artykuły

Creative Sound BlasterX H5 – test

Dla gracza jak znalazł

36
28 grudnia 2015, 16:16 Dawid Grzyb

Creative Sound BlasterX H5 to najnowsze i jedne z najdroższych słuchawek w ofercie firmy. Należą do nowo powstałej serii X, przeznaczonej dla graczy. Model H5 nieco przypomina produkty dobrze znanej firmy Beyerdynamic i to jeden z powodów, dla których postanowiliśmy dać mu szansę. Oto jego test.

Spis treści

Wstęp, opakowanie, dodatki oraz dane techniczne

Sound BlasterX H5 to kolejne słuchawki w ofercie firmy Creative. Niektórzy mogą się zastanawiać, po co do niej dołączyły, skoro już wcześniej obejmowała ona ogromną liczbę modeli. Tych z kategorii zwykłych „nauszników” jest w sumie 30. Łącznie z serią Sound BlasterX, składającą się z trzech produktów, kategoria znana jako zestawy słuchawkowe liczy aż 21 różnych urządzeń. Mało im?

Sound BlasterX H5

Cóż, najwyraźniej mało, najpewniej w myśl zasady, że rynek nie lubi stagnacji. Każdy większy producent sprzętu dla graczy często rozbudowuje ofertę. Nic tak nie wzbudza zainteresowania marką jak powołanie do życia kompletnie nowej serii, praktycznie niczym nieprzypominającej poprzedników. Sound BlasterX to w końcu nowość.

Istotne jest również to, że często słuchawki przeznaczone do odtwarzania muzyki świetnie sprawdzają się w grach, a są wielokrotnie tańsze od produktów doświadczonych marek kierujących swoją ofertę do graczy. Tego zjawiska nie można marginalizować: w sieci jest zatrzęsienie informacji o tym, jak uzyskać dobry dźwięk za grosze, bez przepłacania za logo. A nic tak nie napędza rynku jak groźna konkurencja. Ludzie z Creative'a najwyraźniej dostrzegają to wszystko i za sprawą modelu H5 chcą zwrócić uwagę także tych, którzy rozpoznają cenioną konstrukcję.

Creative postanowił nieco zmienić opakowanie. Model H5 jest zamknięty w dwuczęściowej i okrągłej formie, która ma też służyć za przenośne etui. Sprytne. Takie rozwiązanie z pewnością jest solidniejsze od materiałowych worków, ale zajmuje więcej miejsca. Opakowanie ma dwie plastikowe nóżki, dzięki którym można je postawić pionowo na półce czy biurku. Przez szybę widać też danie główne, co niektórym się spodoba.

Sound BlasterX H5

Dodatków nie ma za wiele, ale zadbano o te najważniejsze. Podstawowy, odpinany przewód sygnałowy jest względnie krótki, bo ma zaledwie 70 cm długości, ale w zestawie dołączono blisko dwa razy dłuższą przedłużkę. Na głównym kablu zamontowano niewielki kontroler z wbudowanym analogowym potencjometrem, suwakiem do wyciszenia mikrofonu oraz przyciskiem do obierania połączenia. Działa on jak należy. Przewody są grube, solidne i niespecjalnie sztywne. Powleczono je nylonowym oplotem. Do wad musimy zaliczyć silne zjawisko mikrofonowania.

Następnym odłączanym elementem zestawu jest mikrofon. Jest odpowiednio długi i całkiem nieźle sobie radzi z powierzonym mu zadaniem: zapewnia czystość głosu i skutecznie redukuje szumy otoczenia. Montuje się go szybko i bezproblemowo. Końcówkę w rozmiarze 3,5 mm można wetknąć w przeznaczone dla niej gniazdo tylko w jeden sposób, co dodatkowo ułatwia sprawę. Niestety, nie mamy żadnych informacji technicznych na temat mikrofonu.

