Inne
Artykuł
Paweł Pilarczyk, Piątek, 24 października 2003, 19:38
Czy wiecie, że marka Hercules ma już ponad 20 lat? Tylko naszym najmłodszym Czytelnikom Hercules kojarzy się z kartami graficznymi wykorzystującymi najnowsze chipy RADEON, z podświetlanymi wiatraczkami, miedzianymi radiatorami i niebieskim laminatem. Jednak tak naprawdę to właśnie Hercules w 1982 roku wprowadził na rynek pierwszy wysokorozdzielczy adapter grafiki, który umożliwiał wyświetlenie na ekranie komputera typu IBM PC nie tylko niezgrabnych literek, ale również grafiki. Oczywiście generowany obraz miał niewiele wspólnego z tym, który widzimy obecnie. Był czarno-biały i cechował się rozdzielczością 720×348 punktów.

Dziś Hercules jest już własnością firmy Guillemot Corporation, która pod marką Hercules wytwarza karty graficzne, karty dźwiękowe, tunery telewizyjne, głośniki, a nawet monitory.
Wszystko zaczęło się dawno, dawno temu...

22 lata temu, w 1981 roku, na rynku pojawił się pierwszy komputer IBM PC, pradziadek wszystkich dzisiejszych pecetów. Jedną z pierwszych osób, która go kupiła, był urodzony w Tajlandii Van Suwannukul. Jego zdziwienie było ogromne, gdy odkrył, że w IBM PC do wyboru są tylko dwa kontrolery grafiki: MDA (Monochrome Display Adapter), który wyświetla tylko i wyłącznie tryb tekstowy oraz CGA (Color Graphics Adapter), udostępniający tryb graficzny, ale o bardzo niskiej rozdzielczości (320×200 przy czterech kolorach lub 640×200 przy dwóch).

Jako że akurat Van Suwannukul pisał swoją rozprawę doktorską w swoim ojczystym języku (tajskim), potrzebował adaptera graficznego wyświetlającego wysokorozdzielczy tryb graficzny, który umożliwi mu wygenerowanie tajskich literek. Niestety obecne wtedy na rynku kontrolery graficzne dla systemów IBM PC umożliwiały uzyskanie tylko alfabetu łacińskiego.

Co zrobił Suwannukul? Zaprojektował własny adapter graficzny, zgodny z MDA! W przeciwieństwie jednak do MDA, kontroler Suwannukula umożliwiał wyświetlenie nie tylko wyraźnych i czytelnych czcionek, ale także grafiki w rozdzielczości 720×348 punktów. Ponieważ nie było wtedy żadnego innego kontrolera dla komputerów PC umożliwiającego wygenerowanie grafiki o tak wysokiej jakości, Van Suwannukul szybko wywęszył interes i w 1982 roku utworzył firmę Hercules Computer Technology. I rzeczywiście, produkt firmy Hercules, któremu nadano nazwę Hercules Graphics Card (HGC), błyskawicznie zyskał ogromną popularność, a instalowany był w pecetach nawet jeszcze na początku lat 90-tych!

W 1984 roku IBM zaprezentował kartę EGA (Enhanced Graphics Adapter), która wyświetlała już 16 kolorów dostępnych jednocześnie (z 64-kolorowej palety) w rozdzielczości 640×350 - niewiele mniej, niż to, co oferował HGC. EGA nie zaszkodziła jednak popularności HGC ze względu na to, że zestaw EGA był bardzo kosztowny (i wymagał specjalnego monitora). W 1986 roku HGC doczekał się wersji lekko poprawionej, Hercules Graphics Card Plus (HGC+).

Silny cios dla HGC to wprowadzona przez IBM dopiero w 1987 roku karta VGA (Video Graphics Adapter) udostępniająca wysokorozdzielczy tryb 640×480, w którym możliwe było wyświetlenie jednocześnie 16 kolorów z palety aż 262.144 barw!

W 1987 roku Hercules wprowadził kartę Hercules InColor Card (HICC), mającą stanowić konkurencję dla VGA. HICC potrafiła wyświetlić tryb 720×348 przy 16-kolorach dostępnych z 64-kolorowej palety (podobnie, jak EGA). Adapter HICC znalazł wielu nabywców, jednak nie zdołał już pokonać VGA.


Z racji tego, że IBM próbował forsować swoje karty graficzne tylko dla własnych komputerów linii PS/2 (stworzył nawet w tym celu specjalną magistralę, Microchannel Architecture - MCA), kontroler Hercules Graphics Card nadal się sprzedawał, aż po wczesne lata 90-te. Kupowali go także posiadacze kart graficznych VGA jako drugi adapter graficzny. Połączenie EGA lub VGA z HGC umożliwiało bowiem pracę na dwóch monitorach jednocześnie pod systemem DOS. Dwie karty EGA lub dwie karty VGA nie dawały takiej możliwości.

