Internet i sieci
Artykuł
Paweł Pilarczyk, Poniedziałek, 29 lutego 2016, 00:50

Co jeszcze potrafi?

Opisane na wcześniejszych stronach funkcje serwera QNAP TS-251 to właściwie tylko fragment tego, co urządzenie umie. Gdybyśmy chcieli poświęcić dalszą część tekstu na omówienie wszystkich jego funkcji w podobny sposób, jak zrobiliśmy to na poprzednich stronach, z artykułu wyszłaby całkiem gruba książka :-) Dlatego o wybranych funkcjach wspomnimy już w dużym skrócie. Oto co (przykładowo) może jeszcze TS-251:

Może pełnić funkcję serwera drukarkowego. Jeśli drukarka nie ma interfejsu sieciowego (LAN), a jedynie port USB, wystarczy podłączyć ją właśnie kabelkiem USB do serwera. Od tego momentu drukarka będzie dostępna dla wszystkich komputerów działających w sieci. To bardzo wygodne rozwiązanie.

Nagrywa materiał wideo z kamer monitoringu. W oprogramowaniu QNAP TS-251 zawarto aplikację Surveillance Station, która umożliwia współpracę z sieciowymi kamerami monitoringu (kamerami IP). Z poziomu tego narzędzia można podglądać obraz z kamer, a także rejestrować go (zdjęcia lub wideo) na dyskach serwera. 

Niestety, ma ono ograniczenie: współpracuje maksymalnie z dwoma kamerami. Aby mogło działać z większą liczbą kamer, trzeba dokupić odpowiednią licencję, co jednak słono kosztuje, zresztą sami spójrzcie na cennik poniżej...

Pozwala zbudować automatyczny system do tworzenia kopii zapasowych. Pod tym względem funkcjonalność serwera jest bardzo rozbudowana. Oprogramowanie pozwala na automatyczne kopiowanie danych z serwera na inny NAS. Działa też replikacja Rsync. QNAP ma także funkcję Time Machine, co ucieszy posiadaczy komputerów Apple. Dane można kopiować również do chmury Amazon S3 albo na zewnętrzne nośniki podłączane przez port USB.

Może pełnić funkcję serwera WWW. Tak, na QNAP TS-251 można postawić własną stronę internetową! Odpowiedni serwer, czyli aplikacja systemu QTS, jest standardowo zainstalowany. Można z serwera podawać zarówno strony napisane w czystym HTML, jak i strony stworzone w PHP, zapisujące dane w bazach danych takich jak MySQL. Standardowo dla użytkownika dostępnych jest też kilka CMS-ów, w tym WordPress i Joomla.

Umożliwia uruchamianie maszyn wirtualnych. Wystarczy z App Center pobrać program Virtualization Station, i już możemy na serwerze QNAP skonfigurować dowolną liczbę maszyn wirtualnych, w ramach których można będzie uruchomić praktycznie dowolny system operacyjny, m.in. Windows, Linux, a nawet Android. Virtualization Station wymaga przynajmniej 2 GB pamięci operacyjnej, więc na testowanym serwerze nie chciała się uruchomić, ale rozbudowa pamięci to niewielki wydatek (koło 100 zł za 4 GB). 

Ocena artykułu:
Ocen: 9
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
O autorze
Paweł Pilarczyk
Absolwent Politechniki Warszawskiej, wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych. Od 15 lat pracuje jako dziennikarz.
Ostatnie publikacje:
Facebook
Ostatnio komentowane