artykuły

Asus Maximus VIII Extreme – test

9 27 listopada 2015, 10:51 Krzysztof Opacki

Asus Maximus VIII Extreme to płyta główna z tej samej kategorii co Gigabyte Z170X SOC Force czy MSI Z170A XPOWER Gaming. Jest kierowana głównie do miłośników ekstremalnego podkręcania z użyciem ciekłego azotu i do bicia rekordów wydajności podczas zawodów, na przykład organizowanych przez witrynę hwbot.org. Oczywiście, w międzyczasie może działać w komputerze właściciela i też sprawdzi się bardzo dobrze. Jednak jej zakup z myślą wyłącznie o zamontowaniu w zwykłym komputerze, nawet high-endowym, nieco mija się z celem, bo jej potencjał po prostu będzie się marnował.

Spis treści

Asus Maximus VIII Extreme

Asus Maximus VIII Extreme

Układ zasilający procesor musi być w takiej płycie bezkompromisowy i Maximus VIII Extreme nie jest tu wyjątkiem. Układ ten nie miał, oczywiście, problemów z naszym procesorem: w próbach podkręcania osiągnęliśmy pełnię możliwości testowego Core i5 przy założonym napięciu 1,35 V. Nic dziwnego, układ ten bowiem z pewnością wytrzyma nawet 6,5 GHz, jeśli tylko... schłodzimy procesor ciekłym azotem i dołożymy trochę starań :)

Poziom trzymają także radiatory pokrywające tranzystory: są połączone rurką cieplną i przykręcone od spodu laminatu. W oczy rzuca się jednak osłona portów... Czy w absolutnie czołowym modelu nie mogła być aluminiowa? Jest także dodatkowy radiator tuż obok slotu karty grafiki. Niestety, osobom o grubych palcach może on nieco przeszkadzać w zwolnieniu blokady slotu.

Asus Maximus VIII Extreme
Kliknij, żeby powiększyć

Budowa laminatu:

 • złącze ATX ośmiopinowe i czteropinowe – ułożenie poziome, bardzo mały odstęp od krawędzi laminatu, zapinka skierowana w górę, plastikowa osłona utrudnia wypięcie wiązki (kiepskie rozwiązanie);
 • sloty RAM – jednostronnie domykane, zapinki nie kolidują z długimi kartami grafiki;
 • headery USB 3.0 – na właściwej wysokości;
 • porty Serial-ATA – osiem;
 • port M.2 – jeden PCI Express 3.0 ×4, jest także port U.2;
 • wyświetlacz kodów POST – tak;
 • kości UEFI – dwie;

Asus Maximus VIII Extreme

 • porty PS/2 – jeden (mysz lub klawiatura);
 • porty USB 2.0 - brak;
 • porty USB 3.0 – cztery;
 • porty USB 3.1 – trzy plus jeden typu C;
 • wyjścia obrazu – HDMI, DisplayPort;
 • wyjście S/PDIF – tak.

Radiator na mostku Intela jest dość duży. Nie zabrakło tu charakterystycznego logo serii ROG. Może być ono podświetlane na 256 barw, które ustawia się w dołączonym do płyty oprogramowaniu.

UEFI nie zmieniło się znacząco względem płyt z układem Z97, ale zmieniono jego kolorystykę, naszym zdaniem na nieco ładniejszą. UEFI podobnie jak w poprzedniku zapewnia dwa tryby działania: EZ Mode dla mniej zaawansowanych oraz klasyczny, w którym zaawansowany użytkownik znajdzie dziesiątki opcji, służących na przykład do podkręcania pamięci. Płyta pozwala bardzo dokładnie dostosowywać prędkość obrotową wentylatorów do warunków panujących w obudowie komputera. Nie zabrakło także prostego kreatora automatycznego podkręcania, który po wybraniu rodzaju schładzacza i zastosowań komputera sam dopasuje nieco przyspieszone parametry procesora i RAM-u. W skrócie: UEFI w serii płyt Z97 było bardzo wszechstronne oraz intuicyjne i tak samo jest w serii Z170.

Jest to, oczywiście, płyta stworzona do podkręcania ekstremalnego, więc ma w UEFI bardzo wiele dodatkowych opcji, które zainteresują już wyłącznie tych najbardziej zaawansowanych użytkowników, zainteresowanych biciem rekordów. Wśród tych dodatków są: standardowy już Tweaker's Paradise, profile ustawień dla wysokich częstotliwości BCLK, gotowe zestawy opóźnień pamięci dla wielu popularnych modułów, uwzględniające także ich pojemność. Aż można się pogubić w tym bogactwie.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieAsus Maximus VIII Extreme
Zegar bazowy 40-650 MHz
Napięcie procesora 0,6-1,7 V
Napięcie VCCSA 0,7-1,8 V
Napięcie VCCIO 0,7-1,8 V
Napięcie dla pamięci 1-2 V

Podkręcanie procesora na płycie głównej Asus Maximus VIII Extreme

Nasz testowy procesor Core i5 6600K na najlepszych płytach głównych pracuje poprawnie w LinX 0.6.5 przyspieszony do 4,6 GHz z napięciem zasilającym 1,35 V. I właśnie takie napięcie ustawiamy w UEFI, gdy podkręcamy ten układ na testowanych płytach. W razie sporego spadku napięcia pod obciążeniem próbujemy manipulować parametrem Loadline calibration i szukamy maksymalnej stabilnej w LinX częstotliwości taktowania z dokładnością do 100 MHz.

Płyta Asus Maximus VIII Extreme bez żadnego problemu pozwoliła osiągnąć maksimum możliwości naszego procesora testowego, czyli 4,6 GHz przy napięciu zasilającym 1,35 V. Dobraliśmy parametr Loadline calibration w taki sposób, by napięcie nie spadało przy pełnym obciążeniu.

Nie było problemów także z pamięcią: komplet modułów 2 × 8 GB Crucial Ballistix DDR4-2666 (16-17-17-36, 1,2 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (DDR4-2666) z parametrem Command Rate w wysokości 1T.

Standardowym dodatkiem do płyt Maximus Extreme jest OC Panel.

Panel ten pozwala monitorować temperaturę procesora i odczyty z sond wkładanych na przykład do kontenera z ciekłym azotem. Sondy nie zostały dołączone w zestawie, więc miłośnicy tej dyscypliny będą musieli uzupełnić swoje narzędzia. Panel monitoruje również wartości napięcia oraz szybkość wentylatorów, a także pozwala podkręcić procesor. Można też podłączyć dodatkowe termistory i monitorować dowolne miejsca laminatu płyty głównej lub kart graficznych. W razie potrzeby można także dołączyć dwa wentylatory: dwa bez regulacji szybkości i dwa regulowane ze złączem PWM.

Panel zapewnia też znaną już funkcję VGA Hotwire. Do wybranych kart Asusa można podłączyć go kabelkiem, by kontrolować za jego pomocą także karty grafiki. Miły dodatek, ułatwiający bicie rekordów w podkręcaniu.

Całość działa bardzo przyjemnie, ale kabelek służący do połączenia z płytą jest niezbyt solidny i nieco za krótki. Często podczas przestawiania panelu wyślizguje się z również niezbyt solidnego złącza.

Można go zainstalować w obudowie w zatoce 5,25 cala; służy wtedy do monitorowania parametrów komputera i podkręcania. Stosowne mocowanie dołączono w komplecie.

OC Panel w akcji

Testy zintegrowanego układu audio

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.4.1, podłączywszy wyjście głośników do wejścia liniowego.

Zastosowano tutaj kodek Realtek ALC1150, współpracujący ze wzmacniaczem słuchawkowym TI RC4580 oraz wysokiej klasy przetwornikiem DAC ESS ES9023P. W układzie wykorzystano złote kondensatory Nichicona.

Wyniki testu audio

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.02, -0.04
Excellent
Noise level, dB (A)
-94.6
Very good
Dynamic range, dB (A)
94.6
Very good
THD, %
0.0061
Very good
THD + Noise, dB (A)
-80.9
Good
IMD + Noise, %
0.0085
Very good
Stereo crosstalk, dB
-93.8
Excellent
IMD at 10 kHz, %
0.0087
Very good
General performance  
Very good

 

Maximus VIII Extreme, mimo że jest przeznaczona do ekstremalnego podkręcania, osiągnęła w teście RMAA rewelacyjne wyniki.

Dane techniczne

Model Asus Maximus VIII Extreme
Format płyty E-ATX
Podstawka LGA1151
Układ logiki Intel Z170
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR4 (maks. 64 GB)
Liczba portów PCI Express 6 (4 ×16, 2 ×1)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA

8 SATA 6 Gb/s

2 SATA Express (zamiennie z 4 SATA)

Liczba złączy mSATA 0
Liczba slotów M.2 1 (PCI-E 3.0 ×4 lub SATA3 )
Karta sieciowa przewodowa 1 Gigabit LAN (Intel)
Układ dźwiękowy Realtek ALC1150 + wzmacniacz słuchawkowy
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 3
Liczba portów USB 3.1 (panel I/O) 4 (w tym 1 typu C)
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) Brak

 

Strona:
.:Proxy:.Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
.:Proxy:.2015.11.27, 19:43
Asus Maximus - Plastikus VIII
Extreme Edition = more plastic!

Tak powinna brzmieć właściwa nazwa tej płyty :E

Przykrywać radiatory plastikową zaślepką? Głupota, przecież mogli je od razu z plastiku zrobić, a rurkę cieplna namalować na laminacie :D
SławekplZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Sławekpl2015.11.27, 20:08
blokada zapięcia powinno być w minusach jak już, bo przecież slotu radiator nie blokuje a jedynie utrudnia zwolnienie blokady
w tak drogiej płycie tylko jedno M.2 to już przesada, spodziewam się że U.2 jest zamiennie z M.2 które jest zamiennie z SATAe które jest zamiennie z dwoma SATA :P
plus za możliwość wpięcia 110 mm nośników M.2, sporo płyt pozwala na wpięcie tylko tych o długości 80 mm
podłączenie podświetlenia radiatora mogli ukryć pod radiatorem, ta biała wtyczka i kolorowe kabelki nie wyglądają zbyt estetycznie
niewątpliwy plus to szybkie Wi-Fi na laminacie, choć ja wolałbym aby to był slot M.2, by w przyszłości mieć możliwość podmiany karty jeśli pojawi się coś nowszego/szybszego
tylko jeden LAN to minus tak samo brak PLX w tej cenie
plastik fantastik :E
kolejna płytka tego producenta która przeszła kontrowersyjną procedurę podkręcania, i kolejna która marnuje bardzo dużo prądu by to osiągnąć :hmm:
tomcugZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
tomcug2015.11.27, 21:06
Sławekpl @ 2015.11.27 20:08  Post: 929483
kolejna płytka tego producenta która przeszła kontrowersyjną procedurę podkręcania

Jaka procedura nie byłaby według Ciebie 'kontrowersyjna' :hmm:?
SławekplZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Sławekpl2015.11.27, 21:23
-1#4
tomcug @ 2015.11.27 21:06  Post: 929490
Sławekpl @ 2015.11.27 20:08  Post: 929483
kolejna płytka tego producenta która przeszła kontrowersyjną procedurę podkręcania

Jaka procedura nie byłaby według Ciebie 'kontrowersyjna' :hmm:?

wszystko na sztywno na wszystkich płytach, identyczne parametry,
a podkręcanie na wszelkie możliwe sposoby, a nie ograniczone do kilku działań
większość płyt które nie zaliczyły tego testu potrafi wykręcić procka nawet bardziej gdy się temu poświęci więcej czasu
DuchuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Duchu2015.11.27, 22:24
Nie podoba mi się brak obsługi Quad-SLI.

Pozdr.
robbie55Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
robbie552015.11.28, 07:49
Jeden port PS/2 nie znaczy, kolego redaktorze, ze mozemy podlaczyc mysz albo klawiature. Istnieje cos takiego jak Y/CABLE
W porownaniu brakuje plyty Asrock z170 oc formula, ktora to kladzie na lopatki wszystkie przez was wymienione, co zostalo udowodnione na tegorocznej konferencji w San Francisco.
Opson6667Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjiOpson66672015.11.28, 15:44
robbie55 @ 2015.11.28 07:49  Post: 929546
Jeden port PS/2 nie znaczy, kolego redaktorze, ze mozemy podlaczyc mysz albo klawiature. Istnieje cos takiego jak Y/CABLE
W porownaniu brakuje plyty Asrock z170 oc formula, ktora to kladzie na lopatki wszystkie przez was wymienione, co zostalo udowodnione na tegorocznej konferencji w San Francisco.


W pudełku go nie ma, więc wiesz.......

Co do OC FORMULA - nie był w stanie ASRock nam go dostarczyć
HDR'oZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HDR'o2015.11.29, 15:11
Przecież ma 4 sloty pcie x16, jak to nie obsługuje quad sli? Byłem pewien, że akurat tutaj tak jest.
majkimajk133Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
majkimajk1332015.12.01, 22:54
robbie55 @ 2015.11.28 07:49  Post: 929546
Jeden port PS/2 nie znaczy, kolego redaktorze, ze mozemy podlaczyc mysz albo klawiature. Istnieje cos takiego jak Y/CABLE
W porownaniu brakuje plyty Asrock z170 oc formula, ktora to kladzie na lopatki wszystkie przez was wymienione, co zostalo udowodnione na tegorocznej konferencji w San Francisco.


Asrock z170 oc formula najlepsze mobo :-) support ddr4 4500, dławik mocy klasy premium 60A, Dwuwarstwowy MOSFET, platynowe kondensatory Nichicon 12K, 3 Ultra M.2 dajesz 3 dyski 950 512GB i pozamiatane. Jeszcze wiele inny funkcji posiada to mobo a ten Asus?! hmmm jedyne co mnie zszokowało to cena która w Polsce wynosi 2k za Asusa i 1,3k za AsRock ;-) Roszady dopiero się zaczną jak wyjdzie nowa seria Broadwell-E więc osoby które myślą o zmianie niech poczekają do stycznia, najtańszy i7-6800K ma kosztować ~$390 US. Dla zainteresowanych rodziną Xeon, Intel Xeon E5-2600 V4, Intel Xeon E7-8800 V4, Intel Xeon E5-2600 V5(2017r.), Intel Xeon E7-8800 V5(2017r.), Intel Xeon E5-2600 V6(2018r.), Intel Xeon E7-8800 V6(2018r.) dwa ostatnie będą już w procesie 10nm. Więcej info. znajdziecie w google.
Ze względu na obowiązującą ciszę wyborczą funkcja komentowania została wyłączona do dn. 2019-05-26 godz. 21:00.
1