W końcu jednak niezależni producenci rozpoczęli produkcję kart zgodnych z VGA, instalowanych w slocie ISA. Wysoka cena oryginalnej karty VGA nie była tu już przeszkodą. HGC zakończył swój żywot.

Pod koniec lat 80-tych Hercules Graphics Technology znowu zaprezentowała rewolucyjną kartę graficzną - Hercules Graphics Station. Wykorzystywała ona dwa procesory graficzne, jeden zgodny ze standardem VGA/EGA/CGA/MDA, natomiast drugi to wyprodukowany przez Texas Instruments, specjalizowany układ Ti34010. Umożliwiał on uzyskanie wysokorozdzielczych trybów graficznych (nawet do 1024×768) przy 256-kolorach spośród palety 16,8 mln barw! Hercules Graphics Station był ponadto zgodny ze standardem TIGA (Texas Instruments Graphics Architecture), który był jakby pierwowzorem dzisiejszych interfejsów DirectX czy OpenGL.

To, co było najlepsze w przypadku Hercules Graphics Station, to wyjątkowo niska cena: tysiąc dolarów w dniu premiery, podczas gdy wszystkie konkurencyjne rozwiązania o podobnych możliwościach kosztowaly co najmniej trzykrotnie więcej!

Hercules Graphics Station zyskał dużą popularność i już na początku lat 90-tych doczekał się swojego następcy - Hercules Graphics Station Gold z procesorem Ti34010 taktowanym zegarem aż 60 MHz.

Ocena artykułu:
Brak ocen
Zaloguj się, by móc oceniać
*Konto usunięte* (2003.10.24, 20:29)
Ocena: 0
Hm, no to mnie zaskoczyłeś...
pila (2003.10.24, 20:33)
Aukcja to dopiero początek smilies/wink.gif
*Konto usunięte* (2003.10.24, 21:14)
Ocena: 0
Grafe Herca mam, muze Herca mam, początek zaliczyłem, co jest nagrodą?
*Konto usunięte* (2003.10.24, 21:52)
Ocena: 0
hej piła, ale ja jestem najmłodszy i wiem że Hercules od dawna produkował karty graficzne smilies/smile.gifwidziałem takowe na własne oczy wielokrotnie i wiele starodawnych komponentów, zatem proszę nie uogólniać smilies/smile.gif
srekal34 (2003.10.24, 22:12)
Ocena: 0

0%
Winter, a z którego jesteś miesiąca, bo zdaje się że my ten sam rocznik jesteśmy. A ja też wiedziałem że Herc od dawna istnieje i produkuje karty grafiki:P Beżie wiadomo, kto tu jest najmłodszy:)
mr_klee (2003.10.25, 00:00)
Ocena: 0

0%
U mam nadzieje ze sie znajda w sklepie pclaba:) szczegolnie mnie interesuje ten lcd17" i tuner tv-sat

Napisz tylko kiedy!!!
poc (2003.10.25, 00:16)
Ocena: 0

0%
Poruszyła mnie Twoja historia!

Pamiętam te B&W 14-tki z wtyczkami 9-pinowymi... A dziś -widziałem jak rozwydrzona młodzież ciągnęła takiego staruszka za (przeproszeniem) kabel po ziemi, a potem, po rozkręceniu rzucała jak, nie przymierzając, jakimś młotem !

Zaiste w ciężkich czasach przyszło nam żyć.
pila (2003.10.25, 09:30)
Nic nie powiem! smilies/smile.gif
pila (2003.10.25, 09:40)
Postaramy się o to, by w/w produkty znalazły się w naszym sklepie! smilies/smile.gifJednak, jak napisałem w artykule, w poniedziałek rusza na PCLab.pl aukcja produktów Hercules. Będzie można licytować - od złotówki - wiele różnych fajnych zabawek! Jakich? Nie powiem! Niespodzianka! smilies/smile.gif Zapraszam w poniedziałek!
pila (2003.10.25, 09:44)
Winter, Ty wcale taki młody już nie jesteś! smilies/smile.gif Jak byłeś malutki, Twoi starsi koledzy mieli jeszcze w swoich 286-tkach Herculesy, na których uruchamiali CGA Emulator, by sobie pograć w Sopwith Camel! smilies/bigsmile.gif Chociaż, jak się domyślam, Ty już w swoim pierwszym pececie miałeś już kartę z akceleratorem 3D, zgadłem?
Zaloguj się, by móc komentować
O autorze
Paweł Pilarczyk
Absolwent Politechniki Warszawskiej, wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych. Od 15 lat pracuje jako dziennikarz.
Ostatnie publikacje:
Facebook
Ostatnio komentowane