Internet i sieci
Artykuł
Artykuł partnerski, Piątek, 19 lutego 2016, 06:12

Prędkość transferu w sieciach LTE

W poniższej tabeli przedstawiono maksymalne przepustowości, które można osiągnąć w zależności od szerokości kanału (dla LTE-FDD). Wyraźnie widać, że im szersze pasmo dostępne dla operatora tym prędkość przesyłu będzie szybsza.

Uwaga: są to wartości czysto teoretyczne i osiągalne w warunkach idealnych, gdy z nadajnika LTE korzysta jeden użytkownik.

Nie trzeba chyba dodawać, że w praktyce warunki idealne nie występują i nigdy z nadajnika LTE nie korzysta wyłącznie jeden użytkownik, więc w praktyce transfery będą zauważalnie niższe.

Po przyswojeniu tych wszystkich informacji możemy rozłożyć na czynniki pierwsze LTE o prędkości 150 Mb/s (deklarowana przez dostawcę prędkość) i sprawdzić, jakich realnych transferów może oczekiwać użytkownik.

Jak to zostało wyliczone? Zakładamy, że operator ma do dyspozycji kanał FDD o szerokości 20 MHz (czyli 20 MHz na wysyłanie danych + 20 MHz na pobieranie danych) w paśmie 1800 MHz. Szybki rzut oka na tabelę powyżej mówi, że zapewnia to w warunkach idealnych maksymalną przepustowość 72 Mb/s. Jednak zarówno infrastruktury rodzimych operatorów jak i modemy dostarczane klientom pracują w trybie MIMO 2×2 co przekłada się na teoretyczną prędkość 150 Mb/s na jednego użytkownika w idealnych warunkach laboratoryjnych.

A jakich transferów można się spodziewać w praktyce? Przede wszystkim każda transmisja wykorzystująca LTE jest obarczona narzutem komunikacyjnym. Jak on jest liczony można przeczytać chociażby tutaj lub tutaj. Wspomniany narzut niejako 'z automatu' ucina sporą część dostępnego dla użytkownika transferu.

Jeśli chodzimy o pomiary użytkowników możemy bazować na przytoczonym już wcześniej wielkim teście internetu bezprzewodowego na próbie 11 000 testów, który daje średni wynik (z 50 procent najlepszych próbek) wynoszący 32,52 Mb/s w sieci Plus wykorzystującej LTE.

Oczywiście skoro to uśredniony rezultat to miało na niego wpływów wiele czynników: ilość użytkowników podłączonych do stacji bazowej, wykorzystanie przez nich łącza, warunki atmosferyczne, moc sygnału czy urządzenie odbiorcze i jego anteny. No i nie można zapominać o samym operatorze i jak szerokie pasmo ma dostępne. Dlatego naprawdę ciężko jest oszacować (czy zagwarantować) szybkość transfery na danym obszarze, ponieważ zbyt wiele czynników ma na nie wpływ.

Jednak można wykonać kilka czynności, aby to nasz sprzęt nie był 'wąskim gardłem' przy przesyle danych. Przede wszystkich antena (czy też sprzęt z nią wbudowaną) powinna być tak ustawiona, aby siła sygnału była jak największa. Najczęściej jest to przy oknie, a w przypadku budynków piętrowych na wyższych kondygnacjach. Jeżeli działania te okażą się niewystarczające, warto pomyśleć o zewnętrznej antenie zamontowanej na dachu, ale w takim przypadku należy zadbać o modem wyposażony w odpowiednie gniazdo do jej podłączenia. Nie bez znaczenia jest także dobór sprzętu pod kątem obsługiwanej kategorii (CAT3, CAT4 itd.), które są bezpośrednio związane z maksymalną szybkością transferu.

Artykuł powstał we współpracy z siecią Plus w ramach akcji Innowacje na "Plus"

Ocena artykułu:
Ocen: 20
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane