kąty widzenia w poziomie szerokie
Maksymalna jasność 326 cd/m2
Pokrycie palety sRGB 90,2%
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 94,5/95,3/95,7%
Kontrast statyczny 486 : 1

Niestety, nieco kuleje głębia czerni (0,37 cd/m2 przy jasności ustawionej na 180 cd/m2), przez co trochę rozczarowuje współczynnik kontrastu statycznego, niespełna 500 : 1. W ogólnym rozrachunku wyświetlacz U13S należy jednak uznać za bardzo dobry.


Parametry ekranu Hyperbooka U13S (kliknij, żeby powiększyć)

Niestety, jakość dźwięku z wbudowanych głośników nie pozostawia wątpliwości, że mamy do czynienia z niewielkim laptopem. Dźwięk jest pozbawiony tonów niskich, a cała reszta pasma brzmi bardzo ostro i raczej nie zachęca do tego, by słuchać z użyciem Hyperbooka muzyki czy oglądać filmy z dużą ilością efektów specjalnych bez dobrych słuchawek lub zewnętrznego zestawu głośnikowego.

2