artykuły

Asus GX700 (Core i7-6820HK, GeForce GTX 980) – test laptopa z układem chłodzenia cieczą

Więcej mocy! Za wszelką cenę!

103
20 stycznia 2016, 11:51 Arkadiusz Piasek

Temperatury, głośność, czas działania

Jak wspomnieliśmy na poprzednich stronach, wydajność procesora i karty graficznej, które zamontowano w Asusie GX700, bez podłączonego modułu Hydro Overclocking System pozostawia nieco do życzenia. W rozwinięciu pełnej mocy przeszkadza karcie graficznej przede wszystkim zbyt słaby zasilacz, niezdolny dostarczyć jej odpowiedniej mocy.

Przypomnijmy, że w zestawie znajdują się dwa zasilacze: przeznaczony tylko do laptopa oraz drugi, mocniejszy, pasujący do stacji dokującej z modułem chłodzenia cieczą. Przedstawiona powyżej sytuacja dotyczy tego pierwszego. Dodajmy, że cały zestaw (laptop plus stacja) pobiera podczas gry pomiędzy 250 a 300 W, zaś w stanie bezczynności ok. 40 W.

Zobaczmy najpierw, jak laptop zachowuje się podczas samodzielnej pracy (czyli odłączony od stacji dokującej). W sytuacji gdy obciążony jest tylko procesor Core i7-6820HK, jego częstotliwość taktowania pozostaje bardzo stabilna, ale utrzymuje się na 3,2 GHz, czyli sporo poniżej maksymalnych możliwości tego układu. Temperatura nie przekracza bezpiecznego poziomu 75 stopni Celsjusza.


Parametry CPU podczas pracy z maksymalnym obciążeniem bez użycia układu chłodzenia cieczą
(kliknij, żeby powiększyć)

Kiedy obciążona jest karta graficzna, częstotliwość taktowania procesora zaczyna dopasowywać się do potrzeb GPU, sięgając momentami 3,6 GHz (a więc maksymalnej częstotliwości Turbo). Jak już wspominaliśmy, karta graficzna robi, co może, ale niedostateczna moc zasilacza nie pozwala jej rozwinąć skrzydeł. Przekłada się to również na bezpieczną temperaturę GPU.


Parametry GPU podczas pracy z maksymalnym obciążeniem bez użycia układu chłodzenia cieczą
(kliknij, żeby powiększyć)

Jak zwykle sprawdziliśmy również, jak procesor i karta graficzna zachowują się w rzadko występującej sytuacji, gdy jednocześnie oba podzespoły są maksymalnie obciążone. W przypadku działającego samodzielnie Asusa GX700 skutkuje to dość znacznym wzrostem temperatury procesora, która jednak nie przekracza 94 stopni.


Parametry CPU i GPU podczas pracy z maksymalnym obciążeniem bez użycia układu chłodzenia cieczą
(kliknij, żeby powiększyć) 

Po podłączeniu stacji dokującej z modułem chłodzenia cieczą procesor zostaje automatycznie podkręcony do 4 GHz, a karta graficzna w końcu zaczyna pracować pełną parą. Ceną jest dość wysoka temperatura procesora we wszystkich rozpatrywanych przez nas scenariuszach (nawet do 97 stopni). 

Czujemy się w obowiązku podkreślić, że mówimy w tej chwili o procesorze mobilnym podkręconym do 4 GHz. Wysoka temperatura nie powinna więc nikogo zbytnio dziwić. Cieszy jednak to, że nawet maksymalne jednoczesne obciążenie procesora i karty graficznej nie wpływa negatywnie na wydajność któregokolwiek z podzespołów. Mimo wysokiej temperatury CPU laptop jest stabilny jak skała.


Parametry CPU podczas pracy z maksymalnym obciążeniem z użyciem układu chłodzenia cieczą
(kliknij, żeby powiększyć)


Parametry GPU podczas pracy z maksymalnym obciążeniem z użyciem układu chłodzenia cieczą
(kliknij, żeby powiększyć)


Parametry CPU i GPU podczas pracy z maksymalnym obciążeniem z użyciem układu chłodzenia cieczą
(kliknij, żeby powiększyć)

Temperatury obudowy GX700 podczas długotrwałego działania z maksymalnym obciążeniem nie rzucają na kolana. Co prawda obszar na pulpicie roboczym, w którym zwykle spoczywają nadgarstki, pozostaje przez cały czas przyjemnie chłodny, ale temperatura rzędu 45–46 stopni w pozostałych miejscach może w upalne, letnie dni okazać się problematyczna.

Temperatura obudowy podczas pracy bez użycia układu chłodzenia cieczą

Na szczęście, zgodnie z naszymi oczekiwaniami, sytuacja diametralnie się poprawia po podłączeniu GX700 do stacji Hydro Overclocking System. Temperatura wierzchniej części obudowy kształtuje się wtedy następująco:

Temperatura obudowy podczas pracy z użyciem układu chłodzenia cieczą

Dodajmy, że temperatura wierzchniej części samego modułu chłodzącego nie przekracza 40 stopni nawet wtedy, gdy cały system przez dłuższy czas działa na maksymalnych obrotach.

Głośność

Chłodzenie cieczą wiele osób stosuje nie tylko ze względu na oczywistą przewagę w skuteczności nad chłodzeniem przy użyciu powietrza, ale też ze względu na mniejszą głośność. W przypadku GX700 głośność podczas pracy samodzielnej (z użyciem układu chłodzenia powietrzem) waha się między 26 dB (w stanie bezczynności) a mniej więcej 42 dB w trakcie długotrwałego wygrzewania w naszym „najgorszym możliwym scenariuszu”, kiedy to obciążone są równocześnie CPU i GPU. Natężenie dźwięku na poziomie 42 dB to sporo, na szczęście przez większość czasu nie przekracza ono 38 dB. Określilibyśmy tę wartość jako znośną.

Po podłączeniu modułu chłodzenia cieczą dość mocno, o 8 dB, rośnie natężenie dźwięku w spoczynkuW zamian możemy liczyć na nieco cichsze działanie sprzętu pod dużym obciążeniem, bo jego głośność osiąga wtedy 39 dB. W ramach ciekawostki dodamy, że ustawienie maksymalnej prędkości obrotowej wentylatorów zarówno w samym laptopie, jak i w stacji dokującej (pozwala ją regulować wspomniane oprogramowanie Asus Gaming Center) powoduje zwiększenie tej wartości do około 50 dB. Takie ustawienie może się zapewne przydać w upalne, letnie dni.

Na komfort akustyczny wpływa jednak nie tylko samo natężenie dźwięku, ale również jego charakterystyka. Dzięki temu, że wentylatory zamontowane w stacji dokującej są sporo większe od tych, które wyrzucają powietrze z wnętrza obudowy laptopa, generowany przez nie dźwięk jest znacznie niższy, przyjemniejszy dla ucha. Dlatego wspomniana wartość 39 dB zmierzona przez nas po użyciu układu chłodzenia cieczą odpowiada mniej więcej 34 dB bez niego. Oczywiście, wciąż radzimy dokować GX700 do Hydro Overclocking System wyłącznie wtedy, gdy w planie jest uruchamianie gier lub wymagających narzędzi.

Czas działania

Zamontowany w GX700 akumulator ma pojemność 94 Wh. To bardzo dużo, nawet jak na laptop tych rozmiarów, jednak taka pojemność pozwoli na niewiele więcej niż 4 godziny typowego użytkowania. 

Czas działania
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Typowe użytkowanie Maksymalna oszczędność energii Odtwarzanie filmu HD


6