Internet i sieci
Artykuł
Paweł Pilarczyk, Poniedziałek, 29 lutego 2016, 00:50

Qsync – prywatna chmura

Korzystacie z publicznej chmury, zwanej też dyskiem internetowym albo dyskiem online? Chodzi o usługi takie, jak Dropbox, OneDrive i Google Drive. W wersji darmowej takie rozwiązania zapewniają, niestety, niewielką przestrzeń na pliki, przeciętnie w okolicach 10–15 GB. Można co prawda wykupić droższe pakiety, udostępniające na przykład 1 TB na pliki, ale taka przyjemność kosztuje już około 40 zł miesięcznie. Ponadto nie wszyscy ufają chmurom publicznym, bo nasze prywatne pliki znajdują się „gdzieś” w internecie, na „czyichś” serwerach. Alternatywnym rozwiązaniem jest utworzenie chmury prywatnej – także taką opcję oferuje QNAP TS-251.

Usługa nazywa się Qsync. Podobnie jak rozwiązania typu Dropbox czy OneDrive umożliwia synchronizację wybranego folderu na komputerze użytkownika z odpowiadającym mu folderem na serwerze QNAP.

Najpierw trzeba skonfigurować usługę na serwerze. Domyślnie jest ona włączona, więc nie trzeba się na początku zbytnio gimnastykować. Wszystkie funkcje znajdują się w aplikacji Qsync Central Station 2.0, która widoczna jest na pulpicie QTS.

Na komputerze stacjonarnym należy zainstalować narzędzie Qsync Client, dostępne dla systemów Windows i Mac OS X.

Program podczas pierwszej konfiguracji wyszukuje serwer QNAP w sieci lokalnej, ale pozwala też wpisać ręcznie jego adres IP lub adres myQNAPcloud, który ustawialiśmy na samym początku przy pierwszej konfiguracji serwera.

 

 

Po zakończeniu instalacji Qsync Client na komputerze tworzony jest folder Qsync, który odtąd będzie się automatycznie synchronizował z folderem /home/.Qsync na serwerze (w katalogu domowym zalogowanego użytkownika). Oczywiście, każdy użytkownik, który ma swoje konto na serwerze QNAP, może mieć własny folder synchronizowany Qsync.

Po utworzeniu kilku folderów i skopiowaniu kilku plików na komputerze lokalnym zostały one natychmiast zsynchronizowane z serwerem QNAP, co jest sygnalizowane zielonym ptaszkiem przy każdym pliku i folderze.

Dostęp do plików można mieć potem także z poziomu QTS, a więc z przeglądarki internetowej. Wystarczy użyć aplikacji File Station – po lewej stronie będzie widoczny zasób Qsync.

Podobnie jak w przypadku usług OneDrive, Dropbox i podobnych istnieje możliwość utworzenia skrótów URL do wybranych plików lub folderów, a następnie wysłania tych skrótów na przykład mejlem do znajomych – w ten sposób uzyskają oni dostęp do udostępnionych zasobów.

Qsync działa też przez internet, czyli będzie synchronizować pliki niezależnie od tego, gdzie użytkownik znajdzie się przykładowo z laptopem. Program automatycznie odszukuje serwer NAS, nawet jeśli podczas pierwszej instalacji podano lokalny adres IP.

Ocena artykułu:
Ocen: 9
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
O autorze
Paweł Pilarczyk
Absolwent Politechniki Warszawskiej, wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych. Od 15 lat pracuje jako dziennikarz.
Ostatnie publikacje:
Facebook
Ostatnio komentowane