Internet i sieci
Artykuł
Paweł Pilarczyk, Poniedziałek, 29 lutego 2016, 00:50

Podsumowanie

Liczymy na to, że niniejszym artykułem, którego bohaterem jest urządzenie QNAP TS-251, nieco Wam przybliżyliśmy tematykę serwerów NAS. To niezwykle przydatne sprzęty dla każdego użytkownika komputera, a ten konkretny model jest dobrym przykładem względnie taniego serwera o naprawdę ogromnych możliwościach.

Serwer NAS zapewnia bardzo wiele: możliwość bezpiecznego składowania ważnych plików (dzięki funkcji tworzenia bezpiecznej macierzy RAID 1); możliwość współdzielenia tych plików zarówno w sieci lokalnej, jak i przez internet; obsługę z poziomu przeglądarki internetowej za pośrednictwem intuicyjnego graficznego systemu operacyjnego QTS; wbudowane przeglądarki zdjęć, muzyki i plików wideo, dostępne zarówno z poziomu przeglądarki internetowej, jak i w formie aplikacji dla smartfonów; możliwość udostępniania plików multimedialnych odtwarzaczom sieciowym (dzięki funkcji serwera DLNA); możliwość utworzenia prywatnej chmury, jako zamiennika takich usług, jak Dropbox czy OneDrive; wreszcie – możliwość całkowicie niezależnego działania w formie praktycznie pełnowartościowego komputera, po podłączeniu telewizora, myszy i klawiatury. To tylko skrócona lista funkcji serwera QNAP TS-251, ale skupiliśmy się właśnie na nich, bo są najczęściej wykorzystywane w domu czy małym biurze.

Oczywiście, sprzęt QNAP-a ma też pewne wady. Testowany model ma mało pamięci operacyjnej (tylko 1 GB), zdarza mu się „przymulać” po podłączeniu telewizora, a pewnych narzędzi (np. odtwarzacza YouTube) w ogóle nie da się zainstalować. Rozwiązaniem jest na szczęście dość łatwe powiększenie pamięci z użyciem popularnych i niedrogich modułów SO-DIMM DDR3.

Razi też toporny interfejs aplikacji smartfonowych, zwłaszcza najważniejszej, Qfile. Już nawet abstrahując od tego, że program po wykryciu polskiego języka w smartfonie... część komunikatów wyświetla po hiszpańsku.

QNAP TS-251 to naprawdę świetny sprzęt. Kto z Was jeszcze nie używa serwera NAS, naprawdę powinien się w taki gadżet wyposażyć. Serwer QNAP nie jest najtańszy, więc można na początek wypróbować któryś z tańszych modeli. Warto przymierzyć się do QNAP-a, bo firma ta ma już wieloletnie doświadczenie w produkcji NAS-ów, a nowa wersja systemu QTS jest naprawdę bardzo dopracowana. Opisywanemu serwerowi przyznajemy swój znaczek „Rekomendacja”, chociaż konieczna jest tu mała uwaga. Otóż dostępny jest już nowszy i szybszy model TS-251+, wyposażony w większą ilość pamięci operacyjnej (2 GB zamiast 1 GB). Jest przy tym o ponad 450 zł droższy. Nadal zatem TS-251 jest świetnym wyborem, chociaż tuż po zakupie warto w nim powiększyć RAM.

dla serwera QNAP TS-251 Turbo NAS

Pewnie niektórzy Czytelnicy zasugerują w komentarzach, że zamiast kupować gotowy serwer NAS, lepiej zbudować taki serwer samemu – w tym celu można przecież użyć zwykłego peceta i zainstalować w nim przeznaczony do takich urządzeń system operacyjny (np. FreeNAS, NAS4Free albo Amahi Home Server). Zgoda, tylko że zbudowanie tak malutkiego i tak cichego (!) pececika z dwoma dyskami w formacie 3,5" jest praktycznie niemożliwe. Już nie wspominając o tym, że sama konfiguracja to już wyższa szkoła jazdy, a i interfejs wspomnianych systemów nie dorasta do pięt QTS. Zaawansowani użytkownicy komputera mogą zatem spróbować samodzielnie zbudować NAS, ale jeśli ma on być bardzo mały, koszt budowy będzie porównywalny z ceną gotowego rozwiązania... My zdecydowanie jesteśmy zwolennikami zakupu gotowego NAS-a.

