Internet i sieci
Artykuł
Paweł Pilarczyk, Poniedziałek, 29 lutego 2016, 00:50

Konfiguracja

W testowanym NAS-ie zainstalowaliśmy dwa dyski twarde Samsung SD103HJ o pojemności 1 TB każdy. Konfiguracja serwera jest wyjątkowo prosta. Należy otworzyć stronę //start.qnap.com, na której trzeba wpisać kod umieszczony na naklejce z boku serwera, tzw. Cloud Key (każde urządzenie ma swój unikatowy kod). Powoduje to nawiązanie połączenia z nowo kupionym NAS-em i uruchomienie kreatora prowadzącego użytkownika za rękę przy konfiguracji.

 

Podczas tego etapu należy utworzyć konto myQNAPcloud, które pozwoli w prosty sposób logować się do serwera z dowolnego miejsca na świecie.

My skonfigurowaliśmy, oczywiście, oba dyski do działania w macierzy RAID 1, a więc takiej, w której dane są klonowane na obu nośnikach. W przypadku awarii jednego dysku żadne dane nie są tracone, bo ich kopia wciąż znajduje się na drugim. Wystarczy wtedy wyjąć uszkodzony dysk (można to zrobić w czasie, gdy serwer jest uruchomiony!), w jego miejsce włożyć nowy, po czym serwer odtworzy macierz z wykorzystaniem nowego nośnika.

Nasz serwer na etapie konfiguracji pobrał jeszcze nowszą wersję systemu operacyjnego (QTS w wersji 4.2.0, potem zaktualizowany jeszcze do 4.2.1) i po kilku chwilach był gotowy do pracy.

 

 

Ocena artykułu:
Ocen: 9
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
O autorze
Paweł Pilarczyk
Absolwent Politechniki Warszawskiej, wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych. Od 15 lat pracuje jako dziennikarz.
Ostatnie publikacje:
Facebook
Ostatnio komentowane