artykuły

Asus GX700 (Core i7-6820HK, GeForce GTX 980) – test laptopa z układem chłodzenia cieczą

Więcej mocy! Za wszelką cenę!

103
20 stycznia 2016, 11:51 Arkadiusz Piasek

Wydajność w grach

Pod maską Asusa GX700 pracuje karta graficzna GeForce GTX 980 w wersji dla komputerów przenośnych. Producent wykorzystał dokładnie ten sam rdzeń co w desktopowej wersji karty, przy czym zapewnia, że by zapewnić jak najwyższą sprawność energetyczną wersji dla laptopów, stosuje jedynie wyselekcjonowane układy. Urządzenie jest więc oparte na rdzeniu GM204, wyposażonym w 2048 rdzeni CUDA, 128 jednostek teksturujących i 64 ROP.

Jak widać na poniższych wykresach, podczas samodzielnej pracy GX700 wydajność zamontowanego w nim GTX-a 980 może trochę rozczarować. Przyczyna jest dość banalna: zasilacz (ten do laptopa, a nie do stacji dokującej) po prostu nie jest zdolny dostarczyć odpowiednio dużo energii do tego, by układ graficzny mógł działać na pełnych obrotach. Więcej na ten temat piszemy na następnej stronie.

Na szczęście sytuacja zmienia się diametralnie po podłączeniu Hydro Overclocking System (oraz – co za tym idzie – zmianie zasilacza na mocniejszy). GeForce GTX 980 dostaje wtedy wiatru w żagle, co pozwala mu stawać w szranki nawet z najmocniejszymi kartami graficznymi działającymi w desktopach. 

5