Obudowy i zasilacze
Artykuł
Radosław Stanisławski, Poniedziałek, 11 stycznia 2016, 09:00

Podkręcanie – Core i5-4690K @ 4,5 GHz + R9 Nano

Skoro mieliśmy pod ręką krótką i bardzo wydajną kartę graficzną ITX, AMD Radeon R9 Nano, postanowiliśmy sprawdzić, jak sobie z nią poradzi Chieftec SFX-500GD-C. Wiele osób twierdzi, że Radeon R9 Nano nie ma sensu, bo pobiera dużo energii, a małe obudowy z zasilaczami SFX dostarczają za mało mocy. Kogoś, kogo dzisiaj stać na R9 Nano, z pewnością stać również na Chiefteca SFX-500GD-C, więc... grzechem byłoby nie sprawdzić tej pary w działaniu ;)

Ale żeby nie ułatwiać zbytnio życia zasilaczowi Chiefteca, postanowiliśmy dodatkowo podkręcić procesor. Swój testowy Core i5-4690K przyspieszyliśmy do 4500 MHz przy wysokim napięciu zasilającym, 1,3 V.  O dziwo, schładzacz Thermalright AXP-100 też sobie poradził w tych warunkach, choć jego wentylator musieliśmy mocno przyspieszyć, co oznaczało już sporą głośność. 

Pobór energii

Jak widać, Chieftec poradził sobie ze sporym zapasem. Radeon R9 Nano jest mu niestraszny: nawet po mocnym podkręceniu procesora Core i5-4690K zostało sporo bezpiecznego zapasu względem deklarowanej przez producenta mocy maksymalnej, a dzięki mocnej, 40-amperowej linii 12 V gry działały bez żadnych problemów. Dla przypomnienia, odpowiednik firmy be quiet! o mocy 400 W, który miał zaledwie 17-amperową linię 12 V, nie zdołał skutecznie zasilić tej karty. 

Ocena artykułu:
Ocen: 5
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane