Internet i sieci
Artykuł
Paweł Pilarczyk, Poniedziałek, 29 lutego 2016, 00:50

Aplikacje na smartfony

Z zasobów gromadzonych na serwerze QNAP można korzystać nie tylko za pośrednictwem komputerów stacjonarnych. QNAP przygotował zestaw aplikacji na smartfony, które pozwalają przeglądać pliki zapisane na serwerze NAS.

Narzędzia te można znaleźć w sklepie Google Play po wpisaniu w wyszukiwarce słowa qnap.

Na pewno najbardziej użytecznym programem dla każdego posiadacza NAS-a QNAP będzie Qfile, umożliwiający przeglądanie wszystkich plików zapisanych na dyskach serwera. Qfile pozwala dowolnie poruszać się po folderach, pokazuje miniaturki plików ze zdjęciami czy filmami, umożliwia przenoszenie, kopiowanie czy kasowanie plików, ale także tworzenie odnośników do nich, które można potem wysłać do znajomych mejlem. Qfile wyposażono również w funkcję podglądu zdjęć, filmów i plików muzycznych – można je przeglądać w trybie strumieniowania, bez konieczności uprzedniego pobierania do pamięci urządzenia przenośnego. Szkoda tylko, że Qfile (jak też inne aplikacje QNAP dla Androida) ma tak toporny interfejs użytkownika...

Jako zamiennika do przeglądania zdjęć można użyć narzędzia Qphoto, jednak można się bez niego obyć, bo niewiele mniejszą funkcjonalność ma Qfile. 

Podobnie do przeglądania biblioteki filmów przeznaczona jest aplikacja Qvideo. Zapewnia ona funkcję transkodowania wideo w locie, które jest przeprowadzane przez sam serwer. Oznacza to, że serwer w czasie rzeczywistym konwertuje plik wideo na taki o niższej rozdzielczości, co pozwala zaoszczędzić na transferze komuś, kto chce obejrzeć plik na telefonie z małym ekranem (wtedy bardzo wysoka rozdzielczość nie jest konieczna).

Do muzyki zaś można użyć – niespodzianka! – programu Qmusic.

Ocena artykułu:
Ocen: 9
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
O autorze
Paweł Pilarczyk
Absolwent Politechniki Warszawskiej, wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych. Od 15 lat pracuje jako dziennikarz.
Ostatnie publikacje:
Facebook
Ostatnio komentowane