Technologie i wydarzenia
Artykuł
Artykuł partnerski, Wtorek, 8 grudnia 2015, 16:30

Chyba każdy z nas znalazł się w miejscu, w którym nie miał telefonicznego zasięgu akurat wtedy, gdy najbardziej go potrzebował. Jesteśmy w trasie poza miastem, weszliśmy do klubu mieszczącego się w podziemiach albo czekamy właśnie na metro... powodów może być mnóstwo, ale sprowadza się to do jednego – z nikim nie możemy się skontaktować. Jeżeli jesteśmy w zasięgu sieci Wi-Fi, wprawdzie da się skorzystać z Messengera lub Skype'a, ale to nie zawsze odpowiednia opcja. A gdyby można było tak po prostu zadzwonić z naszego numeru pomimo braku zasięgu? Cóż, okazuje się, że za sprawą tak zwanego WiFi Calling, jest to jak najbardziej możliwe. Sieć Plus przeprowadza właśnie konsumenckie testy tej funkcji, a zgłoszenia do udziału mogą wysyłać wszyscy chętni klienci polskiego operatora.

Gdzie tak dzwonią?

Zanim przejdziemy jednak do szczegółów, wyjaśnijmy wpierw pokrótce czym owo WiFi Calling w ogóle jest. To nic innego jak usługa, która umożliwia wykonywanie oraz odbieranie połączeń, jedynie w oparciu o sieć WiFi i to bezpośrednio z naszego telefonu. Czym się to różni od dzwonienia z poziomu któregoś z popularnych komunikatorów? Najistotniejsza kwestia to wykorzystanie naszego numeru telefonu – usługa jest zintegrowana z naszym telefonem, a to pozwala na odbieranie i wybieranie połączeń dokładnie tak, jakbyśmy dzwonili „tradycyjnie”. Osoba z którą rozmawiamy w ten sposób, nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że dzwonimy z internetu – połączenie przychodzi w końcu bezpośrednio z posiadanego przez nas numeru.

Niezwykle istotne jest także to, iż dzwonić za pomocą WiFi Calling można zarówno z kraju, jak i z zagranicy, nie martwiąc się o potencjalne koszty roamingu. Podczas prowadzonych w Plusie testów, tak długo jak jesteśmy połączeni z bezprzewodową siecią, tak długo możemy rozmawiać całkowicie bezpłatnie na terenie Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii oraz Liechtensteinu. Warto w tym miejscu wspomnieć także o tym, że usługa nie wprowadza żadnych sztucznych ograniczeń i podziałów w kwestii numerów pod jakie dzwonimy – umożliwia komunikację zarówno z telefonami stacjonarnymi, jak i komórkowymi.

Jeżeli smartfon posiada natywne WiFi Calling, czyli ma niejako „wbudowaną” we własne oprogramowanie opcję obsługi VoWiFi, użytkownik nie musi robić niczego dodatkowego. Bez pobierania i aktywowania czegokolwiek, po prostu wykonuje i odbiera połączenia tak jak zawsze, tyle że automatycznie poprzez sieć bezprzewodową. Pierwsze telefony o podobnych możliwościach trafią do sprzedaży w Polsce oficjalnie dopiero w roku 2016. Wdrożeniem odpowiedniej technologii (systemu IMS opartego o standard 3GPP) dla Plusa zajął się Ericcson, ale jednocześnie zadbano także o przygotowanie specjalnej aplikacji dla pozostałych telefonów, gwarantującej identyczną funkcjonalność.

Aby wziąć udział w testowaniu WiFi Calling już teraz, trzeba wpierw spełnić kilka warunków. Konieczne w tym przypadku jest posiadanie telefonu z systemem Android 4.4 KitkKat lub nowszym, abonament telefoniczny w Plusie oraz rejestracja na stronie www.plus.pl/wificalling. Jeżeli zostaniemy wybrani do wypróbowania funkcji w praktyce, otrzymamy osobnego SMS-a wraz odpowiednią informacją oraz linkiem do pobrania właściwej aplikacji. Gdy ją zainstalujemy oraz zarejestrujemy się podczas połączenia z siecią bezprzewodową, będziemy mogli od tej pory korzystać z WiFi Calling bez żadnych przeszkód.

Zasięg może być wszędzie

Funkcjonalność aplikacji uruchamia się samodzielnie zawsze wtedy, gdy znajdziemy się w zasięgu WiFi – nie musimy ręcznie niczego odznaczać, wystarczy, że wybierzemy po prostu odpowiedni numer, a reszta „przekierowywana” jest automatycznie. Tak samo działo to i w drugą stronę – jeżeli ktoś do nas dzwoni, połączenie jest realizowane przy udziale aplikacji bez jakiejkolwiek ingerencji użytkownika. Niestety obecnie ani WiFi Calling, ani WiFi Calling+ nie oferują jeszcze możliwości wysyłania darmowych SMS-ów z naszego numeru, ale możliwość ta zapewne w przyszłości się pojawi.

