artykuły

Asus GX700 (Core i7-6820HK, GeForce GTX 980) – test laptopa z układem chłodzenia cieczą

Więcej mocy! Za wszelką cenę!

103
20 stycznia 2016, 11:51 Arkadiusz Piasek

Wydajność ogólna

Jak wiadomo, największym wrogiem wydajności w laptopach zwykle jest problem ze skutecznym chłodzeniem podzespołów, wynikający z małej ilości miejsca wewnątrz obudowy, konieczności utrzymania niewielkiej masy itp. Dlatego zastosowanie układu chłodzenia cieczą powinno, przynajmniej w teorii, zaowocować możliwością uzyskania lepszych osiągów niż przy użyciu chłodzenia powietrzem. I w przypadku GX700 faktycznie tak jest.

W laptopie zamontowano procesor Intel Core i7-6820HK. To jeden z najszybszych obecnie produkowanych układów przeznaczonych do komputerów przenośnych. Ta czterordzeniowa jednostka działa z bazową częstotliwością 2,7 GHz, która w trybie Turbo może się zwiększać do 3,6 GHz. 

O powyższych parametrach możemy jednak zapomnieć po podłączeniu do GX700 modułu chłodzącego. Zainstalowane w systemie oprogramowanie Asus Gaming Center przełącza wtedy tryb działania laptopa na Extreme, co jest równoznaczne z automatycznym podkręceniem procesora do równych 4 GHz.

Oczywiście, możliwa jest również ręczna regulacja parametrów, jednak ponieważ laptop działa całkowicie stabilnie nawet w najszybszych ustawieniach, ingerowanie w standardowe wydaje się bezcelowe.

Tymczasem przyjrzyjmy się wynikom pomiarów wydajności GX700, zarówno działającego samodzielnie, z wykorzystaniem standardowego układu chłodzenia powietrzem, jak i po podłączeniu Hydro Overclocking System (na wykresie oznaczonego jako WC, od Water Cooling).

Jak widać, przyrost wydajność jest znaczny. Asus GX700 z Core i7-6820HK chłodzonym cieczą może zapewnić wydajność porównywalną z osiągami desktopowego Core i7-6700K, który działał w testowanym przez nas Hyperbooku P751DM. To powinno wystarczyć za cały komentarz.

4