artykuły

QNAP TS-251 Turbo NAS – dwudyskowy serwer NAS do domu i małego biura

Niezwykle przydatny, choć niedoceniany gadżet

77
29 lutego 2016, 00:50 Paweł Pilarczyk

QTS – system operacyjny

QNAP TS-251 to niewielkie, niepozorne pudełko i początkowo może się wydawać, że liczba jego funkcji jest ograniczona. Nic bardziej mylnego. Lista opcji i możliwości, jakie serwer zapewnia użytkownikowi, jest niemal nieskończona.

Serwerem zarządza się z poziomu przeglądarki internetowej. Wpisujemy adres IP serwera – i już po chwili wita nas ekran logowania.

W domu lub biurze wystarczy wpisać lokalny adres IP, który został wybrany podczas pierwszej konfiguracji serwera (w naszym przypadku był to adres 192.168.1.222). Posiadacz stałego adresu IP może przekierować porty na routerze, dzięki czemu w podobny sposób, z poziomu przeglądarki internetowej, będzie mógł się logować do serwera z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy wtedy wpisać swój zewnętrzny adres IP. W ten sposób niezależnie od miejsca pobytu zawsze mamy dostęp do plików zgromadzonych na dyskach serwera NAS.

Ale dostęp do plików będą mieli także ci, którzy mają zmienny adres IP. Oni będą musieli skorzystać z konta myQNAPcloud, które założyli na etapie konfiguracji. W takiej sytuacji, będąc w dowolnym miejscu na Ziemi z dostępem do internetu, wchodzimy na stronę //www.myqnapcloud.com, wpisujemy swój identyfikator (adres e-mail) i hasło, po czym możemy już się zalogować na serwer z wykorzystaniem jednego z uprzednio utworzonych kont użytkowników. Po chwili... w oknie przeglądarki widzimy swoje pliki :-)

Na początek zalogowaliśmy się jednak w sieci lokalnej, dlatego adres na poniższych zrzutach ekranowych to wspomniany 192.168.1.222 (ustalaliśmy go podczas pierwszej konfiguracji).

Po zalogowaniu się w przeglądarce ukaże się miły dla oka system graficzny, przypominający interfejs użytkownika nowoczesnych smartfonów. Poszczególne ikony uruchamiają różne aplikacje. Temat graficzny interfejsu (np. tapetę) można zmienić na własny – zupełnie jak w Windows czy wspomnianych smartfonach. Mamy też kilka pulpitów, które przewijamy klawiszami strzałek lewa/prawa.

To, co widzicie na górze, to pulpit systemu QNAP QTS w wersji 4.2. System jest niemal w całości spolszczony, więc nawet osoby nieznające angielskiego poradzą sobie z jego obsługą. QTS został tak naprawdę oparty na jądrze Linuksa, co pozwala uruchamiać wiele programów napisanych właśnie dla tego systemu.

Widoczne na powyższym zrzucie ekranowym programy (Photo Station, Music Station, Video Station, HybridDesk Station, Download Station, File Station i tak dalej) to narzędzia zainstalowane standardowo w nowym serwerze QNAP TS-251. Ale to zaledwie wycinek tego, co można jeszcze na nim uruchomić. Okazuje się bowiem, że w systemie dostępny jest sklep z aplikacjami, App Center. Zaglądamy do sklepu, a tam...

Narzędzi, które można jeszcze zainstalować, jest ponad 140! Na poniższym zrzucie ekranowym umieściliśmy ich kompletną listę.

Programy podzielono na następujące kategorie:

 • Kopia zapasowa / synchronizacja
 • Biznes
 • Zarządzanie treścią
 • Komunikacja
 • Narzędzia deweloperskie
 • Pobieranie
 • Rozrywka
 • Monitoring
 • Narzędzia
 • Edukacja
 • Automatyzacja w domu.

Poniżej opisy kilku przykładowych pozycji w poszczególnych kategoriach.

 

Na dalszych stronach artykułu omówimy podstawowe i najczęściej wykorzystywane funkcje serwera QNAP TS-251. Podkreślamy jeszcze raz: to tylko wycinek tego, co można z tym serwerem zrobić.

4