Creative Sound BlasterX
Rodzaj stereofoniczne, zamknięte
Pasmo przenoszenia 20 Hz – 25 000 Hz
Masa 272 g (bez kabla)
Impedancja Nieznana
SPL Nieznany
Typ przetwornika dynamiczny, 50 mm
Kabel 70 cm, w nylonowym oplocie
Interfejs 1 × 3,5 mm TRRS
Strona:
nietopyrzZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
nietopyrz2015.12.28, 16:38
Ach ten Creative...Za 500 zł można już kupić nawet uniwersalny zestaw słuchawki + karta.
TroLLuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
TroLLu2015.12.28, 16:40
-1#2
Pro80 w innym wydaniu?
RaideriZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Raideri2015.12.28, 17:24
Gdyby to był rebrand pro 80,to by tak kiepsko nie wypadły w recenzji (-;
Już od dawna droga creative,to droga w dól.
FeXXerZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
FeXXer2015.12.28, 17:34
Pro80 w innym wydaniu to HyperX Cloud / QPad QH-90

Tutaj Creative stworzył miszmasz słuchawek typu ATH-M50X z Pro80. Pałąk żywcem przejęty z Takstara Pro80, a kształt muszli jest podobny do M50X.

Trochę jest sprzeczności w opisie grania, gdyż HM5 nie grają konturowo, grają bardzo równo, H5 chyba są nastawione na podbicie wyższych częstotliwości i midbasu, ale jeśli dudnią przy muzyce to w grach odgłosy granatu, wybuchów też będą nieprzyjemne, tego nie da się pogodzić.

Ciekawe, ale drogie. Nie wnoszą nic, czego już by nie było. Za 500zł mają zbyt dużą konkurencję. Ostry, analityczny dźwięk z podbitym basem oferują Superluxy HD669 za 140-150zł i tutaj upatruję konkurencji z tą różnicą, że Superluksy mogą być uważane za lepsze od CAL!.
RaideriZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Raideri2015.12.28, 17:48
-3#5
FeXXer,mnie to wygląda nie do końca na mix m50 z pro80, a bardziej custom one pro.
Mowa oczywiście o stylistyce.
Grom23Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Grom232015.12.28, 19:29
Nie każdy chce mieć V-kę i ciemne słuchawki do słuchania muzyki. Dlaczego większość recenzji podaje to jako kryterium dobrych słuchawek do słuchania muzyki? Porównywanie do modowanych CAL! też moim zdaniem nie na miejscu. Do testów chyba jednak lepiej stosować produkty stockowe (do wszelkiego rodzaju porównań).
RaideriZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Raideri2015.12.28, 19:43
Ale gdzie widzisz,że słuchawki mają grać v lub dołem ?
Ktoś np. lubi jasne lub zrównoważone (np. ja),ale w tym jasnym graniu musi być to COŚ (faktura,detaliczność,wyrazistość).
Nie słuchałem tych creative,ale 'dźwięk jest wyprany z emocji, matowy, ostry i suchy'
nie pozostawia złudzen.


KiciunioZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kiciunio2015.12.28, 19:53
Myślałem, że Creative wypuszczając model H5, chce podjąć walkę z dwukrotnie tańszymi i lepiej wyposażonymi Kingstonami HyperX Cloud. Myślałem, bo patrzę na cenę, a tu 500 zł. I myślę sobie: chyba muszą być lepsze od Cloud, no bo przecież droższe. Niestety w teście zabrakło takiego bezpośredniego porównania. Czyżby bali się konfrontacji z tańszymi słuchawkami? A może to nie jest żaden test, a jedynie zwykła reklama nowego produktu?
DuchuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Duchu2015.12.28, 20:35
-5#9
Nie podobają mi się te słuchawki. Obawiam się, że nie ma miejsca na rynku na kolejny niczym się nie wyróżniający produkt... Osobiście rozglądałbym się za Siberia Elite, albo Sennheiser GAME ONE. Troche droższe, ale to górna półka.

Pozdr.
poliZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
poli2015.12.28, 20:39
Czyli jak to w Creative nauszniki pod 2 latach ulegną biodegradacji ?
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1