QNAP TS-251 Turbo NAS
Zalety
 • ogromna funkcjonalność
 • łatwość konfiguracji i obsługi
 • miły dla oka i intuicyjny w użytkowaniu system operacyjny QTS
 • cichy wentylator
 • szybki procesor
 • mała obudowa
 • niski pobór energii elektrycznej
 • transkodowanie wideo w locie
 • wyjście HDMI
Wady
 • siermiężnie wyglądające aplikacje mobilne
 • standardowo mała ilość pamięci operacyjnej (RAM)
 • problemy z uruchamianiem niektórych aplikacji (po podłączeniu telewizora)
Do testów dostarczył:QNAP
Cena w dniu publikacji (z VAT):1039 zł
Zobacz bieżące oferty w Skapiec.pl już od 1449 zł:
x-kom.pl
1449 zł
OleOle!
1499 zł
eltro.pl
1623 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Ocena artykułu:
Ocen: 9
Zaloguj się, by móc oceniać
Szczota (2016.02.29, 08:54)
Ocena: -2

0%
Od kiedy PS4 obsluguje DLNA bo jeszcze pol roku temu nie bylo obslugi.
Wydajnosc cpu ma wlasnie duze znaczenie. Przy 2x1Gbit cpu troche dostaje a juz szczegolnie jak jest wlaczone szyfrowanie danych.
Zapomnieliscie dodac albo nie zauwazylem (na telefonie akurat przegladam) o wirtualizacji i mozliwosci instalacji normalnego systemu jak windows 7 czy inne
Aargh (2016.02.29, 09:06)
Ocena: 11

0%
Szczota @ 2016.02.29 08:54  Post: 953911
Od kiedy PS4 obsluguje DLNA bo jeszcze pol roku temu nie bylo obslugi.


Od sierpnia zeszłego roku.
http://thetechreader.com/tech/ps4-finally-...reaming-option/
Plum (2016.02.29, 09:20)
Ocena: 8

0%
Sam artykuł bardzo bardzo dobry i potrzebny, oby więcej takich perełek.
Pclab wraca do dawnej wielkiej formy.
Gratulacje!
Squbii (2016.02.29, 09:39)
Ocena: 19

0%
Plum @ 2016.02.29 09:18  Post: 953918
Czy na NAS marki Qnap nie występuje sygnalizowany casus dilera i pierwszej działki gratis?
Opisaliście taki jeden przykład omawiając funkcję monitoringu i kamer sieciowych.
Teoretycznie super ale do tych domowych trochę tańszych Qnap'ów można podłączyć tylko 1szt kamerki IP, a to strasznie mało. Choćby 3 to już byłoby funkcjonalniejsze rozwiązanie.
W małej firmie czy domu tak naprawdè monitoring z jedną kamerą to półśrodek, erzakt.
Brak karty Wi-Fi to wielka niedogodność ja do swojego Qunapa musiałem dokupić i skonfigurować router.Bardzo to podnosi koszty bo wymaga zatrudnienia specjalisty od konfiguracji, jest wyjątkowo nieestetyczne i powstaje straszna, zbierająca kurz, plątanina kabli i pudełek.Wszystkie te dodatkowe hasła, koszmar.
Qunapa można skonfigurować czy uruchomić mając połącznie internetowe wysokiej jakości.
Ja na wsi w nowej firmie nie miałem i wymaga to dodatkowej gimnastyki i kombinowania z przywożenie lub zakupem molejnego routera GSM/LTE , bardzo to wydłuża czas instalacjini komplikuje ten proces. Przypominam że NAS Qunap jest reklamowany i rozprowadzany jako sprzęt nie wymagajacy interwencji zawodowych informatyków, co okazuje siè niestety , niezgodne z rzeczewistością.

