artykuły

Lenovo ThinkPad Helix – test

Biznesowy ultrabook 2w1 z procesorem Core M-5Y71

19 27 września 2015, 22:01 Arkadiusz Piasek

Wydajność ogólna

Procesor zamontowany w testowanej przez nas wersji modelu Lenovo ThinkPad Helix, Intel Core M-5Y71, to dwurdzeniowa, czterowątkowa jednostka zbudowana w architekturze Broadwell-Y i wyprodukowana w procesie litograficznym 14 nm. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 1,2 GHz, ale w trybie Turbo może się zwiększać nawet do 2,9 GHz. Wydajność Core M-5Y71 może więc w porywach zbliżać się do osiągów Core i7-4500U. Przynajmniej w teorii...

Niestety, ze względu na bardzo małą ilość miejsca wewnątrz obudowy oraz zamkniętą, chłodzoną pasywnie konstrukcję oprogramowanie sterujące procesorem bardzo rygorystycznie pilnuje, aby nie nagrzał się zbyt mocno, przez automatyczne spowalnianie taktowania. W rezultacie faktyczna wydajność Core M-5Y71 zamontowanego w Heliksie jest nieco gorsza od teoretycznej, a także mniejsza, niż w testowanym przez nas niedawno, wyposażonym w ten sam układ, modelu Asus Zenbook UX305.

Mimo wszystko procesor ten pozwala na bardzo komfortowe użytkowanie komputera w „normalnych” zastosowaniach (narzędzia biurowe, internet, prosta edycja foto czy wideo, odtwarzanie wideo w wysokiej rozdzielczości itp.). Nie bez znaczenia jest tu również szybki nośnik SSD M.2. Zadania wymagające dłuższego obciążenia procesora mogą jednak powodować jego lekką zadyszkę.
 

Konwersja na x264
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Przejście 1. Przejście 2.

4