artykuły

SilentiumPC Pax M70 Pure Black – test najlepszej obudowy firmy SilentiumPC

39
1 grudnia 2015, 15:00 Radosław Stanisławski

SilentiumPC Pax M70 Pure Black to obecnie najlepsza obudowa firmy. Postawiono w niej na elegancki wygląd, bardzo dobrą jakość wentylacji oraz dobre wyciszenie. Zarazem cenę wciąż możemy uznać za przystępną dla przeciętnego Kowalskiego. Zresztą SilentiumPC to polski producent, znany w głównej mierze z obudów, wentylatorów i zestawów chłodzących. Znany jest też z tego, że swoją ofertę kieruje raczej do oszczędnych użytkowników komputera, którzy szukają sprzętu o możliwie dobrym stosunku jakości do ceny. Oto test modelu SilentiumPC Pax M70 Pure Black.

Spis treści

SilentiumPC Pax M70 Pure Black – skok na głęboką wodę

SilentiumPC to firma, której produkty rywalizują z innymi przede wszystkim liczbą na metce. To przy tym sprzęt o bardzo dobrym stosunku możliwości do ceny, o czym świadczy nie tylko nasze zestawienie polecanych zestawów komputerowych (w którym to wyroby SilentiumPC występują nadzwyczaj często), ale również opinie oszczędnych użytkowników.

Nowa obudowa SilentiumPC M70 Pax jest zupełnie inna. Ona ma być ładna (charakterystyczny front), wydajna (aż trzy wbudowane wentylatory), funkcjonalna (czytnik kart pamięci, pokrywy górnych otworów czy regulator prędkości obrotowej) oraz cicha (fabryczny zestaw mat wyciszających). Stworzenie tak kompleksowej konstrukcji nie jest proste nawet dla największych graczy w tej branży. Czuć jednak, że to produkt, który miał być także przystępny. Niecałe 300 zł (a dokładniej: 280 zł) to więcej, niż na obudowę jest gotów wydać przeciętny użytkownik komputera, ale też na tyle mało, że niejeden spośród tych, którzy budują niedrogiego peceta, będzie mógł się zastanowić nad dopłatą. Dalsze rozważania zostawmy jednak na podsumowanie i sprawdźmy, co takiego M70 Pax oferuje na pierwszy rzut oka. 

SilentiumPC Pax M70 Pure Black

Nie da się ukryć – i wręcz nie można – na czym się wzorowali projektanci modelu Pax M70. Widać silną inspirację produktami firmy Fractal Design (szczególnie Define R5 i Define S). Mówi się, że jeśli się uczyć, to od najlepszych. Tą drogą poszedł nie tylko SilentiumPC, ale również Thermaltake (mamy na myśli jego nową konstrukcję Suppressor F51). Cóż, koszt zaprojektowania współczesnej obudowy jest naprawdę wysoki, a zysk przy ograniczonym żywocie kolejnych modeli na tyle mały, że nawet największe firmy raczej nie bawią się w patenty. Potencjalni użytkownicy Paxa M70 nie powinni jednak narzekać, bo jak wspomnieliśmy, jeśli się uczyć, to od najlepszych ;)

SilentiumPC PAX M70 Pure Black
Format obudowy Midi Tower
Formaty pasujących płyt głównych ITX, μATX, ATX,
E-ATX (nieoficjalnie, choć pasuje)
Wymiary zewnętrzne
(szerokość × wysokość × długość)
230 mm × 467 mm × 483  mm
Maksymalna wysokość radiatora na procesorze 175 mm
Maksymalna długość karty graficznej 415 mm
Waga 8,6 kg
Materiał konstrukcji nośnej obudowy stal o grubości 0,7 mm (SECC)
Materiał poszycia obudowy stal, tworzywo sztuczne
Liczba zewnętrznych zatok 5,25" 2
Liczba wewnętrznych zatok 3,5" i 2,5" 2/3
(zatoki 3,5" mogą zostać wykorzystane jako zatoki 2,5")
Otwory wentylatorów
 • góra: 2 × 120 mm 
 • tył: 1 × 120 mm
 • przód: 2 × 120/140 mm
Fabryczna bateria wentylatorów
 • tył: 1 × 120 mm 
 • przód: 2 × 120 mm
  (razem: 3 × Sigma Pro 120 mm 1200 obr./min)
Regulacja prędkości obrotowej wentylatorów Tak, trzystopniowy przełącznik dla pięciu wentylatorów
Zestaw mat wyciszających i filtrów przeciwkurzowych trzy maty wyciszające
(w obu ściankach i pod klapką frontu) 

dwa filtry przeciwkurzowe
(pod zasilaczem i przed przednimi wentylatorami)
Rodzaj i liczba wejść i wyjść multimedialnych
 • 2 × USB 3.0
 • 2 × USB 2.0
 • 1 × czytnik kart SDXC
 • 1 × słuchawkowe
 • 1 × mikrofonowe
Montaż zasilacza(y) poniżej płyty głównej, wentylatorem do dołu lub do góry, montowany w przeznaczonej dla niego przegrodzie

 

Jakość wykonania, konstrukcja oraz akcesoria

Pierwsze wrażenie jest bardzo korzystne. Jakość plastiku na drzwiach jest bardzo dobra, plastikowe ramki dookoła, mimo że nieco szorstkie, to również dobrej jakości tworzywo sztuczne. Stalowa blacha w dotyku jest solidna i sprawia wrażenie materiału wysokiej klasy. 

