artykuły

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 LTE (SM-T815) – test flagowego tabletu z ekranem Super AMOLED o proporcjach 4 : 3

32
10 sierpnia 2015, 10:01 Mateusz Skrycki

Interfejs

Samsung w urządzeniach z Androidem od lat stosuje swoją nakładkę systemową TouchWiz i nie inaczej jest w przypadku Galaxy Tab S2. Wspomniana nakładka cieszy się złą opinią za sprawą kiepskiej optymalizacji, dużego zapotrzebowania na pamięć czy dużej ilości bloatware (zbędnego oprogramowania), którym Koreańczycy próbują na siłę uszczęśliwiać użytkowników. Skrajnym przykładem tego podejścia był Galaxy S5, który nie robił chyba tylko kawy, i dopiero wtedy firma stwierdziła, że warto się trochę opamiętać. Następne urządzenia, takie jak Note 4 i Galaxy S6, zawierały zdecydowanie mniej dodatkowych narzędzi, co pozytywnie przełożyło się na płynność działania i wygodę użytkowania. Niedawno testowany Galaxy Tab A został wyposażony wręcz po spartańsku i nie sądzimy, żeby jego użytkownicy z tego powodu narzekali.

Galaxy Tab S2 kontynuuje ten trend i po wyjęciu z pudełka mamy do dyspozycji dość skromną listę programów, choć do ascetyzmu czystego Androida serii Nexus jeszcze brakuje. Nie oznacza to, że sprzęt w fabrycznej konfiguracji jest pozbawiony ciekawych funkcji czy narzędzi. Najciekawsza naszym zdaniem jest klawiatura, oparta na SwiftKey. Obsługuje nawet popularne skróty z Ctrl, na przykład Ctrl + C i Ctrl + V, z których często korzystaliśmy. Ponownie pojawił się tryb bardzo niskiego zużycia energii, który zmienia barwy interfejsu na monochromatyczne i udostępnia jedynie kilka podstawowych programów. Nie zabrakło możliwości dzielenia ekranu między dwa programy, co przy przekątnej długości 9,7 cala jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Jedno nas tylko zastanawia: w poprzednim Tab S zastosowano nowy, kafelkowy tryb pulpitu. Czyżby Samsung pośrednio przyznał się do porażki i po cichu wycofał ze swojego pomysłu? ;)

  

  

  

  

   

   

  

  

 

 

2