Internet i sieci
Artykuł
Paweł Pilarczyk, Poniedziałek, 29 lutego 2016, 00:50
QNAP TS-251 Turbo NAS
Cena od 1479.00 zł do 1623.23 zł

QNAP TS-251 Turbo NAS – pierwsze spojrzenie

Do testów otrzymaliśmy kierowany do użytkowników domowych (oraz do małych firm) serwer QNAP TS-251 Turbo NAS, w którym można zainstalować dwa dyski twarde. Urządzenie jest naprawdę małe (wielkości pudełka po butach dziecięcych), więc i opakowanie jest niewielkie.

 

Na przedniej ściance serwera znalazły się dwie kieszenie na dyski twarde. Instalacja nośników nie wymaga rozkręcania obudowy urządzenia (niektórym NAS-om trzeba zdjąć obudowę, by zainstalować dyski). Instalacja nośników jest zatem nadzwyczaj prosta i zajmuje dosłownie kilka minut. W kieszeniach powinno się umieszczać dyski twarde SATA 3,5-calowe (można też instalować 2,5-calowe) o pojemności do 6 TB, chociaż producent najpewniej z czasem umożliwi obsługę jeszcze pojemniejszych, na przykład 8- czy 10-terabajtowych.

 

Obok kieszeni umieszczono pionowy panel z zestawem diod LED – informujących o działaniu serwera, sieci LAN, aktywności USB oraz każdego z HDD. Poniżej znalazły się dwa przyciski: wyłącznik i przycisk kopiowania. Na samym dole umieszczono złącze USB 3.0.

Z tyłu serwera dominuje otwór, za którym schowany jest 70-milimetrowy wentylator. Po prawej stronie znalazł się bogaty – jak na serwer NAS – zestaw złączy: wyjście HDMI, dwa porty RJ-45 Gigabit Ethernet, dwa porty USB 2.0 oraz jeden 3.0. Towarzyszy im gniazdo zasilania, do którego należy podłączyć niewielki zewnętrzny zasilacz 12 V (podobny do zasilaczy do laptopów).

 

Inne elementy zestawu to wspomniany zasilacz i dwa kable Ethernet.

Nie jesteśmy pewni, czy biała obudowa była najlepszym wyborem. Skoro serwer został wyposażony w wyjście HDMI, a więc w założeniu stanie gdzieś w pobliżu telewizora, lepszym kolorem byłby czarny. NAS lepiej komponowałby się wtedy z takimi urządzeniami, jak telewizor, dekoder telewizji satelitarnej czy konsola Xbox One albo PlayStation 4 – wszystkie one najczęściej mają czarne obudowy. Niestety, sprzęt nie jest dostępny w czarnej wersji, chociaż ktoś w dziale marketingu QNAP chyba się zorientował, że trzeba to zmienić, bo poprawiony model, oznaczony symbolem TS-251+ (ma szybszy procesor i więcej pamięci), jest już czarny.

QNAP TS-251 jest w istocie miniaturowym pecetem: ma procesor Intel Celeron J1800, wytwarzany w procesie technologicznym 22 nm i taktowany z częstotliwością 2,41 GHz (podczas obciążenia potrafi przyspieszyć do 2,58 GHz). Serwer ma też 1 GB pamięci operacyjnej (RAM można powiększyć z użyciem zwykłych modułów SO-DIMM – są dwa wolne złącza). Sprzedawany jest bez dysków twardych – te należy dokupić.

Ocena artykułu:
Ocen: 9
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
O autorze
Paweł Pilarczyk
Absolwent Politechniki Warszawskiej, wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych. Od 15 lat pracuje jako dziennikarz.
Ostatnie publikacje:
Facebook
Ostatnio komentowane