Nie wiem jaki masz model QNAP, ale nawet w tanim TS-231 są licencje na dwie kamerki IP :P . Miałeś trudności z konfiguracją karty Wi-FI? No cóż - nie wiem jak można tam się zgubić (menu jest proste jak konstrukcja cepa). Musiałeś dokupić router? A wcześniej nie miałeś? A odnośnie zakupu modemu 3G / LTE - no ja Cię proszę... Konfigurację można zrobić offline, ale trzeba na obrazki popatrzeć. Zarzucasz producentowi, że nie masz infrastruktury w firmie, nie masz netu solidnego i to wina QNAP :E ... To tak jakbyś LG zarzucał, że obraz jest z d... na Twoim nowym TV 4K, bo masz tylko TV analogową podłączoną do niego :E .
staffer (2016.02.29, 09:42)
Ocena: 4

0%
Taki trochę zmutowany potworek - są QNAPy i Synology z obsługą 2 dysków taniej, znacznie. Mają mniej opcji, ale odnoszę wrażenie, że jeśli ktoś chciałby z tego wszystkiego korzystać, to i tak zacząłby od modelu conajmniej 4dyskowego.
Robiąc uwagę do ostatniego akapitu - zapewniam, że za tysiąc złych zrobienie niewiele większego, ale równie cichego sprzętu nie jest problemem. Do tego jeszcze się zaoszczędzi, lub włoży dużo mocniejsze bebechy.
Żeby nie być gołosłownym - płyta mini ITX z atomem 2c/4t 250, ram 4GB DDR3 50, zasilacz 50, obudowa zrobiona własnym sumptem (załóżmy że całkowity koszt 70), razem duuużo mniej niż ten sprzęt. Jeśli ktoś nie ma zdolności manualnych (jak ja) ale chciałbym mieć ładną obudowę ITX (nie jak ja) to może sobie z reszty tej kwoty wybierać w sporej ilości produktów.
Avalanc (2016.02.29, 10:11)
Ocena: 4

33%
NAS to fajna zabawka dla nerdów. Dla zwykłego Kowalskiego ciągle za droga. Bo wśród Lucasów, Olivierów i innych Hansów to czemu nie.

Bardziej okrojone wersje są zbyt ubogie moim zdaniem i nie radzą sobie najlepiej w wielu sytuacjach.
Squbii (2016.02.29, 10:19)
Ocena: 5

0%
Avalanc @ 2016.02.29 10:11  Post: 953931
NAS to fajna zabawka dla nerdów. Dla zwykłego Kowalskiego ciągle za droga. Bo wśród Lucasów, Olivierów i innych Hansów to czemu nie.

Bardziej okrojone wersje są zbyt ubogie moim zdaniem i nie radzą sobie najlepiej w wielu sytuacjach.

Nie zgodziłbym się, że tańsze wersje sobie nie radzą. Dwaj znajomi mają DS215j (u QNAP odpowiednikiem jest TS-231) i korzystają z nich dosyć intensywnie (oczywiście zastosowania domowe: backup, DLNA, zdalny dostęp i kamerki IP). Mimo o wiele słabszej specyfikacji te NAS'y dają sobie radę. W porównaniu do tego TS-251 - tamte to ze specyfikacji są zabawkami.
doopan (2016.02.29, 10:29)
Ocena: 18

0%
Dlaczego nie napisaliście ani słowa o bezpieczeństwie takich czarnych skrzynek? Ok, ma pełno funkcjonalności, serwery pocztowe, WWW, chmury etc., ale to wszystko działa podłączone do internetów, są dziury w oprogramowaniu (i często pojawiają się nowe):

https://cve.mitre.org/cgi-bin/cvekey.cgi?keyword=qnap
I te urządzenia widać w netach:

https://forsec.nl/2014/11/qnap-shellshock/
Byłoby miło, gdybyście zrobili analizę kompleksowo, uwzględniając aspekty bezpieczeństwa informacji.

Ta cała funkcjonalność jest niewiele warta, jeśli nie jest bezpiecznie. A właśnie dlatego, że jest to drogi sprzęt (1000 zł bez dysków!) wycelowany w prostego usera, bezpieczeństwo danych (w kontekscie poufnosci i integralnosci) powinno być jedną z podstawowych jego zalet.

Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
O autorze
Paweł Pilarczyk
Absolwent Politechniki Warszawskiej, wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych. Od 15 lat pracuje jako dziennikarz.
Ostatnie publikacje:
Facebook
Ostatnio komentowane