artykuły

QNAP TS-251 Turbo NAS – dwudyskowy serwer NAS do domu i małego biura

Niezwykle przydatny, choć niedoceniany gadżet

77
29 lutego 2016, 00:50 Paweł Pilarczyk

Serwer wideo (Video Station)

Chociaż pliki wideo można też przeglądać z poziomu aplikacji Photo Station, producent udostępnił narzędzie Video Station, przeznaczone wyłącznie do filmów. Pozwala ono przeglądać i katalogować kolekcję klipów wideo.

W podstawowym widoku widzimy wszystkie pliki filmowe zapisane na dyskach QNAP-a, posortowane od najnowszego do najstarszego. Możemy jednak przydzielić je do przeznaczonych dla nich kolekcji: filmy pełnometrażowe, filmy prywatne („wideo domowe”), programy telewizyjne, teledyski („wideo muzyczne”) czy karaoke. Również tu mamy możliwość wyodrębnienia prywatnych kolekcji, a także tworzenia własnych. Filmy można sortować według daty zarejestrowania lub dodania do bazy. 

Interesujące opcje znajdziemy w ustawieniach Video Station. Pierwsza zakładka, Klasyfikacja wideo, pozwala podzielić klipy według wspomnianych kategorii. Praktyczną funkcją jest na pewno moduł automatycznie wyszukujący napisy do filmów z wykorzystaniem baz OpenSubtitles oraz Shooter. Wystarczy zaznaczyć, w jakich językach aplikacja ma wyszukać podpisy, i potem wszystko dzieje się automatycznie.

Jest też funkcja łączenia Video Station z Facebookiem. Ułatwia to udostępnianie kolekcji filmów wideo znajomym. Należy jednak pamiętać o odpowiednim skonfigurowaniu uprawnień, by przypadkiem znajomi nie dobrali się do plików, których nie powinni zobaczyć ;-)

Video Station umożliwia odtwarzanie klipów wideo w oknie przeglądarki. Nie trzeba pobierać filmów na dysk lokalnego komputera. Jeśli łącze jest wolne, QNAP TS-251 może w locie transkodować filmy i odtwarzać je w niższych rozdzielczościach, począwszy od Full HD (1080p) poprzez HD (720p), 480p i 360p aż po 240p. Jest także opcja wtopienia napisów podczas procesu transkodowania.

9