artykuły

Roccat Nyth – test myszki dla graczy

19 11 września 2015, 10:02 Łukasz Pilarczyk

Ergonomiczność, przyciski

Roccat Nyth jest spora. Co prawda nie jest zbyt długa, ale ma bułkowaty tył. Dodatkowo grzbiet nie zaczyna tak szybko opadać z tyłu jak w wielu innych konstrukcjach, a w dłoni wydaje się jakby napuchnięty. Mysz tę można trzymać praktycznie dowolnym rodzajem chwytu. Jest bułkowata, ale nie za długa. Dzięki temu dobrze sprawdza się zarówno chwyt całą dłonią, jak i typu szpon lub samymi palcami. Wymiana lewego panelu całkowicie zmienia kształt gryzonia. Z mniejszym panelem mysz będzie przeznaczona głównie do chwytu 1 + 2 + 2, z większym zaś – 1 + 2 + 1 + 1.

Nyth

Lewą stronę da się dostosować za sprawą panelu z przyciskami, które można wyjąć. Wtedy robi się więcej miejsca na kciuk. Bok ten ustawiony jest lekko po skosie, jednak zwęża się ku górze, tworząc kształt /_. Na dole po tej stronie znajduje się malutka podpórka pod kciuk, dzięki której palec ten nie dotyka podkładki. W zależności od ułożenia kciuka wyczuwa się pod nim lub nie część grzbietu, która nachodzi na ten bok. Można się jednak szybko do tego przyzwyczaić i nie rozprasza to uwagi podczas gry.

Prawy bok, jak już wspomnieliśmy, ma wymienne panele. Mniejszy z nich jest ustawiony prostopadle do podłoża, tworząc kształt _|, przy czym palec mały i serdeczny bez problemu dotykają podkładki. Zauważyliśmy jednak, że osoby podkurczające mały palec mogą odczuwać lekkie uwieranie ze względu na poszerzony tył tego panelu. Ponadto w zależności od stanu skóry gumowana powierzchnia może się wydawać mniej lub bardziej śliska. Większy panel pozwala zachować kontakt z podkładką tylko małemu palcowi. Spoczywa on na bardzo przyjemnej w dotyku gumie. Niezależnie od tego, jak bardzo go podkurczymy, leży bardzo wygodnie. Palec serdeczny znajduje się na wyprofilowaniu i też leży na nim wygodnie. Zauważyliśmy jednak, że podczas klikania prawym przyciskiem myszy brzeg przycisku dotyka palca. Jest to pewne niedociągnięcie ze strony projektantów, które sprzyja rozpraszaniu użytkownika.

Nyth

Nyth

Przyciski główne mają różną szerokość. Dodatkowo przez skośne brzegi powierzchnia, na której można trzymać palce, jest mniejsza, niż może się wydawać. Przyciski są wyjątkowo sztywne, ale zapewniają precyzyjną informację o momencie aktywowania i powrotu. Dzięki temu bez problemu da się wykonywać bardzo szybkie kliknięcia. Wydaje się jednak, że prawy przycisk jest bardziej miękki i działa nieco ciszej od prawego. Testy w Battlefield 3 potwierdziły dobrą wyczuwalność momentu aktywacji. Niezależnie od tego, z jakiej broni strzelaliśmy, wypuszczenie serii pojedynczych kul przychodziło nam niezwykle łatwo. O dziwo, nawet z AEK971 można było wystrzeliwać po jednym naboju – nie zawsze się to udawało, ale dość często.

Rolka została świetnie zaprojektowana. Wciska się dość ciężko, ale nie na tyle, by sprawiać kłopoty. Bez problemu można kliknąć nią kilka razy z rzędu. Ma dobrze wyczuwalny punkt skoku. Na wierzchu ma wypustki. Jednak co druga z nich jest inna od poprzedniej, przez co uczucie podczas przekręcania jest trochę dziwne. Punkty aktywacji są bardzo dobrze wyczuwalne. Nad rolką znajduje przycisk, który przechyla się na boki, a nie wciska. Jest dobrze wyprofilowany i łatwo można go użyć w wybranym momencie. Pod rolką zaś znalazł się jeszcze jeden przycisk. Umieszczono go maksymalnie blisko rolki, dzięki czemu bez problemu pozwala się obsługiwać palcem wskazującym.

Nyth

Przyciski boczne to prawdziwy majstersztyk. Tego rozwiązania dotąd nie zastosowano w żadnej innej myszy. Można zmieniać ich liczbę, rozmiar i położenie. Wszystkie zostały świetnie zaprojektowane. Niezależnie od konfiguracji można być pewnym, że każdy z przycisków będzie dobrze wyczuwalny. Pomysł Roccata pozwala dostosować mysz do różnych gier czy narzędzi. Można mieć inną konfigurację do Battlefielda, inną do Wiedźmina, a jeszcze inną – do Photoshopa. Wystarczy założyć wybrany moduł i aktywować odpowiedni profil w sterowniku myszy.

Nyth

 

 

3