SilentiumPC Pax M70 Pure Black

Warto zwrócić jednak uwagę na to, że kolor SilentiumPC Pax M70 Pure Black to nie jest idealna czerń. Front nieco się różni odcieniem od ramki, choć bardzo trudno to zauważyć nawet w dobrym świetle. Większą różnicę w bardzo jasnym oświetleniu widać pomiędzy kolorem plastikowej ramki a kolorem blach. Czerń tych drugich w bardzo jasnym świetle przechodzi w bardzo ciemny odcień navy blue. Trzeba powiedzieć wprost, że nie będzie to wielka wada dla kogoś, kto nie siedzi w bardzo jasnym pomieszczeniu, a większość nie siedzi, do tego trzyma komputer pod biurkiem ;)

Z tyłu rzuca się w oczy wynik pewnego kompromisu. Mimo sporej szerokości obudowy szeroki, 3-centymetrowy przedział dla kabli oznacza możliwość instalacji tylko 120-milimetrowych wentylatorów. Standardem w tej klasie jest obsługa wentylatorów w rozmiarze 140 mm, a więc pompujących zbliżoną ilość powietrza przy mniejszej prędkości obrotowej. Osoby wrażliwe na detale mogą się też przyczepić do średniej jakości szybkowkrętów, które wyraźnie odstają od reszty. To jednak tylko szczegół, który po zmontowaniu komputera i tak nie będzie widoczny. Poza tym tył wydaje się rozsądnie zagospodarowany i Pax M70 nie odbiega tu jakością nawet od produktów wyższej klasy.

SilentiumPC Pax M70 Pure Black

Dość ciekawie wyglądają podstawki. Nie są to po prostu cztery podkładki, ale dwie szerokie szyny, na których spoczywa reszta konstrukcji. Pod nimi znajdują się piankowe wklejki, których zadaniem jest ograniczyć szorowanie obudowy po podłodze w trakcie przesuwania i nieco ograniczyć wibracje. Szyny wyglądają całkiem ciekawie (zwłaszcza z przodu). 

SilentiumPC Pax M70 Pure Black

W górnej części obudowy SilentiumPC Pax M70 Pure Black wydrążono dużą liczbę szerokich otworów, które ułatwiają cyrkulację powietrza. Wewnątrz można pod nimi zamontować dwa wentylatory w rozmiarze 120 mm lub 140 mm. Ścianka ta nie wygląda estetycznie, jeśli komputer stoi odkryty i jest pozbawiony wentylatorów wyciągowych w górnej części obudowy (a zdecydowana większość z nich nie korzysta). Jest jednak na to lekarstwo.

SilentiumPC Pax M70 Pure Black

Są to znane z konkurencyjnych rozwiązań klapki zasłaniające metalową siatkę. Dzięki nim obudowa wygląda od góry znacznie lepiej. To kolejny pomysł żywcem wzięty z obudów Fractal Design Define R5/S. Klapek jest jednak mniej (są dwie najważniejsze) i nieco inaczej się je zakłada. Montując je i zdejmując, lepiej uważać, bo plastikowe blokady, które przytrzymują je u góry, są kruche i łatwo je wyłamać. Ogólnie rzecz biorąc, w tak taniej obudowie trudno nie docenić tego rozwiązania.

Co ciekawe, producent dołącza w zestawie opcjonalną siateczkę do zamontowania zamiast plastikowych klapek. Mocuje się ją za pomocą magnesów. Ma spore otwory, więc zbyt wiele kurzu nie powstrzyma, ale na pewno jest to ciekawe uzupełnienie. 

Na spodzie widać wspomniane szyny, pełniące funkcję podstawy wraz z piankowymi elementami tłumiącymi drgania. Nie zabrakło też filtru, który zatrzymuje kurz trafiający do obudowy przez zasilacz. Poniższe zdjęcie może sprawiać błędne wrażenie, jakoby był on dość krótki: w rzeczywistości jest ponad dwa razy dłuższy (pozostała część mieści się pod podstawką). 

Przednie drzwiczki skrywają dwie zaślepki dla zewnętrznych napędów w rozmiarze 5,25 cala, zaślepkę z filtrem przeciwkurzowym, który filtruje powietrze wpadające do środka obudowy z przodu, oraz dwa trzystopniowe regulatory prędkości obrotowej, kontrolujące łącznie do pięciu wentylatorów (pierwszy z nich odpowiada za dwa pierwsze, drugi – za następne trzy). Warto zwrócić też uwagę na sporą matę wygłuszającą, która jest zintegrowanym elementem otwieranego frontu. Niestety, może się otwierać tylko w jedną stronę, ale to raczej drobiazg. 

