artykuły

QNAP TS-251 Turbo NAS – dwudyskowy serwer NAS do domu i małego biura

Niezwykle przydatny, choć niedoceniany gadżet

77
29 lutego 2016, 00:50 Paweł Pilarczyk

Centrum pobierania plików

Bardzo użyteczną funkcją serwerów NAS jest zdolność samodzielnego pobierania plików z internetu i zapisywania ich na zainstalowanych dyskach twardych. Także QNAP TS-251 to umie dzięki aplikacji Download Station. Pozwala ona pobierać pliki z serwerów HTTP, FTP, a także z sieci BitTorrent czy eMule. Wystarczy wkleić odnośnik do pliku w Download Station, by narzędzie automatycznie rozpoczęło pobieranie. Ponieważ serwer konsumuje bardzo niewiele prądu (o tym piszemy w dalszej części artykułu) i zazwyczaj jest włączony 24 godziny na dobę, można go skonfigurować tak, by w nocy pobierał duże pliki. To znacznie bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż pozostawianie dużego komputera włączonego na noc.

Szkoda, że w Download Station nie można dodawać kont premium takich serwisów, jak Rapidu czy Uploaded.to. Możemy pobierać jedynie pliki, do których mamy bezpośrednie odnośniki (bez konieczności logowania).

Bardzo spodobała nam się za to opcja harmonogramowania pobierania: można ustawić godziny, z dokładnością do każdego dnia tygodnia, w których pliki będą pobierane z pełną prędkością, a także takie, w których prędkość będzie ograniczona lub proces będzie całkowicie wstrzymywany. Dzięki temu serwer może pobierać pliki tylko nocami, a za dnia tego nie robić, tak żeby nie „zatykać” internetu.

W sklepiku z aplikacjami znajduje się dodatkowo ciekawy program HappyGet, który ułatwia pobieranie plików wideo z takich serwisów, jak YouTube i Vimeo. Jest on ciekawym uzupełnieniem Download Station dla tych, którzy lubią archiwizować wideo z YouTube (czasami się zdarza, że niektóre filmy po jakimś czasie są z tego serwisu usuwane, więc lepiej mieć ich lokalne kopie).

10