Internet i sieci
Artykuł
Artykuł partnerski, Piątek, 19 lutego 2016, 06:12

Modemy LTE i czas pracy na akumulatorze

Pisząc o technologii LTE nie sposób wspomnieć o urządzeniach odbiorczych, czyli smartfonach, tabletach czy modemach. I pierwsze skrzypce gra tutaj Qualcomm. Powszechnie słowo modem jest kojarzone z samodzielnym urządzeniem, które zapewnia dostęp do sieci, a kiedyś, gdy jeszcze dinozaury chodziły po ziemi, modemy wykorzystywano do połączenia dial-up z internetem z zawrotną prędkością 56 kbit/s (tak – pliki można było komfortowo pobierać z transferem dochodzącym do 7 KB/s), a impuls trwał 3 minuty i kosztował 0,35 zł.

Tamte modemy jednak wyginęły wraz ze wspomnianymi gadami, a modemy ewoluowały najczęściej do urządzeń podłączanych do portu USB, do których wkłada się kartę SIM. W tym taką zapewniającą dostęp przez LTE i dla wielu osób scenariusz ten stał się głównym sposobem dostępu do internetu. Czy to za sprawą słabo rozwiniętej infrastruktury naziemnej (czy wręcz jej braku) czy to ze względu na wygodę i mobilność.

Jednak modem to również układ, który pozwala urządzeniom łączyć się z sieciami LTE i można śmiało powiedzieć, że Qualcomm jest praktycznie monopolistą w zakresie ich dostarczania. Ma na to wpływ wiele czynników, głównie patentowych i konkurencja chcąc nie chcąc musi korzystać z rozwiązań oferowanych przez Qualcomm. Czyli gdy pojawia się producent chcący zaprojektować nowego smartfona, wybiera dostawcę ekranu, akumulatora i pozostałych części, a chciałby stworzyć urządzenie mogące się łączyć z siecią LTE to w kwestii wyboru modemu ma bardzo ograniczone pole manewru.

Jakie problemy wiążą się dla producentów z wykorzystaniem modemu dostarczanego przez Qualcomm? Oczywiście oprócz bycia uzależnionym od dostaw z jednej firmy (o tym więcej za chwilę) to pojawia się kwestia integracji. Jak powszechnie wiadomo układy będące sercami smartfonów i tabletów to SoC (ang. System On Chip) o dużej skali integracji, w których ogromną wagę przywiązuje się do zagadnienia energooszczędności i właśnie integracja (między innymi) pozwala to osiągnąć. W przypadku konieczności korzystania z modemu (w tym modemu LTE wypadku od Qualcomma), który standardowo nie jest w projekcie SoC zostaje on zamontowany obok, w oddzielnej obudowie. Oczywiście 99,9% użytkowników różnicy to nie robi, ponieważ LTE jak działało tak działa, ale wiadomo, że im więcej uda się zintegrować tym lepiej.

A kto sobie z tym problemem poradził? Oczywiście Qualcomm. W swoich układach z serii Snapdragon (tak, tych sławnych z wysokich temperatur, choć konkurencja też ma swoje za uszami) umie już integrować modemy LTE, podobnie jak np. HiSilicon i MediaTek. Pozostali producenci zaczynają nadrabiać straty, albo przynajmniej wszystko na to wskazuje.

Pomimo, że Intel ma również opracowane kilka modeli modemów LTE nie zyskały one wielkiej popularności, a jeśli wierzyć plotkom Samsungowi w swoich układach Exynos 8890 (które mają szansę trafić do Samsunga Galaxy S7) również udało się zintegrować modem LTE, choć musimy na potwierdzenie poczekać jeszcze 2-3 miesiące.

Więc jak wygląda kwestia poboru energii w przypadku korzystania z LTE względem sieci 3G/3.5G? Czy niekorzystanie z LTE zapewni dłuższy czas pracy smartfona z dala od gniazdka? Niestety trudno na to jednoznacznie odpowiedzieć. Znów do głosu dochodzi bardzo wiele czynników z jakością sygnału LTE na czele. Gdy technika ta trafiała do pierwszych smartfonów często pojawiały się w internecie opinie, że wyłączenie LTE pozytywnie wpływa na czas pracy na akumulatorze. A jak jest teraz? Raczej nie powinno być większych różnic między korzystaniem z LTE, a 3G/3.5G, choć jak wspominaliśmy wcześniej, jest to zależne od zbyt wielu czynników, aby stworzyć powtarzalne warunki i zarazem procedurę testową do zweryfikowania tego. W przypadku domowych routerów problem ten nie niejako traci na znaczeniu, ponieważ urządzenia są zasilane bezpośrednio z sieci i ewentualne różnice w poborze energii mają zdecydowanie mniejsze znaczenie.

Artykuł powstał we współpracy z siecią Plus w ramach akcji Innowacje na "Plus"

Ocena artykułu:
Ocen: 20
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane