Hyperbook GTR87-G to laptop, którego specyfikacja może wywołać lekki zawrót głowy. Desktopowy procesor Intel Core i7-6700K i również przeznaczona do komputerów biurkowych karta graficzna Nvidia GeForce GTX 980 zapowiadają nie lada wydajność zarówno w grach, jak i programach użytkowych. Tylko czy tak potężne podzespoły zamknięte w obudowie laptopa nie spowodują, że będzie się nadmiernie nagrzewał? Sprawdziliśmy to. Oto nasz test tego nietuzinkowego modelu.
Spis treści
Hyperbook GTR87-G to 17-calowy laptop wyposażony w desktopowe podzespoły: procesor Intel Core i7-6700K oraz kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 980, oparty na „kadłubku” Clevo P870DM. Konfiguracja, którą otrzymaliśmy do testów, obejmuje również 16 GB pamięci DDR4 (2133 MHz), wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli, obsługujący technikę Nvidia G-Sync, a także nośnik SSD o pojemności 240 GB, korzystający z interfejsu M.2.
Cena takiego zestawu wynosi, bagatela, około 14 000 zł. Dodajmy, że to jeden z tańszych wariantów. Model GTR87-G można dostosować do własnych potrzeb na stronie Hyperbooka za pomocą konfiguratora. Z ciekawości zaznaczyliśmy w nim wszystkie najdroższe opcje: cena komputera przekroczyła wtedy 30 tys. zł. Wymienianie podzespołów, jakie można by za te pieniądze zamontować w Hyperbooku GTR87-G, mogłoby jednak wywołać u nas zbyt duży ślinotok, pozostawimy więc tę zabawę Czytelnikom.
Niestety, laptop gościł w naszej redakcji bardzo krótko, nie mogliśmy więc przeprowadzić normalnego, pełnego testu. Dlatego postanowiliśmy skupić się na sprawdzeniu, jak najważniejsze podzespoły, czyli procesor i karta graficzna przeznaczone do montażu w komputerze biurkowym, sprawują się w obudowie przenośnego. Sam laptop opiszemy w telegraficznym skrócie.
Obudowa Hyperbooka GTR87-G jest wykonana z tworzywa sztucznego bardzo wysokiej jakości. Również staranność łączenia poszczególnych elementów nie budzi zastrzeżeń. W efekcie, choć komputer jest ogromny, nawet jak na model 17-calowy (ma 45 mm grubości i waży 4,8 kg, nie licząc 1,5-kilogramowego zasilacza), jego rozmiar nie kłuje w oczy. Trzeba przyznać projektantom Clevo, że to monstrum zostało zaprojektowane ze smakiem i dbałością o szczegóły.
Niezłe wrażenie robi również klawiatura, która jest sprężysta i pozwala precyzyjnie wyczuć moment pełnego wciśnięcia klawisza, co ułatwia dynamiczne pisanie lub rozgrywkę. Klawiatura jest, oczywiście, podświetlana. Płytka dotykowa działa jak należy – lekko i precyzyjnie. Przyciski sterujące także nie wzbudziły naszych zastrzeżeń.
Zamontowany w Hyperbooku GTR87-G wyświetlacz o rozdzielczości Full HD też zasługuje na słowa uznania. Obraz jest jasny (do 330 cd/m2) i kontrastowy (ok. 1000 : 1), a kolory – świetnie odwzorowane. Temperatura barwowa bieli domyślnie jest ustawiona na niemal idealną wartość 6450 K. To miła odmiana po świecących praktycznie na niebiesko ekranach wielu innych modeli. Osoby zajmujące się obróbką grafiki czy wideo docenią dość duże (86,7%) pokrycie palety barw sRGB.
Dzięki dużej ilości miejsca wewnątrz obudowy producentowi udało się zamontować w Hyperbooku GTR87-G całkiem nieźle brzmiący system audio, wspierany przez głośnik niskotonowy i oprogramowanie Sound Blaster X-Fi MB. W porównaniu z innymi komputerami przenośnymi dźwięk wydobywający się z głośników Hyperbooka jest wręcz znakomity. Do tego stopnia, że użycie słuchawek lub zewnętrznego zestawu głośnikowego, co tradycyjnie zalecamy użytkownikom laptopów, tym razem tylko zasugerujemy jako alternatywną opcję :)
Jak na takiego kolosa przystało, na krawędziach Hyperbooka GTR87-G znalazło się miejsce dla sporej liczby złączy. Mamy tu m.in. pięć portów USB 3.0, jeden USB 3.1, wyjście HDMI, dwa mini-DisplayPort, całą baterię gniazd audio oraz dwa złącza sieciowe RJ-45 i czytnik kart pamięci. Napęd optyczny jest dostępny jako opcja – w wersji zewnętrznej. Wewnątrz obudowy znalazły się trzy złącza M.2, z których dwa można wykorzystać do podłączenia dodatkowych nośników SSD, a jedno służy jako port dla modułu Wi-Fi.
Lewa strona: 2 × RJ-45, 3 × USB 3.0, audio
Prawa strona: czytnik kart pamięci, USB 3.0, USB 3.1, 2 × mini-DisplayPort
Przód: brak portów rozszerzeń
Tył: HDMI, USB 3.0, gniazdo zasilacza
GTR87-G został wyposażony w akumulator o pojemności 89 Wh. Ze względu na wspomniany brak czasu nie udało nam się sprawdzić, jak długo pozwala on działać laptopowi z dala od zewnętrznego źródła zasilania, ale z drugiej strony raczej nie jest to komputer, który będzie szczególnie często wykorzystywany w miejscu innym niż biurko.
I rozumiem że z tym tabletem zabierzesz się do pokoju obok by popracować w 3dsmaxie?