Czy funkcja WiFi Calling ma szanse zdobyć zaufanie i serca klientów? Pełna swoboda, brak zmartwień o poziom zasięgu oraz bezpłatność zdają się wskazywać na konkretną odpowiedź - „absolutnie tak”. Choć aplikacje wciąż są jeszcze przez Plusa dopracowywane i ulepszane, już teraz funkcjonują bez żadnych problemów. A że potencjał do dalszego rozwoju niewątpliwie jest spory... warto tą opcją zainteresować się po prostu już teraz.

 

Artykuł powstał we współpracy z siecią Plus w ramach akcji Innowacje na "Plus"

Ocena artykułu:
Ocen: 5
Zaloguj się, by móc oceniać
cyroniok (2015.12.08, 17:11)
Ocena: 11

0%
WQW @ 2015.12.08 17:00  Post: 932145
pierwszy
yeah

robisz pa%^% :)

ps.wszedzie dają darmowe rozmowy do wszystkich, komu bedzie sie chciało z tym meczyć
Ineare Terrane (2015.12.08, 17:55)
Ocena: 2

0%
Pitol321 @ 2015.12.08 17:09  Post: 932147
Od jakiś 6 miesięcy, czy może nawet roku, można dzwonić po przez WiFi aplikacją WhatsApp - oczywiście odbiorca połączenia także musi mieć ją zainstalowaną.

Chyba tylko nagłówek przeczytałeś bo artykuł właśnie mówi różnicach między połączeniami przez WioFi Call, a komunikatorami.

Niejasne czy przypisywany jest nowy nr tel. czy integruje się z już posiadanym nrem obecnego operatora.
Podobnie działa UPC Phone tyle że ma naliczanie minutowe(!) i nadawany jest nowy nr tel. (stacjonarny)
*Konto usunięte* (2015.12.08, 17:56)
Ocena: -4
w dobie smartfonów wi-fi calling można sobie w buty wsadzić. Dla dziadków z MaxComami dla emerytów czy będzie to dobra technologia...? Te telefony nie mają W-Fi hue hue. Viber wyeliminował takie technologie z obiegu. Dziwi mnie to operatorzy w to inwestują. Widocznie jakiś potencjał to ma.
maxi900 (2015.12.08, 18:18)
Ocena: 8

0%
SMSy przez sieć WIFI (czyli płatna wiadomość tekstowa do 160 znaków wysyłana bez wykorzystywania infrastruktury operatora) - bezczelność operatorów nie zna granic...
Avalanc (2015.12.08, 19:02)
Ocena: 1

0%
Ciekawe czy ta technologia będzie równie 'świetnie' wdrażana co HD Voice. Jeśli tak, to może za jakieś 10-15 lat zacznie działać. Poza tym to całe Wifi Calling bez VoLTE i tak nie ma sensu, prawda?
=-Mav-= (2015.12.08, 19:07)
Ocena: 4

0%
maxi900 @ 2015.12.08 18:18  Post: 932176
SMSy przez sieć WIFI (czyli płatna wiadomość tekstowa do 160 znaków wysyłana bez wykorzystywania infrastruktury operatora) - bezczelność operatorów nie zna granic...

No tak, bo SMSa do telefonu listonosz dostarczy, prawda? Generalnie zgadzam się że ma to raczej niewielki sens w czasach gdy mnóstwo komunikatorów umożliwia rozmowy głosowe, ale zawsze warto mieć taką możliwość.
Lartes (2015.12.08, 19:32)
Ocena: 2

0%
WiFi Cal..? Że co kr*fa? Czy to już wstyd używać języka polskiego w tych czasach?
DominiqueLV (2015.12.08, 19:52)
Ocena: 7

0%
hoodedman @ 2015.12.08 17:56  Post: 932166
w dobie smartfonów wi-fi calling można sobie w buty wsadzić. Dla dziadków z MaxComami dla emerytów czy będzie to dobra technologia...? Te telefony nie mają W-Fi hue hue. Viber wyeliminował takie technologie z obiegu. Dziwi mnie to operatorzy w to inwestują. Widocznie jakiś potencjał to ma.

w miejscu gdzie pracuje nie mma zasięgu komórkowego a mam dobru internet i wifi. Dzięki podobnej usłudze mogę normalnie nawiązywać i odbierać połączenia. W UK już od dawna z tego korzystam.
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane