artykuły

Lenovo ThinkPad Helix – test

Biznesowy ultrabook 2w1 z procesorem Core M-5Y71

19 27 września 2015, 22:01 Arkadiusz Piasek

Klawiatura, wyświetlacz, dźwięk

Opisy klawiatur w laptopach z serii ThinkPad już tradycyjnie są u nas pełne ciepłych słów pod ich adresem. Nie inaczej jest tym razem, mimo że mamy tu do czynienia z niewielkich rozmiarów klawiaturą odłączaną. Sposób wyprofilowania klawiszy, długość ich skoku oraz – przede wszystkim – sprężystość i precyzja informacji zwrotnej powinny być wzorem do naśladowania dla wszystkich producentów komputerów przenośnych. Zapewne są osoby, które się z nami nie zgodzą, ale naszym zdaniem klawiatury ThinkPadów są tak bliskie ideału, jak to tylko możliwe. Może tylko usunęlibyśmy z najniższego rzędu klawisz PrtSc, a uzyskaną w ten sposób przestrzeń wykorzystali do powiększenia sąsiadujących z nim prawego Alt oraz Ctrl.

Lenovo ThinkPad Helix

Przyciski sterujące płytki dotykowej, jak zwykle w ThinkPadach, umieszczono ponad nią, by ułatwić pracę tym, którzy wolą korzystać z charakterystycznego dla tej rodziny laptopów czerwonego „dżojstika” TrackPoint. Nie mamy żadnych zastrzeżeń co do działania któregokolwiek z tych elementów. 

Bardzo dobre wrażenie zrobił na nas również zbudowany w technice IPS wyświetlacz, przede wszystkim za sprawą bardzo dużej maksymalnej jasności podświetlenia, wynoszącej niemal 400 cd/m2. Oznacza to, że nawet praca na zewnątrz w jasny, słoneczny dzień nie powinna być problemem. Niezła głębia czerni przekłada się z kolei na wysoki współczynnik kontrastu statycznego, aż 1058 : 1.

Matryca LCD (egzemplarz testowy)
Rozmiar i typ matrycy 11,6"/IPS/błyszcząca
Rozdzielczość 1920 × 1080
Kąty widzenia w pionie (przód/tył) b. dobre / b. dobre
Kąty widzenia w poziomie b. dobre
Maksymalna jasność 395 cd/m2
Pokrycie palety sRGB 71,8%
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 96,1/96,1/97,3%
Kontrast statyczny 1058 : 1


Ekran Heliksa nieco słabiej sobie radzi, jeśli chodzi o liczbę wyświetlanych kolorów i wierność ich odwzorowania. Pokrycie palety sRGB wynosi niecałe 72%, co oczywiście trudno nazwać wynikiem kiepskim, ale urządzeniu Lenovo daleko do rekordzistów, mogących pochwalić się wynikami powyżej 90%. Temperatura barwowa bieli ustawiona jest domyślnie na dość wysoką wartość 8010 K, więc kolory będą trochę zimniejsze niż w przypadku idealnej wartości 6500 K. Tradycyjnie ekran laptopa porównaliśmy ze swoim monitorem wzorcowym Eizo ColorEdge CG246.


Parametry ekranu Lenovo ThinkPada Helix (kliknij, aby powiększyć)

Lenovo ThinkPad Helix został wyposażony w dwie pary głośników stereo – po jednej na tylnej ściance tabletu oraz na spodzie stacji dokującej. Jakość wydobywającego się z nich dźwięku jest taka, jakiej można się spodziewać po laptopie tak niewielkich rozmiarów. Brzmienie jest co prawda czyste, ale pozbawione jakichkolwiek niskich tonów, co sprawia, że słuchanie muzyki bez użycia słuchawek lub zewnętrznego zestawu głośnikowego raczej nie będzie najprzyjemniejszym doznaniem. W dodatku dźwięk jest dość cichy, choć w tym przypadku może to być raczej zaletą ;) Innymi słowy, system audio Heliksa z powodzeniem nada się do rozmów na przykład przez Skype'a lub oglądania filmów bogatych w dialogi, ale do słuchania muzyki czy oglądania filmów o dużej ilości efektów specjalnych – już niekoniecznie.

Warto również wspomnieć o tym, że Helix jest wyposażony w dwie kamery: przednią o rozdzielczości 2 MP oraz tylną o rozdzielczości 5 megapikseli.

2