artykuły

QNAP TS-251 Turbo NAS – dwudyskowy serwer NAS do domu i małego biura

Niezwykle przydatny, choć niedoceniany gadżet

77
29 lutego 2016, 00:50 Paweł Pilarczyk

Współdzielenie plików

Podstawowym zastosowaniem serwera jest współdzielenie plików w sieci lokalnej. Po podłączeniu QNAP TS-251 do routera kablem Ethernet serwer będzie widoczny dla innych komputerów w sieci jako kolejny komputer.

Jak widzicie na zrzucie ekranu powyżej, po wybraniu QNAP-a w Eksploratorze Windows ukazuje się kilka współdzielonych folderów:

  • Download – na pliki pobrane przez wbudowaną aplikację do pobierania plików z serwerów HTTP czy FTP (Download Station)
  • Home – folder zalogowanego użytkownika
  • Homes – foldery wszystkich użytkowników (ten folder może przeglądać jedynie administrator)
  • Multimedia – folder na zdjęcia, filmy i muzykę
  • Public – folder publiczny do dzielenia się plikami między różnymi użytkownikami
  • Recordings – folder na nagrania z kamer monitoringu (sieciowych – IP)
  • Web – folder serwera WWW.

Foldery standardowo są puste. Oczywiście, można tworzyć dowolne inne foldery, chociaż zaproponowany wyżej układ jest bardzo praktyczny.

Co istotne, dostęp do plików mają jedynie autoryzowani użytkownicy. Po kliknięciu na dowolny folder z wymienionych powyżej pojawia się okno logowania. Trzeba w nim wpisać nazwę użytkownika i hasło, które wcześniej musi zostać określone w systemie QTS.

Dzięki systemowi kont użytkowników każda osoba w sieci lokalnej może mieć nadane inne uprawnienia: może albo mieć pełny dostęp do wszystkich folderów (z możliwością odczytywania, zapisywania i kasowania plików), albo móc przeglądać tylko wybrane foldery, albo móc w niektórych zapisywać, odczytywać i kasować pliki, a w innych mieć tylko dostęp w trybie odczytu (nie będzie miała możliwości kasowania i zapisywania plików).

Współdzielenie plików to najważniejsza i najbardziej użyteczna funkcja wszystkich serwerów NAS. Nie dość, że mamy dzięki temu dostęp do swoich danych z dowolnego komputera w sieci (a także z urządzeń przenośnych – ale o tym później), to jeszcze możemy wybrane pliki udostępniać innym użytkownikom. Możemy też skonfigurować serwer tak, by zgromadzone na nim pliki były dostępne w internecie – to ułatwia współdzielenie ich ze znajomymi, niezależnie od tego, gdzie się znajdują. 

5