Internet i sieci
Artykuł
Paweł Pilarczyk, Poniedziałek, 29 lutego 2016, 00:50

Serwer DLNA

QNAP TS-251 może też pełnić funkcję serwera DLNA w lokalnej sieci – co jest kolejnym popularnym zastosowaniem NAS-ów. DLNA to skrót od Digital Living Network Alliance. To organizacja zrzeszająca znanych producentów elektroniki użytkowej i sprzętu komputerowego, której celem było stworzenie standardowego środowiska umożliwiającego wymianę danych multimedialnych między serwerami a odtwarzaczami multimediów.

Serwer DLNA udostępnia swoje zasoby innym urządzeniom działającym w tej samej sieci lokalnej, pod warunkiem że te potrafią odczytać jego zasoby. Na szczęście dziś każdy komputer, każda konsola do gier wideo i każdy smartfon mogą się łączyć z serwerami DLNA i odtwarzać zapisane w ich pamięci filmy, zdjęcia i muzykę.

Multimedia zapisane na dyskach QNAP-a można odtwarzać na nowoczesnych telewizorach smart, konsolach Xbox 360 i One oraz PlayStation 3 i 4, wyspecjalizowanych multimedialnych odtwarzaczach sieciowych, nowoczesnych dekoderach telewizji satelitarnej (na przykład tych sprzedawanych w ramach platform nc+ czy Cyfrowy Polsat), a także, oczywiście, smartfonach, tabletach, laptopach, biurkowych pecetach i innym sprzęcie komputerowym.

Serwer DLNA jest jedną ze standardowych aplikacji systemu QTS. Można go znaleźć w Panelu sterowania (zakładka Serwery aplikacji). W tym miejscu wpisujemy nazwę serwera, pod którą będzie on widoczny dla innych urządzeń (my wpisaliśmy po prostu QNAP), a także wybieramy użytkownika, którego uprawnienia mają być użyte przez serwer DLNA. Po wybraniu użytkownika admin serwer DLNA będzie prezentował odtwarzaczom w sieci wszystkie treści multimedialne zgromadzone na dyskach. Jeśli na nośniku znajduje się zawartość, która nie powinna być udostępniana, warto wybrać użytkownika o mniejszych uprawnieniach.

Użytkownicy bardziej zaawansowani powinni rozważyć doinstalowanie dodatku Media Streaming add-on. Znacznie zwiększa on możliwości serwera DLNA. Można na przykład dla każdego odtwarzacza multimedialnego w sieci określić oddzielne uprawnienia (np. tuner telewizji satelitarnej w pokoju rodziców ma dostęp do wszystkich plików, ale Xbox w pokoju dzieci może odtwarzać jedynie filmy w folderze z bajkami). Dodatek umie też w czasie rzeczywistym wtapiać napisy do filmów – to bardzo użyteczna funkcja, jeśli zainstalowane odtwarzacze nie obsługują plików .srt czy .sub z napisami (to chociażby Xbox One i Turbodekoder telewizji nc+). 

Ocena artykułu:
Ocen: 9
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
O autorze
Paweł Pilarczyk
Absolwent Politechniki Warszawskiej, wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych. Od 15 lat pracuje jako dziennikarz.
Ostatnie publikacje:
Facebook
Ostatnio komentowane