Internet i sieci
Artykuł
Artykuł partnerski, Piątek, 19 lutego 2016, 06:12

Co nas czeka w LTE?

Czy LTE jeszcze może się rozwijać? Oczywiście to pytanie z gatunku retorycznych i odpowiedź nie może być inna niż twierdząca. Przede wszystkim twórcy standardu pracują nad zwiększeniem przepustowości i pomocna w tym celu na pewno będzie agregacja pasm i wykorzystanie wielu transmisji jednocześnie. Jak to działa? Rozwiązanie to zaimplementowano w LTE-A (LTE-Advanced) i wykorzystuje trzy częstotliwości nośne 20 MHz w pasmach 800 MHz, 1800 MHz i 2600 MHz. Dzięki stosownemu oprogramowaniu można agregować bloki częstotliwości do 60 MHz, co pozwala w idealnych warunkach osiągnąć 450 Mb/s.

Kolejną kwestią jest optymalizowanie obciążenia sieci przez użytkowników i typem treści, która odpowiada za znaczący ruch (podobnie jak w sieciach przewodowych) jest wideo. Pomysłem na przyspieszenie działania sieci i uniknięcia konieczności przesyłania wielokrotnie tych samych danych jest LTE Broadcast (eMBMS). Zasada działania jest prosta: sieć rozgłasza daną treść wideo i klienci w każdej chwili mogą się podłączyć, aby tę treść pobrać. Oczywiście zasada ta nie ma zastosowania do każdego typu filmu, ale na przykład w transmisjach na żywo sprawdzi się idealnie.

Ostatnią usługą, o której chcemy wspomnieć jest VoLTE (Voice over LTE). Nazwa zdradza wszystko, czyli chodzi o przesyłanie rozmowy głosowej przez sieć LTE. Może to zabrzmieć niesamowicie, ale gdy nasz telefon jest połączony z siecią LTE to w momencie wykonywania połączenia... i tak musiał przełączać się na stary standard sieci 3G. Wykorzystanie VoLTE nie tylko pozwoli nie wykonywać zbędnego przełączania między sieciami, a ponadto pozytywnie wpłynie na jakość rozmów, do której pierwszym krokiem było HD Voice, czyli po prostu zarówno rozmówca, jak i my będziemy brzmieć lepiej.

Warto wspomnieć, że wszystkie technologie były już testowane z pozytywnym efektem w miedzy innymi w Plusie.

A jaki jest główny powód pracy nad ulepszeniami LTE? Ograniczona pojemność sieci. Obecnie dostępne pasma są już w całości rozdysponowane między operatorów i na razie na uruchomienie nowych częstotliwości się nie zanosi, więc twórcy standardu robią wszystko, aby korzystając z tych ograniczonych zasobów móc przesłać jak największą ilość danych w jak najkrótszym czasie. Na czym oczywiście skorzystają również użytkownicy.

Artykuł powstał we współpracy z siecią Plus w ramach akcji Innowacje na "Plus"

Ocena artykułu:
Ocen: 20
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane