artykuły

Lenovo ThinkPad Helix – test

Biznesowy ultrabook 2w1 z procesorem Core M-5Y71

19 27 września 2015, 22:01 Arkadiusz Piasek

Temperatury, głośność, czas działania

Jak wspomnieliśmy na poprzedniej stronie, oprogramowanie sterujące procesora bardzo restrykcyjnie pilnuje, aby ten nie osiągnął zbyt wysokiej temperatury, w ten sposób, że spowalnia taktowanie przy dłuższym obciążeniu. Widać to doskonale na poniższym zrzucie ekranu, wykonanym podczas testu z wykorzystaniem programu Intel Burn Test. Częstotliwość taktowania natychmiast spadła poniżej wartości bazowej, wynoszącej 1,2 GHz, i ustabilizowała się na poziomie 1,1 GHz, dzięki czemu temperatura procesora nie przekraczała 56 stopni.


Parametry działania procesora (kliknij aby powiększyć)

Lenovo ThinkPad Helix jest chłodzony całkowicie pasywnie, więc pracuje bezgłośnie. Agresywny throttling spełnia jednak swoje zadanie i nie dopuszcza do zbytniego nagrzewania się procesora, co z kolei przekłada się na bardzo komfortowe temperatury obudowy. Poniższy diagram przedstawia, oczywiście, wskazania czujnika na tylnej ściance części tabletowej Heliksa. Stacja dokująca nie zawiera żadnych podzespołów, które mogłyby się nagrzewać (poza akumulatorem, ale ten może się lekko nagrzać co najwyżej podczas ładowania).

Dwa zamontowane w ThinkPadzie Helix akumulatory o łącznej pojemności 60 Wh (25 Wh w tablecie i 35 Wh w stacji dokującej) pozwalają na typowe użytkowanie z dala od sieci energetycznej przez mniej więcej 8,5 godziny. To znakomity wynik, plasujący Heliksa w czołówce naszego zestawienia lekkich i cienkich laptopów.

Dodajmy, że po podłączeniu zasilacza najpierw ładowany jest akumulator w tablecie, a dopiero potem ogniwa w stacji dokującej.

Czas działania
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Typowe użytkowanie Maksymalna oszczędność energii Odtwarzanie filmu HD
 

6