SilentiumPC Pax M70 Pure Black

Funkcjonalność

Przedni panel obudowy SilentiumPC Pax M70 Pure Black jest naprawdę bogaty. Zacznijmy od standardu dzisiejszych obudów średniej i wyższej klasy: to dwa porty USB 3.0, dwa USB 2.0, dwa gniazda audio (dla mikrofonu i słuchawek), dioda aktywności komputera i przycisk wyłącznika. Prawdziwą ciekawostką jest jednak czytnik kart SD i mikro-SD. To bardzo użyteczny gadżet, rzadko spotykany w obudowach, nawet tych uważanych za konstrukcje klasy „premium”!

SilentiumPC Pax M70 Pure Black

Warto jeszcze wspomnieć o wbudowanym regulatorze prędkości obrotowej. Firma SilentiumPC poszła na całego i udostępniła użytkownikom Paxa M70 aż dwa niezależne regulatory. Do pierwszego z nich można podłączyć do dwóch wentylatorów, a do drugiego – dalsze trzy, co oznacza możliwość kontrolowania aż pięciu. Regulator jest schowany w dyskretnym, ale łatwo dostępnym miejscu: tuż pod przednią pokrywą frontu. Są dostępne trzy tryby regulacji: dolne położenie ustawia małą prędkość (około 600–700 obr./min), środkowe wyłącza wentylator, a górne ustawia pełną prędkość (1200 obr./min).

Strona:
adisoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
adiso2015.12.01, 15:08
15#1
No jestem zaskoczony pozytywnie. Dobre wyciszenie i dużo miejsca w środku
60centZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
60cent2015.12.01, 15:12
23#2
LOL, Fractal za połowę ceny :E
gbur21Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
gbur212015.12.01, 15:21
-22#3
Czy ktoś jeszcze potrzebuje czytnika kart SD na przodzie obudowy?
LepszyHardcoreZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
LepszyHardcore2015.12.01, 15:32
279 brutto w X-kom i Morele :)
mareczqZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mareczq2015.12.01, 15:35
14#5
gbur21 @ 2015.12.01 15:21  Post: 930176
Czy ktoś jeszcze potrzebuje czytnika kart SD na przodzie obudowy?

Ja - w swojej używam tak średnio 2-3 razy w tygodniu. Do aparatu i telefonu. Wolę tak, niż plątające się kable przy dzieciach.
werakokoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
werakoko2015.12.01, 15:39
17#6
mareczq @ 2015.12.01 15:35  Post: 930181
gbur21 @ 2015.12.01 15:21  Post: 930176
Czy ktoś jeszcze potrzebuje czytnika kart SD na przodzie obudowy?

Ja - w swojej używam tak średnio 2-3 razy w tygodniu. Do aparatu i telefonu. Wolę tak, niż plątające się kable przy dzieciach.

I zwykle jest szybciej niż po kablu. Bardzo ciekawa jest ta obudowa.
WujekAntośZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
WujekAntoś2015.12.01, 16:18
-4#7
60cent @ 2015.12.01 15:12  Post: 930175
LOL, Fractal za połowę ceny :E


taa , do fractala to jej daleko :E zapłaciłem sporo za obie i co jak co to są warte tych pieniędzy wydanych :)
SebZMCZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SebZMC2015.12.01, 16:19
-6#8
SPC próbuje być marką premium na siłę. Niestety daleko im do konkurencji jeżeli chodzi o jakość wykonania i jakość użytych materiałów.
Lolek007nvZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Lolek007nv2015.12.01, 16:30
14#9
SebZMC @ 2015.12.01 16:19  Post: 930196
SPC próbuje być marką premium na siłę. Niestety daleko im do konkurencji jeżeli chodzi o jakość wykonania i jakość użytych materiałów.

marka premium za 300zł no prosze cię... Nawet nie udają
1minuserZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
1minuser2015.12.01, 16:37
Obudowa fajna, dla mnie szkoda, że bez okna. Cena adekwatna.

Co do testu, powinniście dawać więcej zdjęć ze sprzętem w środku, np. zdjęcie z prawej strony - jak dobra jest organizacja kabli za płytą główną, ile tam jest miejsca(szerokość), itd. Jedno zdjęcie z tamtej strony, bez sprzętu, to za mało.
Jeśli kieszenie na dyski są zdejmowane, tak samo - zdjęcie z i bez(dysku/stelaża), ile jest wtedy miejsca na karty graficzne, zamontowanie bloku wodnego(jeśli można) i czy nie przeszkadza to w montowaniu kart/zasilacza (dół/przód).
Np. tu komora na zasilacz jest na tyle długa, że może przeszkadzać w montażu chłodnicy z przodu - ile tam jest miejsca? (w cm?)
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1